s

wtorek, 16 października 2018

Dieta wątrobowa dla kota


Wątroba to newralgiczna część kociego organizmu. Specyficzna fizjologia mruczków sprawia, że są one szczególnie narażone na schorzenia tego narządu. Jednym z najważniejszych elementów terapii chorób wątroby u futrzaków jest odpowiednia dieta. Jak prawidłowo karmić kota, który ma problemy z wątrobą?


Przyczyny i objawy chorób wątroby u kotów


Wątroba to wielofunkcyjny narząd, który ma istotny wpływ na pracę całego organizmu. Od jej właściwego działania zależą m.in. przemiany metaboliczne, detoksykacja, produkcja żółci. Wątroba jest również swoistym magazynem niektórych substancji odżywczych. Niestety, ze względu na szczególny metabolizm i przystosowanie do diety wysokobiałkowej, choroby wątroby dosyć często pojawiają się u kotów. Co bardzo ważne – przeciwnie niż u psów – u mruczków mają one zwykle charakter ostry. Futrzaki nierzadko cierpią z powodu schorzeń dróg żółciowych i stłuszczenia wątroby. Problemy z wątrobą u kotów zazwyczaj są wynikiem niewłaściwej diety – zwłaszcza głodówek lub spożywania pokarmu ubogiego w białko, a zasobnego w lipidy. Predysponowane do stłuszczenia wątroby są też koty otyłe. Gwałtowne gromadzenie się tłuszczów w hepatocytach może doprowadzić do znacznego upośledzenia pracy narządu. Niebezpieczne dla kociej wątroby są toksyny i związki chemiczne, znajdujące się m.in. w roślinach, grzybach, środkach owadobójczych i chwastobójczych, lekarstwach oraz preparatach stosowanych w gospodarstwie domowym. Czasami kłopoty z wątrobą pojawiają się wtórnie do przewlekłych problemów zdrowotnych.

Objawy schorzeń wątroby u mruczków są podobne do tych, jakie obserwuje się w przypadku innych chorób przewodu pokarmowego. Zauważyć można więc np. utratę apetytu, zaparcia, biegunki, spadek masy ciała. Bardziej charakterystyczne są natomiast, występujące u niektórych futrzaków, symptomy encefalopatii wątrobowej (m.in. zmiana rytmu snu, apatia, dezorientacja, otępienie, nerwowość). Niekiedy u kotów z chorą wątrobą pojawia się również żółtaczka. Wszystkie te objawy stanowią wskazanie do pilnej konsultacji weterynaryjnej.

↓ KARMY DLA KOTÓW Z CHORA WĄTROBĄ ↓Znaczenie diety w leczeniu chorób wątroby u kotów


Działania żywieniowe są często kluczowym elementem leczenia chorób wątroby. Dzięki nim można nie tylko zahamować postęp choroby i ograniczyć ryzyko groźnych powikłań, ale niejednokrotnie także przywrócić niektóre funkcje narządu. Dieta wątrobowa ma poprawiać ogólne samopoczucie chorego mruczka, dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników i stymulować jego apetyt. Właśnie dlatego może ona skutecznie przyspieszyć rekonwalescencję lub poprawić komfort życia przewlekle chorego futrzaka.

Podstawowe zasady diety wątrobowej dla kota


Mruczki zmagające się ze schorzeniami wątroby wymagają diety lekkostrawnej, dobrze przyswajalnej, o podwyższonej smakowitości. Z reguły w żywieniu chorych futrzaków stosuje się pokarmy skoncentrowane i wysokoenergetyczne. Zalecane bywa włączenie do jadłospisu mruczków karm wilgotnych lub nawet czasowe przestawienie zwierzaków na dietę półpłynną. Pokarmy mokre są na ogół dla kotów bardziej atrakcyjne pod względem smakowym, dlatego należy je stosować zwłaszcza u podopiecznych wykazujących spadki apetytu. U mruczków cierpiących na stłuszczenie wątroby trzeba wdrożyć dietę wysokobiałkową, za to o zredukowanej zawartości tłuszczu. Jeśli jednak u futrzaków rozwijają się objawy encefalopatii wątrobowej, konieczne może być ograniczenie podaży białka. W diecie wątrobowej dla kota dość często stosuje się proteiny pochodzenia roślinnego. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie mogą one zastąpić kotom pełnowartościowych białek zwierzęcych. Ich dobrym źródłem dla chorych mruczków są np. jaja, mięso drobiowe, nabiał. W menu zwierzaków mających problemy z wątrobą muszą znajdować się też pokarmy zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe (takie jak np. olej rybi). Należy raczej unikać podawania produktów obfitujących w ciężkostrawne węglowodany. Najczęściej nie ma jednak przeciwwskazań do serwowania kotom posiłków z ryżem. Korzystne może być wzbogacenie menu zwierzaków o błonnik. Kotom obciążonym chorobami wątroby można podawać siemię lniane, które reguluje pracę przewodu pokarmowego i wpływa pozytywnie na mikroflorę jelitową. Zatroszczmy się również o prawidłową częstotliwość kocich posiłków. Chore mruczki należy karmić małymi porcjami, wielokrotnie w ciągu dnia.

Karmy dla kotów z chorą wątroby


Karmy hepatic dla kotów zostały przygotowane z myślą o szczególnych potrzebach zwierzaków z chorą wątrobą. Pokarmy tego typu są odpowiednio zbilansowane, skomponowane z łatwostrawnych składników o dużej wartości biologicznej i wzbogacone dodatkami wykazującymi dobroczynny wpływ na koci organizm. W produktach hepatic wykorzystuje się białka hydrolizowane, które są najłatwiej przyswajalne dla chorych mruczków. Karmy dla kotów zmagających się ze schorzeniami wątroby odznaczają się też obniżoną zawartością miedzi, która stanowi obciążenie dla hepatocytów. Dodatkowo w takich produktach znajdziemy mieszankę przeciwutleniaczy neutralizujących wolne rodniki. Pamiętajmy, że karmy hepatic dla kotów » stanowią odmianę produktów weterynaryjnych, dlatego należy stosować je pod ścisłą kontrolą weterynarza.

Suplementy dla kotów z chorą wątrobą


W diecie wątrobowej dla kota niezwykle przydatne są różnego rodzaju suplementy. Zanim jednak po nie sięgniemy, skonsultujmy się z lekarzem. Upewnijmy się również, czy wystarczającym źródłem prozdrowotnych substancji nie będzie dla naszego pupila gotowa karma weterynaryjna. Do menu chorego mruczka można włączyć m.in. preparaty z ostropestem plamistym, który chroni hepatocyty przed uszkodzeniami i wspomaga ich regenerację. Pomocne mogą okazać się ponadto środki z witaminami z grupy B, poprawiającymi funkcjonowanie wątroby. Warto zwrócić uwagę na suplementy z cynkiem, który ogranicza wchłanianie miedzi. Wartościowe dla chorych mruczków bywają także preparaty z argininą, L-karnityną i tauryną.


↓ KARMY HEPATIC DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © VZavrazhina - stock.adobe.com

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy i potrzebny wpis. Warto wspomnieć o tym, że koty bardzo często chorują na wątrobę, tak jak i nerki. Trzeba wiedzieć, co takiemu kotu podawać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dieta to podstawa. Podobnie, jak codzienna obserwacja kondycji naszego kota. Warto zwracać uwagę zwłaszcza na sierść. Gabinety Weterynaryjne we Wrocławiu (https://www.upwr.edu.pl/kliniki-weterynaryjne) pełne są kotów na diecie wątrobowej. Trzeba im umiejętnie pomagać.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia