s

wtorek, 22 kwietnia 2014

Problem z kulami włosowymi u kotów

Problem z kulami włosowymi u kotów

Hej! Jak minęły Wam święta? Mnie na słodkim nic-nie-robieniu. Tuż przed świąteczną przerwą na owo lenistwo wstawiłem posta o tym, dlaczego kot wymiotuje. Było w nim o kulach włosowych, które dość często bywają przyczyną wymiotów. I w komentarzu do tego tekstu Monika pyta, co z tym zrobić. Niniejszym więc odpowiadam.

Przez całe kocie życie jego futro podlega wymianie. Stare włosy obumierają i wypadają, a na ich miejsce rosną nowe. I właśnie te martwe włosy połyka kot podczas codziennej swej toalety. Linienie to jest procesem całkowicie normalnym (nie mówię o sytuacji, gdy wypadanie włosów spowodowane jest chorobą lub niedożywieniem, bo to całkiem inna historia), choć ze względu na wspomniane kule włosowe, bywa problemem.

Sposoby na jego rozwiązanie są cztery: regularne czesanie kociego futra, podawanie mu karmy odkłaczającej, podawanie preparatów odkłaczających i... dostarczanie futrzakowi zajęcia.


Regularne czesanie kota


Szczotkując regularnie kocie futerko, usuwamy martwe włosy, które zwierzak może połknąć w trakcie mycia się. Dokładnie i częste czesanie jest szczególnie ważne w okresach intensywnej wymiany okrywy włosowej, czyli wiosną i jesienią. Intensywniejszego czesania wymagają też długowłose futrzaki, które zwykle miewają większe problemy z kulami włosowymi.

Podawanie karmy odkłaczającej dla kotów


Karmy odkłaczające dla kotów zawierają składniki, które pomagają usunąć zalegające w przewodzie pokarmowym włosy w sposób naturalny, że się tak wyrażę, czyli nie przez pyszczek, a tą drugą stroną. Oczywiście mają wszystkie inne składniki odżywcze, których futrzaki potrzebują.

Podawanie preparatów odkłaczających dla kotów


Preparaty odkłaczające dla kotów działają podobnie jak odkłaczające karmy. W sklepach zoologicznych dostępne są pod postacią past i kocich smakołyków.

Dostarczanie kotu zajęcia


Nie mając nic ciekawego do roboty, koty często poświęcają zbyt dużo czasu na mycie się. Jest to dla nich jeden ze sposobów zabicia nudy. Dotyczy to głównie futrzaków, które całe życie nie opuszczają mieszkania. Dbając o to, by zwierzak się nie nudził, zmniejszymy częstotliwość lizania futerka.
Zdjęcie: Fotolia.com

2 komentarze:

  1. Dziękuje, że napisałeś o tym. Kiedyś słyszałam, że niektórzy sadzą trawe dla kota aby ten mógł pozbyć się kłaczków. Co sądzisz o tym?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tą trawą to tak naprawdę do końca nie wiadomo jak jest. Badacze kotów nie są zgodni, co do tego, dlaczego koty trawę jedzą. Faktem jest, że często po zjedzeniu trawy wymiotują, ale czy jedzą ją po to, by pozbyć się kłaczków? Nie jestem o tym przekonany.

      Usuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia