s

poniedziałek, 6 listopada 2017

Karma urinary dla kota


Choroby i zaburzenia urologiczne, takie jak krwiomocz, zapalenie pęcherza czy kamica moczowa przytrafiają się naszym mruczkom nader często. Przyczyn może być wiele, począwszy od złej diety i niewystarczającego nawodnienia organizmu, po predyspozycje genetyczne. Powrót do pełni zdrowia niestety nie zawsze jest możliwy, ale odpowiednie leczenie oraz dieta oparta na specjalistycznej karmie, mogą znacznie poprawić jakość życia kota i utrzymać go w dobrej kondycji jeszcze przez wiele lat.Problemy urologiczne u kotów


Nerki i układ moczowy nie od dziś przysparzają kotom wielu kłopotów. Narządy te należą do wyjątkowo wrażliwych i podatnych na złe warunki oraz nieprawidłowy tryb życia. Problemów, z którymi borykają się futrzaki jest tak wiele, że zaczęto rozpoznawać je pod wspólną nazwą, tzw. syndromu urologicznego kotów. Do grupy tych dolegliwości zaliczamy między innymi zapalenie pęcherza, wytrącanie się kamieni i kryształków moczowych, a także krwiomocz. Niestety boryka się z nimi wiele zwierzaków i to na niemal każdym etapie życia.


Przyczyny syndromu urologicznego u kotów


Co powoduje schorzenia urologiczne u kotów? Niestety nie ma na to reguły, bo przyczyny owych problemów są niezwykle zróżnicowane. Mogą wynikać między innymi ze złej diety oraz nieprawidłowego trybu życia. Syndrom urologiczny znacznie częściej dotyka koty, którym na co dzień brakuje ruchu i aktywności fizycznej. Duży wpływ na funkcjonowanie układu moczowego mają również ogólne warunki życia, dostęp do wody, długotrwały stres, a nawet brak kontaktu z właścicielem. Wiele zależy także od uwarunkowań genetycznych oraz innych, przebytych wcześniej chorób.

Jeszcze do niedawna winą za choroby urologiczne u kotów obarczano bezpośrednio zabieg kastracji. Dziś wiemy, że sam zabieg nie może powodować żadnych dolegliwości ze strony nerek czy pęcherza. Pamiętajmy jednak, że zwierzaki po sterylizacji często zmieniają swoje zwyczaje i nawyki, a to odbija się na kondycji całego organizmu, również układu moczowego. Kastrowane zwierzaki częściej odpoczywają, mniej się ruszają, a spowolniony metabolizm sprzyja nadwadze. Na szczęście z tym dosyć łatwo sobie poradzić. Wystarczy zapewnić pupilowi odpowiednią, zbilansowaną dietę, okazywać mu maksimum troski i nie zapominać o codziennej zabawie.


Karmy urinary dla kotów z problemami urologicznymi


Karmy urinary to specjalistyczne produkty żywieniowe, opracowane z myślą o kotach cierpiących na dolegliwości ze strony układu moczowego. Ich głównym zadaniem jest wsparcie terapii medycznej oraz przyspieszenie rekonwalescencji i powrotu do dawnej kondycji. Pokarmy tego typu pomagają uporać się między innymi ze schorzeniami, takimi jak zapalenie pęcherza. Dzięki właściwościom zakwaszającym, tzn. wpływającym na zmianę pH moczu na kwaśne, radzą sobie także z rozbijaniem struwitów, czyli kamieni i kryształów moczowych. Lecznicze substancje zawarte w karmach urinary mogą też wzmacniać i regenerować pokaleczone kamieniami ścianki pęcherza moczowego.

Karmy urinary dla kotów nie są zwykłymi produktami bytowymi i nie powinniśmy stosować ich na własną rękę, bez porozumienia z weterynarzem. Zalicza się je do osobnej kategorii pokarmów weterynaryjnych dla zwierząt o szczególnych potrzebach żywieniowych. Zawsze należy podawać je zgodnie z zaleceniami producenta i tylko na wyraźne polecenie lekarza weterynarii. Niektóre produkty tego typu podaje się jedynie przez określony czas, na przykład kilka miesięcy, aż do momentu, gdy poprawi się stan zdrowia pupila.

Profilaktyka syndromu urologicznego


Karmy urinary przeznaczone są wyłącznie dla kotów, których układ moczowy nie funkcjonuje prawidłowo. Nie zapominajmy jednak, że w sklepach zoologicznych znajdziemy wiele produktów, których zadaniem jest zapobieganie problemom i zaburzeniom w funkcjonowaniu układu moczowego u kotów. Na specjalną dietę warto przestawić przede wszystkim koty po zabiegu sterylizacji oraz te, którym brakuje ruchu. Sprawdzą się tu karmy mniej kaloryczne, z ograniczoną ilością tłuszczu, opatrzone hasłem „light” albo „indoor”.

Koty predysponowane do schorzeń nerek i układu moczowego powinny spożywać pokarmy ze zmniejszoną zawartością substancji, takich jak wapń, magnez, fosfor oraz sód, które sprzyjają powstawaniu kryształów. Pupilowi najlepiej przysłużą się karmy utrzymujące właściwe pH moczu, które u kotów wynosi około 6. Zarówno obniżone, jak i podwyższone pH może prowadzić do wytrącania się kamieni.

Woda w diecie kota


Żadna, nawet najlepsza karma nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli nie zapewnimy pupilowi należytego dostępu do wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu pełni kluczową rolę w profilaktyce i leczeniu schorzeń urologicznych u kotów. Niestety większość tych zwierzaków nie pije zbyt dużo. By uzupełnić poziom wody w organizmie pupila warto więc od czasu do czasu podać mu dobrą karmę mokrą. Możemy także zainwestować w specjalną fontannę dla kotów, która zachęca je do picia.

↓ KARMY URINARY DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

2 komentarze:

  1. Dobrze, że nasz kociak nie ma żadnych zdrowotnych problemów... Nie wyobrażam sobie nawet cierpienia takiej małej istoty, które w dodatku nie może powiedzieć, co ją boli.

    OdpowiedzUsuń
  2. JA również nie miałem ze swoim jeszcze problemów większych. Ale na karmy uważamy i to bardzo

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia