s

wtorek, 10 lipca 2018

Jakie szelki dla kota wybrać?


To, czy futrzaki potrzebują spacerów, czy też nie jest kwestią całkowicie indywidualną. Niektóre koty wprost przepadają za wizytami w parku, a wycieczki na działkę czy za miasto także nie są im straszne. Jeśli i Ty chciałbyś urozmaicić życie swojego mruczka, nic nie stoi na przeszkodzie! Do realizacji tego planu potrzebujesz jedynie wygodnych szelek dla swojego pupila. Jakie szelki dla kota są najlepsze?


Jakie powinny być szelki dla kota?


Szelki dla kotów cieszą się coraz większą popularnością. Ten pomysłowy gadżet zapewnia kotu bezpieczeństwo, gwarantuje pełną kontrolę nad jego poczynaniami, a jednocześnie nie krępuje ruchów. Oczywiście pod warunkiem, że został właściwie dobrany.

Aby szelki dobrze spełniały swą rolę, muszą być dopasowane odpowiednio do gabarytów konkretnego zwierzaka. Przed ich zakupem należy dokładnie wymierzyć pupila, zwłaszcza jego długość od nosa po nasadę ogona, obwód klatki piersiowej oraz brzucha, a także obwód szyi. Jeśli jest taka możliwość, warto przymierzyć szelki jeszcze w sklepie. Zbyt małe szelki będą uciskały futrzaka, krępowały jego ruchy i boleśnie ocierały się o jego skórę. Za luźne z kolei mogą dać mu szansę wyswobodzenia się i ucieczki.

Na co zwrócić uwagę wybierając szelki dla kota?


Wybierając szelki dla kota warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Większość modeli dostępnych na rynku wykonana jest z nylonu, ale znaleźć można także szelki skórzane lub bawełniane. Oczywiście im solidniejszy i wytrzymalszy materiał, tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem są szelki z paskami podszytymi od spodu miękkim, delikatnym materiałem. Dzięki temu kotu wygodniej będzie się je nosiło.

↓ SZELKI DLA KOTA ↓Ogromne znaczenie ma także rodzaj zapięć. Powinny być one na tyle wytrzymałe, aby nie pękły lub rozpięły się w trakcie noszenia. Warto szukać modeli z możliwie najmniejszą ilością szwów i odstających aplikacji, mogących uciskać kota lub przeszkadzać mu w poruszaniu się. Szelki powinny być także odporne na uszkodzenia, niskie temperatury oraz wilgoć. Akcesoria spacerowe dla kotów najlepiej kupować z dobrych i sprawdzonych sklepach zoologicznych. Porządne produkty z najwyższej półki zapewnią pupilowi należyte bezpieczeństwo podczas każdej wyprawy.

Czy noszenie szelek nie szkodzi kotu?


Warto wiedzieć, że szelki uchodzą za dużo bezpieczniejsze od obroży. W przeciwieństwie do nich nie duszą zwierzaków, kiedy te mocniej pociągną za smycz, co znacznie ogranicza ryzyko uszkodzenia krtani oraz kręgosłupa. Szelki nadają się zatem nawet dla bardzo żywiołowych futrzaków.

Niektórzy właściciele obawiają się tego, że szelki mogą zaczepiać się o gałęzie czy inne wystające przedmioty. W rzeczywistości takie ryzyko jest znikome. Dobrze dobrane szelki dla kota nie dadzą się łatwo zaczepić, a ponadto wiele modeli posiada także awaryjny mechanizm rozpinający. Mocne szarpnięcie w takiej sytuacji spowodowałoby rozpięcie szelek i uwolnienie pupila z opresji. Zwierzakowi nie grozi zatem ani uduszenie, ani uszkodzenie kręgosłupa. Prawidłowo dopasowane szelki zapewniają kotu całkowite bezpieczeństwo. Mruczek na pewno się z nich nie uwolni, a samo noszenie w żaden sposób nie ogranicza jego ruchów ani nie sprawia dyskomfortu (poczytaj więcej o tym, jak dobrać szelki dla kota KLIK)


Rodzaje szelek dla kotów


Największą popularnością cieszą się klasyczne szelki dla kotów », składające się z dwóch obręczy połączonych ze sobą paskiem biegnącym wzdłuż kręgosłupa. Są wytrzymałe, a przy tym lekkie i wygodne, ale obręcz szyjna może uciskać i podduszać koty mocno szarpiące się na smyczy (dowiedz się jak nauczyć kota chodzić na smyczy KLIK). Model ten nie jest więc polecany kotom żywiołowym i bardzo aktywnym. Dla spokojniejszych mruczków będą jednak idealne. Energicznym mruczkom poleca się nieco zmodyfikowany model z dodatkowym paskiem biegnącym wzdłuż brzucha. Takie rozwiązanie powoduje odciążenie szyi podczas szarpania i zmniejsza ryzyko urazów kręgosłupa. Co więcej, takie szelki właściwie uniemożliwiają kotu ucieczkę.

W sklepach dostępne są także szelki składające się z pętli, przez które przekłada się łapy zwierzaka. Zapięcie znajduje się na grzbiecie. Model ten jest dużo bezpieczniejszy dla energicznych kotów, bo rozkłada siłę szarpania na cale ciało i znacznie odciąża szyję. Szelki tego rodzaju są wygodne i lekkie. Często posiadają także możliwość regulacji.

Szelki do zadań specjalnych


Ciekawostką na rynku są szelki z odblaskami. Ten pomysłowy gadżet sprawi, że zwierzak będzie widoczny również po zmierzchu. To znacznie zwiększy jego bezpieczeństwo podczas wieczornych spacerów.

Dla tych, którzy dużo podróżują autem przydatne będą także specjalne szelki samochodowe dla kota. Dzięki nim można przypiąć pupila do siedzenia, co podnosi komfort i bezpieczeństwo  podczas wspólnej jazdy.

↓ SZELKI DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia