s

poniedziałek, 3 lipca 2017

Co zrobić z kotem w czasie wakacji?


Czy wakacje z kotem to dobry pomysł? Mogłoby się wydawać, że tylko psy są zwierzakami na tyle mobilnymi, by mogły towarzyszyć nam podczas letnich wojaży. Nic bardziej mylnego. Koty potrafią być równie wspaniałymi towarzyszami w każdej podróży. Wystarczy tylko odpowiednio zaplanować wyjazd i poczynić pewne przygotowania. Co zabrać na wakacje z kotem? Jak przygotować samochód do wspólnej eskapady? Oto kilka podpowiedzi.Czy można zabrać kota na wakacje?


Większość mruczków to typowi domatorzy, którzy niechętnie opuszczają znajome cztery kąty. Koty ponad wszystko cenią sobie rutynę i domową monotonię, a wyrwane z niej przypłacają to ogromnym stresem. Zwierzak, który nigdy nie podróżował dalej niż do pobliskiej lecznicy weterynaryjnej, kiepsko zniesie długą podróż i pobyt w obcym otoczeniu. Jeśli nasz pupil nie ma duszy odkrywcy, a żądza przygód nie leży w jego naturze, lepiej pozostawmy go pod opieką zaufanej osoby.

Wiele osób mimo wszystko podróżuje ze swoimi kotami. Oczywiście jest to możliwe pod warunkiem, że zwierzak już od małego był przyzwyczajany do wyjazdów i opuszczania swojego domu na dłużej. Koty obyte z eskapadami faktycznie potrafią cieszyć się nimi razem z nami, nie sprawiając przy tym wielu problemów.

Co musimy zabrać na wyjazd z kotem?


Jeśli nasz mruczek jest już doświadczonym podróżnikiem, a decyzja o kolejnej wspólnej wyprawie właśnie zapadła, to musimy jeszcze odpowiednio się do niej przygotować. Przede wszystkim powinniśmy wyposażyć się w niezbędne akcesoria i dopilnować kilku formalności. Po pierwsze sprawdzamy, czy pupil posiada wszystkie aktualne szczepienia. Jeśli nie, musimy udać się do weterynarza, który je wykona i oceni stan zdrowia zwierzaka. Książeczkę zdrowia kota oczywiście zabieramy na wyjazd ze sobą. Pupil powinien posiadać również adresówkę z naszymi danymi kontaktowymi.

Kluczową sprawą w każdej podróży z mruczkiem jest wygodny transporter lub torba dla kota. W taki sprzęt warto zaopatrzyć się nawet, jeśli podróż nie wydaje się daleka. Odpowiedni kontener lub torba to wygodny sposób na przenoszenie zwierzaka, a także gwarancja jego bezpieczeństwa. Dobrze mieć pod ręką również szelki i smycz dla kota. Jeśli już pupil wybiera się na urlop razem z nami, to szkoda gdyby całe dnie spędzał w hotelowym pokoju.

↓ SZELKI I SMYCZE DLA KOTA ↓


Poza tym powinniśmy zabrać również miseczki na wodę i jedzenie, kuwetę, zapas karmy, zabawki oraz lekarstwa.

Jak przewozić kota w samochodzie?


Podczas podróży samochodem kot powinien przebywać w transporterze. Kocie lokum powinno być na tyle przestronne, by zwierzak mógł się w nim swobodnie położyć, przeciągnąć i obrócić. Pamiętajmy, by transporter dla kota przymocować do fotela, tak aby nie przesuwał się podczas hamowania czy skręcania. Alternatywą dla transportera są szelki i smycz przypięta do tylnego siedzenia. Warto zabrać również kocyk dla pupila lub pokrowiec na transporter, który ochroni zwierzaka przed chłodem i przeziębieniem.

↓ TRANSPORTER DLA KOTA ↓
Kot w podróży samolotem


Jeśli na urlop wybieramy się samolotem, powinniśmy odpowiednio wcześniej sprawdzić wymogami właściwych linii lotniczych. Niestety nie każdy przewoźnik umożliwia transport zwierząt, szczególnie w przypadku tanich linii podróż z kotem będzie raczej niemożliwa. Na przewóz psów i kotów zezwalają Polskie Linie Lotnicze LOT. Pupil może spędzić podróż jako bagaż pasażerski w kabinie lub w specjalnym luku bagażowym przeznaczonym dla zwierząt. To jasne, że każdy z nas wolałby mieć pupila na oku przez całą podróż. Takie rozwiązanie byłoby lepsze również dla kotów. Kontakt z właścicielem mógłby znacznie zminimalizować stres zwierzaka. Niestety na pokład samolotu wejdą tylko koty, których waga włącznie z transporterem nie przekracza 8kg. Cięższe zwierzaki będą musiały spędzić lot w luku bagażowym, zamknięte w specjalnym transporterze.

Paszport dla kota


Wyjazd za granicę wiąże się z koniecznością wyrobienia paszportu dla kota. Kocie dokumenty wyrobimy w klinice weterynaryjnej, posiadającej licencję na wystawianie paszportów. Co musi zawierać paszport dla zwierzaka? Przede wszystkim informację o aktualnym szczepieniu przeciw wściekliźnie.

Ponadto konieczne będzie zaczipowanie kota i dopisanie do paszportu odpowiednich informacji. W dokumencie zamieszcza się datę wszczepienia czipu, jego numer oraz miejsce, w którym został umieszczony. Paszport zezwala na przemieszczanie się z kotem po Unii Europejskiej, niestety pozostałe kraje stawiają często dodatkowe wymagania. Niekiedy mogą być potrzebne zaświadczenie o odrobaczeniu zwierzaka, a nawet przejście okresu kwarantanny.

↓ KARMY DLA KOTÓW  ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia