s

piątek, 30 sierpnia 2013

Koty jak czekolada

Koty jak czekolada

Takie słodkie? To też, ale przede wszystkim w kolorze czekolady. Moim zdaniem czekoladowe umaszczenie jest jednym z najpiękniejszych, ale może nie powinienem się wypowiadać, ponieważ wszystkie futrzaki mi się podobają. Nie jednak o gustach ma być mowa, a o tym skąd się biorą koty w kolorze czekolady.

Czekoladowa barwa włosów u kotów jest pochodną koloru czarnego. Pisałem już wcześniej, że za czarne futerko odpowiedzialny jest allel B. Dawno, dawno temu, u jakiegoś przedstawiciela kociego rodu, uległ on mutacji i zmienił się w allel b.

Informacje  zawarte w allelu b powodują zmniejszenie liczby ziaren czarnego barwnika. Kolor futra zostaje optycznie rozjaśniony z czarnego do czekoladowego. Jakby wypłowiał na słońcu.

Allel b jest recesywny w stosunku do allelu B. Jeśli uważnie mojego bloga (było o tym trochę)to domyślacie się, że gdy allel B spotka się z b kot będzie czarny, ponieważ w takiej parze działanie allelu b się nie ujawni (tak w ogóle, muszę chyba o kociej genetyce jeszcze napisać w przyszłości). By kot miał czekoladowe futro musi więc posiadać dwa allele b.

Zdjęcie: Fotolia.com

2 komentarze:

  1. właściwie, to nie jest tylko "kocia" genetyka, ale ogólne zasady dziedziczenia, są allele recesywne i dominujące, w liceum o tym na biologii uczą, a może i nawet w podstawówce;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. „Kocia” dlatego, że dotyczy dziedziczenia cech u kotów.

      Usuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia