s

wtorek, 5 czerwca 2018

Czym nie karmić kota?


Koty bywają prawdziwie wybrednymi konsumentami. Często nie tak łatwo jest trafić w smaki, które zwierzakom tym przypadną do gustu. Zdarza się, że mruczki kręcą nosem na koci specjał, który trafił do ich miski. Jednocześnie ochoczo węszą one w okolicach naszego talerza. Chcąc dogodzić domowemu pupilowi, pamiętajmy, że nie wszystkie nasze smakołyki są odpowiednie dla kota.


Produkty zakazane bądź w dużych ilościach niewskazane dla kota


Na temat żywienia domowych mruczków istnieje wiele utartych stereotypów. Nie zawsze jednak to, co wydaje nam się dobre dla kota, faktycznie służyć będzie jego zdrowiu. Niektóre produkty pochodzące z naszego stołu kot zjadać może od czasu do czasu. Od innych z kolei zawsze powinien trzymać się on z daleka. Oto lista, którą warto mieć na uwadze.

Tuńczyk


Umieszczenie tuńczyka na liście zakazanych kocich produktów może nieco dziwić. W  końcu kocie karmy w składzie swym nierzadko zawierają tę właśnie rybę, a wiele mruczków nawet z odległego kąta mieszkania zwabi zapach otwieranej przez nas tuńczykowej puszki. Tuńczyk serwowany od czasu do czasu jest dobrym dodatkiem do jedzenia. Znacznie gorzej sprawa wygląda jednak wówczas, gdy staje się on podstawą kociego jadłospisu. Nadmiar tuńczyka doprowadzić może do zatrucia rtęcią. Jeśli milusińskiemu serwujemy zaś puszki przeznaczone nie dla kotów, a dla ludzi, skończyć może się to też nadmiernym otłuszczeniem narządów wewnętrznych, zaburzeniami trawienia oraz niedożywieniem. Kocie dania bogate są w niezbędne tym zwierzakom substancje odżywcze, w tym m.in. w taurynę. Nasze puszki, choć smakiem mogą odpowiadać zwierzakom, nie odżywią one kociego organizmu tak, jak należy.


Wątróbka


Jeśli już o taurynie mowa – prawdą jest, że sporą ilość tego cennego aminokwasu zawiera wątróbka. Specjał taki, zwłaszcza podawany na surowo, dla naszych milusińskich jest też niezwykle kuszącym kąskiem. Niestety wątróbka poza tauryną zasobna jest także w znaczne dawki witaminy A. Jej nadmiar w organizmie doprowadzić może zaś do groźnych dla kota zmian w obrębie układu kostnego. Domowe mruczki wątróbką raczmy więc rzadko i tylko w niewielkich ilościach (poczytaj więcej na temat żywienia kota wątróbką KLIK).


Produkty mleczne


Kot pochylony nad spodeczkiem pełnym mleka to dość rozpowszechniony obrazek. Przyjmując dorosłego mruczka pod domową strzechę, pamiętajmy jednak, że wbrew pozorom zwierzak ten nie żywi się mlekiem. Koty, jak na ssaki przystało, po urodzeniu karmione są mlekiem swych matek. W wieku czterech tygodni powoli przechodzą one jednak na pokarm stały, a organizm ich traci zdolność radzenia sobie z laktozą. Stąd też zwłaszcza mleko krowie niezwykle bogate w ten cukier u zwierzaków może wywoływać biegunkę bądź wymioty. Małym kociętom zbyt wcześnie odstawionym od matek podawajmy tylko specjalne, znacznie lepiej przyswajalne mleko dla kotów. Dorosłym zwierzakom nieuczulonym na produkty mleczne raz na jakiś czas do posiłku dodać możemy łyżeczkę jogurtu.


Surowe jajka


Jajka to produkt niezwykle bogaty w różne cenne substancje odżywcze. Dodawanie ich to suchej kociej karmy wydaje się więc całkiem niezłym pomysłem. Faktycznie pełnowartościową częścią jajka jest żółtko. Zawiera ono nienasycone kwasy tłuszczowe w odpowiednich proporcjach, lecytynę i wiele witamin. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku białka. W tym obecna jest awidyna utrudniająca wchłanianie ważnej dla kota biotyny. Jeśli więc specjał ten czasem dodawać chcemy do kociego jedzenia, postawmy tylko na żółtko.


Surowe ryby


Choć surowa dieta domowych czworonogów staje się coraz bardziej popularna, serwowanie pupilom surowych jaj, ryb i mięsa wzbudza kontrowersje, z racji na obecność bakterii, w tym m.in.  E coli. Przemrażanie mięsa i parzenie jaj jest pewnym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że poza listą produktów nadających się dla kota, znajdują się niepoddane obróbce termicznej ryby. W surowych rybach obecny jest enzym zwany tiaminazą, który to skutecznie niszczy witaminę B1, zwaną też tiaminą. Niedobór jej doprowadzić może zaś do zaburzeń układu pokarmowego, do niewydolności krążenia, poważnych problemów neurologicznych, do drgawek, a nawet do śpiączki (dowiedz się więcej na temat karmienia kota surowym mięsem KLIK).

Do innych specjałów zakazanych w kocim menu należą rodzynki i winogrona, czekolada, czosnek oraz cebula, kawa i alkohol.

↓ KARMY DLA KOTA ↓Zdrowe przysmaki dla kota


Dziś wcale nie tak trudno jest skomponować menu idealnie odpowiadające kocim wymaganiom. Wysokiej jakości komercyjne karmy dla kota w znacznym stopniu rozwiązują sprawę. Wybierając bazujące na naturalnych składnikach specjały i dobrze dopasowując rodzaj diety do wieku, zdrowia i kondycji zwierzaka, będziemy mieć pewność, że do miski naszego pupila trafią pożywne kąski. Zdrowe i smaczne specjały pochodzące z naszej własnej lodówki, zwierzakowi serwujmy wówczas sporadycznie i tylko w niewielkich ilościach.

↓ PRZYSMAKI DLA KOTA ↓


Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia