s

środa, 21 sierpnia 2019

Kuwety dla kotów


Kuweta to właściwie niezbędny element wyprawki dla naszego mruczka. Będzie ona potrzebna każdemu kotu, zwłaszcza niewychodzącemu, który nie ma możliwości załatwiania swoich potrzeb poza domem. Jak wybrać odpowiednią kuwetę? Jakie modele znajdziemy na rynku i które z nich sprawdzają się najlepiej?

Jaka kuweta dla kota jest najlepsza?


Jeśli mamy w domu kota, musimy mieć także kuwetę. Bez tego sprzętu właściwie trudno się obyć i to niezależnie od tego, czy nasz pupil spędza czas na zewnątrz, czy nie. Mogłoby się zdawać, że kot wychodzący nie potrzebuje kuwety, bo swoje potrzeby fizjologiczne załatwia na dworze. Tymczasem, nawet jeśli nasz mruczek radzi sobie z tym bez zarzutu, to warto mieć w domu kuwetę. W przypadku choroby lub nagłej nocnej potrzeby, zwierzak będzie mógł z niej skorzystać.

W sklepach zoologicznych znajdziemy różne modele kuwet dla kotów. Wybierając je musimy jednak pamiętać nie o aspektach wizualnych, ale o wygodzie pupila. Nie każdy mruczek będzie chciał korzystać z kuwety zamkniętej, podobnie jak nie wszystkie koty poradzą sobie z wchodzeniem do kuwety z wysokimi brzegami. Wielkość i wygląd toalety należy więc dopasować do gabarytów i potrzeb futrzaka. Równie ważna jest także jej funkcjonalność oraz łatwość sprzątania (poczytaj więcej o tym, jak sprzątać kocią kuwetę KLIK). Co zatem mamy do wyboru?

Otwarte kuwety dla kotów


Kuwety otwarte to klasyczne i chyba najbardziej popularne modele. Przeważnie są prostokątne lub kwadratowe, ale na rynku można spotkać także wersje okrągłe. Wykonuje się je z tworzywa sztucznego, choć w sklepach pojawiają się również nowe ekologiczne modele, zrobione z grubego nieprzeciekającego kartonu. Otwarte kuwety dla kotów nie są drogie, a co więcej możemy wybierać spośród rozmaitych rozmiarów i kolorów. Na rynku znajdziemy kuwety z niższymi brzegami dla kociąt i kotów starszych oraz takie z podwyższonymi rantami, stworzone z myślą o mruczkach nagminnie rozsypujących żwirek. Niektóre modele o niższych brzegach mają także możliwość przymocowania dodatkowej bocznej ramki. Kuwety otwarte są wygodne dla kota, funkcjonalne oraz łatwe w sprzątaniu.

↓ OTWARTE KUWETY DLA KOTÓW ↓Zamknięte kuwety dla kotów


Jeśli nasz pupil potrzebuje więcej prywatności, a nie boi się ograniczonych przestrzeni, możemy sprawić mu kuwetę zamkniętą. Jest to rodzaj budki ze ścianami oraz zadaszeniem – pełnym lub częściowym. Kuwety tego rodzaju mają także drzwiczki, przez co całość bardziej przypomina transporter. Niektóre modele wyposażone są w specjalne filtry węglowe, które ograniczają nieprzyjemne zapachy. Z pewnością rozwiązanie tego rodzaju ma wiele plusów. Przede wszystkim sprawdzi się idealnie w przypadków bałaganiarzy, rozsypujących żwirek na lewo i prawo. Przy zamkniętej kuwecie ten problem właściwie nie istnieje. Pamiętajmy jednak, że nie każdy kot zechce korzystać z takiej toalety. Niektóre mogą bać się wejść do środka lub nie czuć zbyt pewnie w zamkniętej, ciasnej przestrzeni. Minusem może być także nieco wyższa cena. Jeśli jednak cenimy sobie funkcjonalność i porządek, a pupil nie wyraża sprzeciwu, warto pomyśleć właśnie o takim modelu.

↓ FERPLAST ZAMKNIĘTE KUWETY DLA KOTÓW ↓
Samoczyszczące kuwety dla kotów


Kuweta samoczyszcząca to już opcja z wyższej półki. Najnowocześniejsze modele wyposażone są w specjalny czujnik, który po wizycie kota uruchamia grabki usuwające nieczystości i wilgotny żwirek. Czujnik uruchamia się pod wpływem ruchu, ale możemy też zaprogramować je na konkretny czas. Większość modeli zbiera odchody do dołączonego pojemnika, który potem sami opróżniamy, ale na rynku są i takie, które można podłączyć do kanalizacji. Niestety za taki luksus trzeba sporo zapłacić.

Nieco tańszą alternatywą są kuwety z podwójnym dnem. Modele tego typu składają się z kilku warstw. Ta, na której załatwia się kot to rodzaj kratki z otworami, przez które wszystko spada na niższy poziom. Kuwety tego typu występują w kilku wersjach, między innymi otwartej i zakrytej oraz żwirkowej i bezżwirkowej. Wybór zależy wyłącznie od preferencji i potrzeb zwierzaka.

Gdzie ustawić kuwetę dla kota?


Wybór odpowiedniego modelu kuwety dla kota, to jeszcze nie wszystko. Nawet jeśli zakupimy najwygodniejszą wersję, zgodną z preferencjami pupila, to ten i tak może odmówić z jej korzystania. Dlaczego? Ze względu na jej złe umiejscowienie w domu. Jak już wspomnieliśmy koty to czyściochy i miłośnicy higieny, którzy lubią, by pewne sfery ich życia były od siebie oddzielone. Dlatego kuwety w żadnym wypadku nie powinniśmy stawiać w pobliżu legowiska oraz misek z jedzeniem/ Najprawdopodobniej mruczek przestałby korzystać ze wszystkich tych akcesoriów.

Kuwetę najlepiej ustawić w jakimś cichym, ustronnym miejscu. Może to być łazienka lub zakątek w przedpokoju. Nie wybierajmy miejsc gwarnych, po których często się poruszamy, zwłaszcza jeśli pupil korzysta z kuwety odkrytej (poczytaj więcej o tym, gdzie postawić kuwetę dla kota KLIK).

↓ KUWETY DLA KOTÓW ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna 
Zdjęcie: © Magryt - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia