s

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Amerykański curl krótkowłosy

Amerykański curl krótkowłosy

Amerykańskie curle krótkowłose są siostrzaną rasą curli długowłosych. O rasach siostrzanych już wspominałem, ale może przypomnę, że są to rasy, które różnią się między sobą zwykle długością włosów lub kolorem futra. W przypadku amerykańskich curli chodzi o długość okrywy włosowej, ale tego się już pewnie domyślacie.

Obydwie rasy kształtowały się jednocześnie, a ich wspólnym przodkiem była bezdomna kotka o imieniu Shulamith, którą pewnego dnia znalazło amerykańskie małżeństwo Grace i Joe Ruga. Bardziej szczegółowo opisałem tę historię przy okazji omawiania długowłosej odmiany curli. W tym miejscu wspomnę tylko, że obydwie rasy, długowłosa i krótkowłosa zostały zarejestrowane jednocześnie. Najpierw w 1993 roku przez CFA, a potem w 2002 roku przez Fife.

Prócz długości futra, które u odmiany krótkowłosej jest krótkie i gęste, koty obydwu ras niczym się od siebie nie różnią. Mają ten sam charakter, występują w tych samych umaszczeniach i podobnie są oceniane przez sędziów na wystawach. Pewną ciekawostką jest fakt, że curle o krótkim futrze w klasyfikacji Fife znalazły się w grupie kotów półdługowłosych, razem ze swoimi długowłosymi kuzynami. Dlaczego akurat tak, nie wiem. Zwykle siostrzana rasa, która wyhodowana została później zaliczana bywa do kategorii, w której znajduje się jej „siostra” – tak stało się w przypadku kotów egzotycznych – ale przecież obydwie odmiany curli zostały wyhodowane i zarejestrowane jednocześnie.

Zdjęcie: Fotolia.com

1 komentarz:

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia