s

poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Doński sfinks

Doński sfinks

Wszystkie nagie koty wzbudzają w ludziach mieszane uczucia. No cóż, większość z nas woli chyba jednak, by kot miał mięciutkie futerko, w które można zanurzyć palce. Nagie koty są niezwykłe, a dońskie sfinksy wydają najbardziej niesamowite z nich wszystkich. Nie przybyły jednak z kosmosu, jak twierdzą niektórzy, ani nie powstały wskutek wybuchu w czarnobylu, jak opowiadają inni, choć trzeba przyznać, że początki tej rasy są nieco „dziwne”.

Rasa narodziła się w Rostowie – mieście położonym nad rzeką Don. W lutym 1987 roku niejaka Elena Kowalewa uratowała przed łobuzami małą, może czteromiesięczną, kotkę o puszystym szylkretowym futerku. Zabrała ją do domu i nazwała Warwarą. Po czterech miesiącach z tym na pozór zupełnie normalnym zwierzakiem zaczęło dziać się coś dziwnego: w szybkim tempie poczęła wypadać mu sierść. Na nic zdały się liczne wizyty u weterynarzy i dziesiątki zaaplikowanych lekarstw, Warwara wyłysiała niemal doszczętnie.

To zadziwiające, że początkowo nikt kompletnie nie był zainteresowany tak niezwykłym stworzeniem, a próby pokazania Warwary na kocich wystawach kończyły się drwinami sędziów i innych ludzi – jak można wystawiać tak wyliniałe stworzenie! Kiedy jednak na świat przyszły dzieci Warwary, które również traciły sierść, zdano sobie sprawę z tego, że to nie chore zwierzę. Przyjaciółka Eleny Irina Niemykina postanowiła spróbować wyhodować nową rasę. Udało się!

Dońskie sfinksy są muskularne, ale eleganckie i poruszające się z gracją. Mają ogromne, wysoko osadzone uszy, duże oczy o kształcie migdału, urocze, układające się w wachlarz zmarszczki na głowie i... błony między palcami niczym u kaczki. Ich gładka, naga skóra jest delikatna, miękka i gorąca w dotyku. Koty te zwykle rodzą się pokryte delikatnym puchem, który w ciągu pierwszego roku tracą. Charakterystyczną i wyjątkową cechą dońskich sfinksów jest również to, że kocięta otwierają oczy już po 1-3 dobach!


Odmiany barwne dońskich sfinksów uznane przez Fife:


 1. biały
 2. jednolity czarny, niebieski, czekoladowy, cynamonowy, płowy, rudy, kremowy;
 3. czarny, niebieski, czekoladowy, cynamonowy, płowy, rudy, kremowy agouti;
 4. jednolity czarny, niebieski, czekoladowy, cynamonowy, płowy, rudy, kremowy z białym;
 5. czarny, niebieski, czekoladowy, cynamonowy, płowy, rudy, kremowy agouti z białym;
 6. szylkret czarny, niebieski, czekoladowy, cynamonowy, płowy;
 7. szylkret czarny, niebieski, czekoladowy, cynamonowy, płowy agouti;
 8. szylkret czarny, niebieski, czekoladowy, cynamonowy, płowy agouti z białym;
 9. jednolity czarny, niebieski, czekoladowy, cynamonowy, płowy, rudy, kremowy point;
 10. jednolity czarny, niebieski, czekoladowy, cynamonowy, płowy, rudy, kremowy tabby point;
 11. jednolity czarny, niebieski, czekoladowy, cynamonowy, płowy, rudy, kremowy point z białym;
 12. jednolity czarny, niebieski, czekoladowy, cynamonowy, płowy, rudy, kremowy tabby point z białym.

Dońskie sfinksy są bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi. Lubią przebywać blisko domowników. Zwykle doskonale dogadują też z innymi zwierzętami, w tym również z kotami innych ras. To ruchliwe i pełne temperamentu koty, zawsze skore do zabawy. Opieka nad nimi nie jest trudna. Musimy jednak pamiętać, że jako pozbawione skóry, narażone są na oparzenia słoneczne, raczej więc nie należy pozwalać im na wylegiwanie się na słońcu, a jeśli już to trzeba je dobrze nasmarować kremami z filtrem UV. Nagą skórę od czasu do czasu trzeba przemyć ciepłą wodą przy pomocy delikatnej ściereczki.

Zdjęcie: Fotolia.com

1 komentarz:

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia