s

wtorek, 13 sierpnia 2019

Czy można zabrać ze sobą kota na wakacje?


Koty zwykle niechętnie opuszczają domowe pielesze. W znanym sobie otoczeniu czują się pewnie i bezpiecznie. Wakacyjne wyjazdy u większości mruczków nie wzbudzają więc szczególnego entuzjazmu. Nie oznacza to jednak, że opieka nad futrzakiem wyklucza letnie wojaże. Co zrobić z kotem w czasie wakacji? » Jak zaplanować urlop z mruczącym podopiecznym?


Wakacyjne wyjazdy z kotem – wady i zalety


Koty nie bez powodu zyskały opinię zatwardziałych domatorów. Mruczki przywiązują dużą wagę do swojego terytorium. Każdego dnia spędzają sporo czasu na kontrolowaniu otoczenia. Nie ograniczają się jednak tylko do prowadzenia obserwacji. Znakowanie elementów środowiska jest dla nich formą autokomunikacji, która daje poczucie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego koty najlepiej czują się w stabilnym, niemal niezmiennym, otoczeniu. Wakacyjne wyjazdy sprawiają, że mruczki zostają wyrwane ze środowiska, w którym znały każdy kąt i każdą ścieżkę. Zwykle opuszczenie domowego zacisza powoduje u kotów napięcie, stres i niepewność. Mruczki potrzebują czasu, by odnaleźć się w nowej sytuacji. Szczególnie ważne jest nasze wsparcie. Zagubionego kota nie możemy raczej pozostawić samego na cały dzień w hotelowym pokoju. Trzeba uwzględnić zwierzaka we wszystkich wakacyjnych planach, a nie wszędzie można przecież bez problemu zabrać futrzaka.

Wakacje z kotem » mają jednak sporo zalet. Przede wszystkim nie musimy rozstawać się z pupilem, a dla wielu kotów gwarantem bezpieczeństwa jest nie tylko znajome terytorium, ale również nasza obecność. Nie mamy także obaw, że podczas naszej nieobecności futrzak będzie pozbawiony należytej opieki. Wszak nikt nie zna lepiej potrzeb pupila niż my. Wspólne wyjazdy nierzadko pozwalają pogłębić więź łączącą nas ze zwierzakiem. Dla niektórych futrzaków mogą być też cennym urozmaiceniem i źródłem stymulacji. Sprawę zawsze trzeba więc rozważyć indywidualnie.

Kiedy warto zabrać kota na wakacje?


Wśród mruczków spotkać można zarówno zwierzaki nieśmiałe, lękliwe, jak i ciekawskie, otwarte na nowe doświadczenia. To właśnie koci charakter w dużej mierze decyduje o podejściu mruczków do wakacyjnych wyjazdów. Idealnymi towarzyszami wojaży są koty, które łatwo akceptują wszelkie nowości i z zainteresowaniem badają nowe miejsca czy przedmioty. W podróżowaniu pomagają mruczkom wcześniejsze pozytywne doświadczenia związane z wyjazdami i odpowiednia socjalizacja. Na urlop warto zabrać również futrzaka, z którym łączy nas szczególnie silna więź. U takiego kota większy stres wywoła rozstanie z nami niż ze swoim terytorium.

Kiedy natomiast lepiej zrezygnować z wakacji z kotem? Jeśli zwierzak unika nowości, chowa się, gdy tylko widzi transporter, źle znosi podróże, jest lękliwy i nerwowy – z pewnością wyjazd dostarczy mu wielu negatywnych emocji. Niekoniecznie warto zabierać kota w długą podróż, jeśli w miejscu wypoczynku nie będziemy mogli poświęcić mu dostatecznie wiele uwagi. W takiej sytuacji lepszym wyjściem może okazać się zapewnienie mu domowej opieki lub pozostawienie go w hotelu dla zwierząt.

Jak zaplanować wakacje z kotem?


Nawet krótki wyjazd z kotem musi być starannie zaplanowany. Zacznijmy od wyboru odpowiedniego miejsca do wypoczynku. Najlepiej poszukajmy zacisznego, ustronnego miejsca, położonego z dala od zatłoczonych ośrodków turystycznych. Urokliwe małe gospodarstwa agroturystyczne to lepsza opcja na wyjazd z kotem niż nadmorskie kurorty. Zawczasu dowiedzmy się, czy w hotelu bądź domu, w którym planujemy wypoczynek, obecność mruczącego pupila będzie mile widziana.

Przed podróżą udajmy się z mruczkiem na kontrolną wizytę u weterynarza. Upewnijmy się, że jest zdrowy i dobrze zniesie wyjazd. Zadbajmy o odrobaczenie zwierzaka oraz zabezpieczenie go przed pchłami i kleszczami. Dowiedzmy się, gdzie w okolicy wypoczynkowej znajdują się gabinety weterynaryjne. Zapiszmy sobie telefony do kilku pobliskich lekarzy. Jeśli planujemy podróż zagraniczną, zapoznajmy się z zasadami transportu zwierzaka – konieczne może być wyrobienie paszportu lub uzyskanie specjalnego zezwolenia.

↓ PREPARATY NA PCHŁY I KLESZCZE DLA KOTA ↓Bezpośrednio przed wyjazdem skrupulatnie przygotujmy koci bagaż. Nie kupujmy żadnych nowych rzeczy – w walizce mruczka muszą znaleźć się przedmioty, które dobrze zna, przesiąknięte uspokajającą wonią. Ekwipunek pupila powinien składać się z: misek na pokarm i wodę, kuwety, kocyka, drapaka i ulubionych zabawek.

↓ MISKI DLA KOTA ↓


Nie zaszkodzi wyposażyć zwierzaka w szelki, do których przypniemy adresówkę. Warto także zaopatrzyć się w zapas karmy podstawowej i żwirku. Na wakacje z kotem należy zabrać podręczną apteczkę pierwszej pomocy. Muszą znaleźć się w niej: bandaże, jałowe gaziki, plastry, środek antyseptyczny, nożyczki, pęseta, kleszczołapki, leki przyjmowane przez zwierzaka. Dobrze ponadto mieć przy sobie książeczkę zdrowia pupila.

↓ SZELKI DLA KOTA ↓Aby podróż była bezpieczna i komfortowa, kot powinien być przewożony w wygodnym transporterze. W czasie jazdy najlepiej robić krótkie postoje, które można wykorzystać na napojenie pupila. Należy stale kontrolować temperaturę panującą w pojeździe i nie narażać zwierzaka na przegrzanie.

↓ TRANSPORTERY FERPLAST DLA KOTA ↓Gdy już dojedziemy na miejsce, rozlokujmy wszystkie kocie akcesoria i pozwólmy zwierzakowi rozejrzeć się po otoczeniu. Nie zmuszajmy kota do wyjścia z transportera – jeśli poczuje się pewnie, sam go opuści. W pomieszczeniu hotelowym warto umieścić dyfuzor z kocimi feromonami frakcji F3 – ułatwią one zwierzakowi adaptację. W nowym miejscu nie należy wypuszczać kota na samotne spacery po okolicy. Jeśli mruczek jest żądny przygód, lepiej wybrać się z nim na krótką przechadzkę na smyczy. Warto urozmaicić futrzakowi wakacyjny czas, angażując go w ulubione zabawy.

Poczytaj także o tym:

✔ Jak się przygotować do wakacji z kotem? KLIK » 

↓ TRANSPORTER DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Martinan — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia