s

piątek, 11 kwietnia 2014

Gdzie postawić drapak dla kota?

Gdzie postawić drapak dla kota?

Drapak dla kota się przydaje, co do tego nie ma wątpliwości. Chyba, że nie zależy nam na naszych meblach. A zależy, prawda? Zdarza się jednak, że kupujemy jakiś super-hiper drapak, a nasz futrzak totalnie go ignoruje. No cóż, najprawdopodobniej dlatego, że z drapakiem jest coś nie tak, albo postawiliśmy go nie tam, gdzie trzeba.

Lokalizacja drapaka w mieszkaniu jest ważna. Koty nie używają go bowiem tylko po to, by naostrzyć pazury. Pisałem już chyba kiedyś (sprawdzę, tak, pisałem tutaj), że drapanie to również jeden ze sposobu znaczenia rewiru. Drapak jest zatem czymś w rodzaju słupka granicznego. A skoro tak, to nie może stać byle gdzie. Musi być odpowiednio wyeksponowany, by każdy ewentualny obcy futrzak od razu odczytał przekaz: „Tu mieszkam ja, kot Mruczek! Jakby co, to nie zawaham bronić swej ziemi!”.

Gdzie my zwykle umieszczamy słupki graniczne? Na granicy posiadłości, województwa, państwa, prawda? Dom lub mieszkanie, w którym żyje kot jest częścią jego posiadłości, a jeśli nie wychodzi na dwór – całą posiadłością. Jej naturalnymi granicami są drzwi wejściowe, drzwi od balkonu lub drzwi od tarasu. To punkty strategiczne – przez nie mogą na koci rewir wejść rywale. Trzeba więc miejsca te odpowiednio oznaczyć. Ja powiesiłem drapak przy drzwiach wejściowych, w taki sposób, że powierzchnia do drapania skierowana jest ku drzwiom. Moje futrzaki drapią w ten drapak jak szalone.

Dlaczego koty z takim upodobaniem drapią kanapy i fotele? Nie tylko dlatego, że są zrobione  z materiału, który do drapania idealnie się nadaje, ale także dlatego, że zwykle stoją w centralnym punkcie pokoju. Oczywiście najbardziej narażone są meble, które stoją w pomieszczeniach, w którym futrzaki najczęściej przebywają i śpią. To serce ich terytorium, centralny punkt, którego najbardziej bronią. Jeśli więc chcemy postawić drapak dla kota w pokoju, wybierzmy właśnie ten, w którym nasz zwierzak spędza najwięcej czasu. Zwykle jest to salon, czy też pokój dzienny, jak kto woli, ponieważ w nim koncentruje się życie wszystkich domowników. Sam drapak zaś ustawmy tak, by był dobrze widoczny już od progu drzwi do pokoju.

Gdzie postawić drapak dla kota?Zdjęcie 1.: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia