s

piątek, 23 sierpnia 2019

Zabawki dla kota


Zabawki dla kota to jeden z ważniejszych elementów wyprawki, o którym jednak dosyć często zdarza nam się zapominać. Tymczasem każdy mruczek potrzebuje kilku zabawek i to niezależnie od swego wieku, rasy czy temperamentu. Okazuje się, że prosta zabawa z pupilem może zapobiec wielu problemom behawioralnym i ułatwić wspólne życie pod jednym dachem. Dlaczego zabawki są tak ważne i jak wybrać tą odpowiednią dla kota?


Dlaczego zabawki są ważne w życiu kota?


Niestety wciąż pokutuje przekonanie, że kot to samotnik, który do szczęścia potrzebuje jedynie własnego towarzystwa. Kompletując listę rzeczy potrzebnych zwierzakowi, zupełnie pomijamy więc zabawki, biorąc je za fanaberię zupełnie kotu niepotrzebną. Czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że nie każdy opiekun zna prawdziwą naturę swego pupila. Większość kotów bardzo potrzebuje towarzystwa właściciela, a codzienna zabawa z nim sprawia im ogromną frajdę.

Pamiętajmy też, że koty to zwierzaki, które wyjątkowo źle znoszą nudę. Pozbawione jakiejkolwiek rozrywki i zajęcia zaczynają szukać ich gdzie indziej, na czym często cierpią nasze domowe sprzęty. Koty, które większość dnia spędzają same w domu, nie mając pod łapą nic innego, mogą na przykład ostrzyć pazury na tapicerkach, niszczyć meble, dywany czy firanki. Powodem jest nierozładowany nadmiar energii, który z czasem przekształca się w agresję i prowadzi do wielu problemów behawioralnych. Zabawki służą więc do zajęcia uwagi zwierzaka, rozładowania drzemiącej w nim energii i zapewnianiu mu rozrywki. Zabawa pozwala także zaspokoić koci instynkt myśliwski, daje pupilowi namiastkę życia w warunkach naturalnych, a jednocześnie umacnia wieź z właścicielem.

Jakie wybrać zabawki dla kota?


Zabawki dla kota muszą być przede wszystkim bezpieczne, więc warto poszukać w jej w dobrym sklepie zoologicznym. Wybór jest tam bardzo duży, a ceny przystępne, więc na pewno znajdziemy coś odpowiedniego. Zwróćmy tylko uwagę na materiał oraz jakość wykonania zabawki. Powinna być ona dosyć miękka, ale wytrzymała, tak aby wyszła cało z szalonych zabaw mruczka. Lepiej zrezygnować z produktów zrobionych z taniego tworzywa sztucznego, które może uczulić kota, a nawet okazać się toksyczne. Na początek warto podarować kotu dwie lub trzy zabawki i zobaczyć, która najbardziej przypadnie mu do gustu. Jakie zabawki dla kota mamy do wyboru?

Najlepsze zabawki dla kota


Jedną z ulubionych kocich zabawek są materiałowe myszki. Większość zwierzaków wprost uwielbia za nimi ganiać, urządzając sobie namiastkę polowania na zdobycz. Myszki są lekkie, więc pupil łatwo może je przenosić i podrzucać. Co więcej, w sklepach zoologicznych znajdziemy różne rodzaje myszy, w rozmaitych kolorach i rozmiarach, wykonane z wielu materiałów. Niektóre myszy zawierają w środku dzwoneczek, który brzęcząc przyciąga uwagę kota. Jeszcze inne mają wewnątrz kocimiętkę lub inne zioła, których zapach podoba się zwierzakom.

↓ MYSZKI DLA KOTA↓Poza myszkami do wyboru mamy także rozmaite piłki oraz kulki materiałowe, futrzane lub gumowe. Te także mogą mieć ukryty wewnątrz dzwoneczek lub kieszeń na kocimiętkę. Taka zabawka trącona łapą toczy się po podłodze, dzięki czemu kot może bawić się nią nawet sam. Piłeczki dla kotów mogą miewają również gumowe wypustki lub sznureczki. Pamiętajmy jednak, że takie wariacje nie wszystkim kotom przypadną do gustu. Niektóre mruczki mogą bać się przedmiotów o dziwnych kształtach.

↓ PIŁECZKI DLA KOTA ↓


Zabawki dla kota… i kociarza


W sklepach zoologicznych nie brakuje także zabawek przeznaczonych do wspólnej zabawy kota z opiekunem. Bawiąc się z pupilem każdego dnia okazujemy mu zainteresowanie, wzmacniamy nasze więzi i lepiej poznajemy jego temperament. Do takiej wspólnej zabawy służą między innymi wędki dla kota. Gadżety te składają się z długiego patyka, sznurka oraz piórka, myszki czy piłeczki zawieszonej na jego końcu. Poruszając wędką sprawiamy, że zabawka podskakuje, a ruchomy cel zachęca pupila do polowania. Podobny efekt możemy uzyskać za pomocą małego lasera – koty wprost uwielbiają polować na jego umykający punkt.

↓ WĘDKI DLA KOTA↓


Zabawki edukacyjne i interaktywne


Ciekawym pomysłem są także zabawki edukacyjne dla kotów, składające się z różnego rodzaju schowków, tuneli i korytarzy, które pupil musi pokonać, by dobrać się do smakołyku. Zabawki tego typu wnoszą element polowania, skradania się i łapania jakiegoś celu. Niektóre akcesoria tego typu zmuszają też kota do wysiłku umysłowego. Pupil musi trochę pogłówkować, by zdobyć przysmak. Takie zabawki zachęcają kota do wysiłku, a przy tym zajmują jego uwagę na długi czas. Warto więc zostawiać mu je, gdy na przykład zostaje sam w domu.

↓ ZABAWKI DLA KOTA - INTERAKTYWNE ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © LElik83 — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia