s

piątek, 9 sierpnia 2013

Ocicat

Ocicat

Nazwa ocicat jest połączeniem słów ocelot oraz cat, ponieważ umaszczenie tych kotów przywodzi na myśl umaszczenie ocelotów – dzikich kotów żyjących w Ameryce Południowej i Środkowej. Ocicaty nie są jednak wynikiem krzyżówki tego gatunku z kotem domowym. To nadal bardzo rzadka rasa. Na polskich wystawach pojawia się ich niewiele, choć mamy polskie hodowle ocicatów.

Ocicaty powstały w wyniku kojarzenia kotów syjamskich z kotami abisyńskimi. W 1964 roku amerykańska hodowczyni kotów Virginia Daly pokryła kotkę mieszańca syjama z abisyńczykiem czekoladowym syjamem. Ku jej zaskoczeniu w miocie pojawiło się kocię do złudzenia przypominające umaszczeniem ocelota. Zdecydowała się więc wykorzystać je do wyhodowania nowej rasy, którą nazwała kotem ocelotowatym – w skrócie ocicatem.

Ocicat jest dużym i bardzo eleganckim kotem, pokrojem przypominający nieco syjama, choć nie tak smukłym. Najbardziej charakterystyczne jest ich umaszczenie. Cętki na ciele muszą być wyraźne i regularne. Na łapkach i gardle, policzkach przechodzą w pręgi, na czole zaś widnieje znak w kształcie litery M, lub jak kto woli, w kształcie skarabeusza.


Fife uznaje 12 odmian barwnych ocicatów:


 1. czarny (brązowy) cętkowany,
 2. niebieski cętkowany,
 3. czekoladowy cętkowany,
 4. liliowy (lawendowy) cętkowany,
 5. cynamonowy cętkowany,
 6. płowy cętkowany,
 7. czarny (brązowy) srebrzysty cętkowany,
 8. niebieski srebrzysty cętkowany,
 9. czekoladowy srebrzysty cętkowany,
 10. liliowy (lawendowy) srebrzysty cętkowany,
 11. cynamonowy srebrzysty cętkowany,
 12. płowy srebrzysty cętkowany.


Ocicaty są bardzo aktywnymi i towarzyskimi kotami. Wesołe i chętne do zabawy, wykazują duża inteligencję i szybko się uczą. Nie mają specjalnych wymagań pod względem pielęgnacji. Krótka sierść nie wymaga regularnego czesania, poza okresami linienia.

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia