s

poniedziałek, 13 listopada 2017

Karma hepatic dla kota


Choroby i zaburzenia związane z funkcjonowaniem kociej wątroby, takie jak marskość, niewydolność czy stłuszczenie, zdarzają się niestety dosyć często. Zdiagnozowanie któregokolwiek z nich wiąże się rzecz jasna z podjęciem odpowiedniej terapii, ale i ze zmianą dotychczasowego sposobu żywienia. Koty borykające się z problemami wątrobowymi potrzebują diety opartej o delikatne i lekkostrawne składniki, które ułatwią pracę chorego narządu. To właśnie z myślą o nich opracowano specjalistyczne karmy hepatic.


Objawy chorób wątroby u kotów


Niestety wątroba to jeden z tych organów, które bardzo późno dają znać, że dzieje się z nimi coś niepokojącego. Pierwsze wyraźne symptomy pojawiają się zwykle dopiero wtedy, gdy uszkodzenia narządu są już bardzo poważne, a szanse na całkowity powrót do zdrowia naprawdę niewielkie. Oczywiście regularne wizyty i badania kontrolne, takie jak morfologia są podstawą profilaktyki. Pamiętajmy jednak, że nawet analiza krwi może niewiele wykazać, jeśli choroba znajduje się w bardzo początkowym stadium. Najlepiej więc uważnie obserwować pupila. Każdy z nas najlepiej zna swego kota, jego nawyki i przyzwyczajenia, więc żaden niepokojący sygnał nie powinien ujść naszej uwadze. Napuchnięta i powiększona wątroba może sprawiać duży ból zwierzakowi, nawet podczas zwykłego głaskania. Bądźmy na to wyczuleni. Jeśli tylko uznamy, że kot odczuwa ból brzucha w okolicach wątroby, powinniśmy natychmiast zabrać go do weterynarza.

Niepokojącym objawem może być także utrata apetytu i spadek wagi. W zaawansowanych stadiach chorób wątroby występują także biegunki, wymioty, wzmożone pragnienie, wielomocz, ospałość oraz wodobrzusze, czyli napuchnięcie brzucha.


Dieta kota z problemami wątrobowymi


Każdy, nawet zupełnie zdrowy zwierzak potrzebuje pełnowartościowej i odpowiednio zbilansowanej diety, która dostarczy mu wszelkich niezbędnych do życia substancji odżywczych. Od tego, co trafia do miski mruczka zależy jego zdrowie, dobra kondycja i samopoczucie. Znaczenie kociej diety wzrasta jeszcze bardziej, gdy zdrowie pupila zaczyna szwankować. Sposób żywienia oraz jakość pokarmu podawanego w czasie choroby i kuracji mogą zaważyć na tym, czy kot odzyska pełnię zdrowia. W przypadku niektórych schorzeń, zwłaszcza tych związanych z wątrobą, niewłaściwa dieta może tylko przyśpieszyć rozwój choroby i poczynić  jeszcze większe szkody w organizmie.

Koty z problemami wątrobowymi powinny otrzymywać pokarm wysokobiałkowy, bogaty w proteiny oraz lekkostrawne tłuszcze i węglowodany. Nie są zaś wskazane karmy o dużej zawartości sodu ani te z dodatkiem substancji chemicznych, takich jak konserwanty, barwniki czy wzmacniacze smaku.

Właściwości karmy hepatic dla kota


Karma hepatic wyróżnia się przede wszystkim składem, bazującym na wysokiej jakości, lekkostrawnych i łatwo przyswajalnych białkach zwierzęcych. Koty cierpiące na choroby bądź uszkodzenia wątroby nie powinny jeść czerwonego mięsa, dlatego w pokarmach dla nich przeznaczonych znajdziemy jedynie czyste mięso drobiowe albo królicze. Białko zawarte w porządnych karmach tego rodzaju bywa również poddawane procesowi hydrolizy, co jeszcze bardziej podnosi jego strawność i przyswajalność przez organizm.

Specjalistyczne karmy hepatic dla kota cechują się także obniżoną zawartością miedzi oraz sodu, które szczególnie nie służą kociej wątrobie. Pokarmy tego rodzaju zawierają natomiast cały zestaw witamin i minerałów, a także składniki, takie jak tauryna, luteina oraz L-karnityna. W ich składzie znajdziemy także cenne substancje wzmacniające odporność, wspierające funkcjonowanie całego układu pokarmowego oraz ograniczające nadmierne wydzielanie żółci.


Jak podawać kotu karmę hepatic?


Pamiętajmy, że karma hepatic jest pokarmem weterynaryjnym i jako taka, nie powinna być podawana bez uprzedniej konsultacji z weterynarzem. Stosując ją na własną rękę możemy jedynie zaszkodzić pupilowi. Wszystkie specjalistyczne produkty żywieniowe, takie jak karma hepatic, podaje się jedynie przez określony czas, który ściśle zależy od stadium choroby, nasilenia objawów oraz stopnia uszkodzenia wątroby. Zwykle podaje się ją przez mniej więcej pół roku, ale nawet po całkowitym odstawieniu kot powinien pozostawać pod stałą kontrolą weterynarza, tak abyśmy mogli  na bieżąco monitorować stan jego zdrowia.

Karmy weterynaryjne hepatic dla kota podajemy tak, jak wszystkie inne lekarstwa, to znaczy regularnie, zawsze o tych samych porach i w dawkach zaleconych przez weterynarza lub producenta. Nie zapominajmy, że nie jest to zwykła karma bytowa i pupil może potrzebować czasu, by się do niej przyzwyczaić. Zawsze wprowadzajmy ją do jego diety stopniowo, aby nie podrażnić osłabionego organizmu.

↓ KARMY HEPATIC DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

2 komentarze:

  1. Bardzo cieszy mnie to, że coraz częściej producenci karm zwracają uwagę na dolegliwości naszych małych przyjaciół - to budujące, że każdy chciałby, by jego pupil czuł się jak najlepiej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój kot uwielbia te karmę :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia