s

czwartek, 28 czerwca 2018

Co zrobić, gdy kot je żwirek?


Kocia toaleta i stołówka nigdy nie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie. Futrzaki na co dzień przykładają ogromną wagę do jakości swojego pożywienia i higieny spożywania posiłków. Nic więc dziwnego, że widok mruczka podjadającego żwirek z kuwety może każdego wprawić w osłupienie. Z czego może wynikać spaczone łaknienie u kotów? Co zrobić, jeśli mruczący pupil na swoją przekąskę wybrał żwirek?


Upewnij się, że kot jest zdrowy


Jeśli zauważymy, że kot nagle zaczął poszukiwać niejadalnych przekąsek, pierwsze, co powinniśmy zrobić, to wybrać się z nim do weterynarza. Konieczne będzie przeprowadzenie dokładnych badań, które pozwolą wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne występujące u zwierzaka. Podjadanie przez kota żwirku najczęściej świadczy o anemii, która bywa skutkiem niedoborów pokarmowych. Nietypowe zachowanie futrzaka może mieć też związek z zapaleniem trzustki, chorobą nerek, chorobą wątroby, a nawet białaczką. Czasami problem jest wywołany zaburzeniami w funkcjonowaniu układu nerwowego lub pokarmowego. Zanim więc podejmiemy jakiekolwiek działania na własną rękę, musimy mieć pewność, że nasz pupil jest całkowicie zdrowy.

Zmień rodzaj żwirku


Rodzaj żwirku może mieć dla futrzaka niebagatelne znaczenie. Zdarza się, że zwierzaki gustują w konkretnych typach podłoży, które zawierają poszukiwane przez nie substancje pokarmowe. Żwirki są na ogół bogate w składniki mineralne. Jeśli mruczek zaczyna konsumować żwirek silikonowy, nie jest wykluczone, że cierpi z powodu niedoboru krzemu. Chętnie zjadane są też żwirki kukurydziane, które mogą przypominać kotom suchą karmę z dodatkiem zbóż. Zmiana rodzaju podłoża może zatem pomóc uporać się z kłopotliwym kocim nawykiem. Najważniejszym celem takiego działania jest jednak ograniczenie ryzyka ewentualnych problemów zdrowotnych u mruczka zjadającego żwirek. Z tego względu pupilowi najlepiej zaoferować drewniany żwirek » niezbrylający (pellet dla kota »). Nie należy stosować żwirków zbrylających, które po spożyciu mogą spowodować poważne zaparcie, a nawet niedrożność przewodu pokarmowego. Niektóre futrzaki zjadają tylko zanieczyszczoną ściółkę, dlatego należy szczególnie zatroszczyć się o higienę kociej toalety.

Zmodyfikuj kocią dietę


Jeśli kot zaczął jeść żwirek z powodu niedoborów pokarmowych, nie wystarczy jedynie zmienić rodzaj podłoża w jego kuwecie. Niezbędne jest równoczesne wprowadzenie zmian w diecie zwierzaka. Warto sięgnąć po wysokiej jakości karmę dla kota, bogatą w witaminy, minerały i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Niejednokrotnie pomóc mogą suplementy mineralno-witaminowe. Wskazane może być ponadto zwiększenie ilości błonnika w menu pupila. Można także spróbować włączyć do jadłospisu zwierzaka różnorodne smakołyki i domowe przekąski, które będą dla niego cennym żywieniowym urozmaiceniem.

↓ WITAMINY I SUPLEMENTY DLA KOTA ↓Zaoferuj kotu odpowiednie produkty do żucia i gryzienia


Podjadanie żwirku przez kota może być również sposobem na zaspokojenie potrzeby żucia i gryzienia. Warto pamiętać, że kocięta w okresie ząbkowania muszą dysponować odpowiednimi produktami do podgryzania. Niekiedy jednak także u dorosłych kotów utrzymuje się silna potrzeba rozgryzania twardych pokarmów. Jedną z metod na ograniczenie zjadania żwirku przez koty jest regularne podawanie im suchej karmy. Zwierzakom należy dodatkowo oferować twarde i chrupiące przysmaki dentystyczne (poczytaj więcej o higienie jamy ustnej u kota KLIK). Można również zakupić dla pupila specjalną kocią trawkę – idealną do podgryzania.

↓ PRZYSMAKI DENTYSTYCZNE DLA KOTA ↓Zadbaj o urozmaicone i stymulujące środowisko życia


Spaczone łaknienie (pica) nierzadko ma związek z wrażliwą kocią psychiką. Źródeł problemu należy szukać przede wszystkim w doświadczeniach z pierwszego etapu życia mruczka. Pica najczęściej pojawia się u kotów zbyt wcześnie (w wieku od 2 do 4 tygodni) odstawionych od matki. Prawdopodobnie istnieją też predyspozycje genetyczne do występowania problemu u ras orientalnych. Kłopotliwe zachowanie u dorosłych kotów może mieć natomiast związek ze stresem lub frustracją. W takich sytuacjach trzeba spróbować zmodyfikować kocie środowisko życia i zapewnić zwierzakowi mnóstwo stymulujących zajęć. Pamiętajmy, że pupil musi mieć swobodny dostęp do legowisk, drapaków, kryjówek, akcesoriów do wspinaczki i zabawek. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy zapewnić zwierzakowi bezpieczne wizyty na świeżym powietrzu. Spaczone łaknienie częściej dotyka bowiem koty niewychodzące. Futrzak w domu nigdy nie może się nudzić. Dobrym pomysłem jest urozmaicenie kocich posiłków. Zwierzak musi mieć możliwość samodzielnego zdobywania pożywienia. Warto więc pochować karmę w szafkach, pudełkach, tunelach czy zabawkach interaktywnych. Nie można również zapominać o zabawach imitujących polowanie. Pozwólmy kotu wykonać całą sekwencję łowiecką (tropienie, pościg, chwytanie, rozgryzanie), a następnie złowioną zabawkę zamieńmy na pyszne jedzenie. Należy dążyć ponadto do wyeliminowania czynnika stresogennego oddziałującego na futrzaka. Pomóc może nam w tym behawiorysta. Aby nieco zredukować lęk u mruczka, można zastosować w otoczeniu syntetyczne kocie feromony.

↓ ZABAWKI INTERAKTYWNE DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia