s

wtorek, 3 lipca 2018

Jak kot okazuje uczucia?


Subtelne i pozornie zdystansowane koty to w rzeczywistości bardzo uczuciowe stworzenia. Mruczki nie mają jednak w zwyczaju informować całego świat o swoich emocjach. Ciepłe gesty pozostawiają wyłącznie dla najbliższych. Jak rozszyfrować kocie uczucia? Po czym poznać, że futrzak darzy nas wyjątkową sympatią?


Miauczenie i mruczenie


Komunikacja wokalna to chyba najprostsza metoda na wyrażenie uczuć w czytelny i zrozumiały dla opiekunów sposób. W repertuarze kocich odgłosów znajdują się również takie, które zarezerwowane są przede wszystkim dla ludzi. Jednym z takich sygnałów jest miauczenie. Futrzaki miauczą z różnych powodów, ale zawsze dają w ten sposób do zrozumienia swojemu właścicielowi, że go potrzebują. Nieistotne, czy chodzi o jedzenie, wyjście na zewnątrz, czy chwilę uwagi – kot chce nam coś powiedzieć, bo jesteśmy dla niego ważni i wie, że może na nas liczyć. Z kolei mruczenie, powszechnie utożsamiane z kocim zadowoleniem, jest sygnałem wykorzystywanym już przez kocięta podczas kontaktów z matką. Za pomocą mruczenia futrzaki informują o potrzebie bliskości oraz o przyjaznych zamiarach. Często jest ono wyrazem nici porozumienia, jaka nawiązała się między nami i naszym pupilem.


Ocieranie się i kontakt dotykowy


Ocieranie się o nogi właściciela to typowy koci sposób na okazanie sympatii i przywiązania. Mruczki ocierają się najczęściej policzkami, choć zdarza się również, że trącają nas swoim czółkiem. Prawdopodobnie tego typu zachowanie ma dla futrzaków podwójne znaczenie. Z jednej strony koty przekazują nam swój zapach. W ten sposób niejako oznajmiają, że jesteśmy członkami tej samej grupy co one. Ocieranie się ma więc przede wszystkim scementować istniejący związek uczuciowy. Nie mniej ważny wydaje się jednak sam kontakt dotykowy, który przypuszczalnie sprawia mruczkom prawdziwą przyjemność. Tego typu bliskość zarezerwowana jest tylko dla wybranych.


Wskakiwanie na kolana 


Niektóre koty same domagają się pieszczot od swojego opiekuna. W takiej sytuacji nie ma najmniejszych wątpliwości – mruczek, który pragnie naszego towarzystwa i bliskości, darzy nas ciepłym uczuciem. Jeśli zwierzak usypia na naszych kolanach, czuje się w naszym towarzystwie niezwykle bezpiecznie i ma do nas zaufanie. Futrzaki z dużą starannością wybierają bowiem miejsca odpoczynku i nigdy nie zasypiają w towarzystwie osób, których nie lubią.

Podążanie za opiekunem


Trudno o bardziej jednoznaczny przejaw kociej sympatii jak stałe podążanie za ukochaną osobą. Futrzaki, które cenią sobie nasze towarzystwo bardziej niż swoją niezależność, czują się z nami bardzo związane. Jeśli zwierzak na wszelkie sposoby szuka kontaktu z nami i stara się towarzyszyć nam w codziennych aktywnościach, na pewno jesteśmy dla niego bardzo ważni.


Lizanie


Lizanie to szczególny sygnał w kocim języku. Futrzaki posługują się nim zarówno we wzajemnych kontaktach, jak i w kontaktach z ludźmi. Nie ulega jednak wątpliwości, że świadczy ono o sporej zażyłości. Lizanie może być po prostu wyrazem przyjaźni, próbą pogłębienia więzi, jak również kocimi przeprosinami.

Ugniatanie


Czy można wyobrazić sobie silniejszą więź, niż ta, która łączy kociaki z ich matką? Mruczek, który ugniata nasze kolana, darzy nas właśnie takim uczuciem. Zachowanie to wywodzi się z czasów „kocięctwa”, gdy wykorzystywane było przez maluchy do zdobycia mleka od matki. W relacjach z ludźmi sygnalizuje zadowolenie, zaufanie i bliskość uczuciową.


Mruganie 


W kocich oczach nierzadko odbijają się emocje i uczucia. Mruczki za pomocą spojrzenia potrafią przekazać informacje o przyjaznych i pokojowych zamiarach. Zrelaksowane futrzaki powoli mrużą swoje oczy. Mruganie może być też sposobem na czułe powitanie, jakie futrzaki stosują jedynie przy spotkaniach z zaprzyjaźnionymi zwierzakami i ludźmi.


Powitanie z podniesionym ogonem


Ogon to nie tylko barometr psich, ale także kocich uczuć. Podniesiony ogon z końcówką lekko skierowaną do tyłu to symboliczny gest powitalny. Mruczki posługują się nim, kiedy spotykają się z bliskimi osobami. Podniesiony ogon świadczy o przyjaznych intencjach, zadowoleniu i pozytywnych emocjach, jakie towarzyszą zwierzakowi w związku z kontaktem z nami.


Przewracanie się na grzbiet


Kot, który przewraca się na grzbiet i kładzie się u naszych stóp, okazuje nam pełne zaufanie. Zwierzak wie, że przy nas nie może stać się mu nic złego i czuje się całkowicie bezpieczny. Tego typu pozę futrzaki przybierają jedynie podczas kontaktów z najbliższymi, gdy są zrelaksowane i szczęśliwe.


Przynoszenie zdobyczy łowieckich


Obdarowywanie opiekunów prezentami przeniesionymi z łowów to jeden z najbardziej niezrozumiałych kocich wyrazów miłości. Dlaczego zwierzak chce podzielić się z nami ciężko zdobytym łupem? Może to przejaw kociej troski o to, by nie zabrakło nam pożywienia? Niewykluczone jednak, że pupil przynosi zdobycz do domu, bo tu czuje się najbezpieczniej i pragnie w spokoju spożyć swój posiłek. Jedno jest pewne – gdyby nie miał do nas zaufania, na pewno by tego nie zrobił.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia