s

poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Japoński bobtail

Japoński bobtail

Japończycy wierzą, że bobtaile przynoszą szczęście. Szczególnie predysponowane do tego mają być osobniki trójkolorowe: czarno-rudo-białe, które określane są mianem Mi-ke. Ich podobizny można spotkać w Japonii niemal na każdym kroku. Figurki te, zwane maneki neko, przedstawiają koty w pozycji siedzącej z uniesioną łapką w powitalnym geście.

Ponoć 1615 roku jeden z mnichów z Tokijskiej świątyni Gotoku-ji przygarnął bezdomnego kota tej rasy. Sam niewiele miał, raz z racji tego, że był mnichem, a mnisi powinni być ubodzy; dwa, że i świątynia była zrujnowana. I stało się tak, że pewnego deszczowego dnia obok świątyni przejeżdżał bogaty samuraj Ii Naotaka. Widząc go, uratowany kot, który pragnął odwdzięczyć się mnichowi, zaczął machać łapką na samuraja. Ten zaintrygowany wszedł do świątyni, a gdy zobaczył w jak opłakanym stanie się ona znajduje i w jakiej biedzie żyją mnisi, postanowił wspomóc ją finansowo.

Podobnych historii opowiada się w Japonii wiele. Zawsze występuje w nich motyw kota, który odwdzięcza się człowiekowi zwabiając klientów do jego restauracji czy sklepu. Zapewne to tylko legendy, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością, jednak powstanie japońskich bobtaili wydaje się nierozerwalnie wiązać z dawnymi przesądami. Mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni wierzyli bowiem, że koty z długimi ogonami mają zdolność przeobrażania się w wampira. Obcinano więc im ogon lub zatrzymywano wyłącznie te, które urodziły się z ogonkiem szczątkowym. W ten sposób cecha ta mogła zostać utrwalona.

Japońskie bobtaile są bardziej smukłe niż koty europejskie. Mają długie nogi, przy czym tylne kończyny są znacznie dłuższe. Głowa wydłużona, trójkątna. Najbardziej charakterystyczny jest ogon bobtaili. Utworzony jest przez kilka zrośniętych ze sobą kręgów i mierzy od 8 do 10 cm. Porasta go długi i zmierzwiony włos, dzięki czemu ogon przypomina kształtem chryzantemę (tak przynajmniej twierdzą miłośnicy tej rasy).

Odmiany barwne japońskich bobtaili, uznane przez Fife:


  1. jednolite białe, czarne, niebieskie, czekoladowe, liliowe, cynamonowe, płowe, rude, kremowe;
  2. szylkretowe czarne, niebieskie, czekoladowe, liliowe, cynamonowe, płowe;
  3. czarne, niebieskie, czekoladowe, liliowe, cynamonowe, płowe, rude, kremowe z białym;
  4. szylkretowe czarne, niebieskie, czekoladowe, liliowe, cynamonowe, płowe z białym;
  5. czarne, niebieskie, czekoladowe, liliowe, cynamonowe, płowe, rude, kremowe agouti;
  6. szylkretowe czarne, niebieskie, czekoladowe, liliowe, cynamonowe, płowe agouti;
  7. czarne, niebieskie, czekoladowe, liliowe, cynamonowe, płowe, rude, kremowe agouti z białym;
  8. szylkretowe czarne, niebieskie, czekoladowe, liliowe, cynamonowe, płowe agouti z białym.

Właściciele japońskich bobtaili twierdzą, że są one wyjątkowo czułymi i oddanymi kotami, a jednocześnie wielkimi indywidualistami. Są spokojne i łagodne. Ze względu na krótki włos pielęgnacja kotów tej rasy jest bardzo łatwa.

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia