s

środa, 12 lipca 2017

Przycinanie pazurów kota


Podcinanie pazurów to nieodzowna część pielęgnacji każdego domowego mruczka. Dlaczego? Warto wiedzieć, że koci pazur rośnie przez całe życie, a żeby utrzymać szpony w ryzach zwierzak musi je regularnie ścierać i usuwać martwy naskórek. Dzikim kotom nie sprawia to problemu, w końcu całe życie skaczą i biegają po twardych powierzchniach. Domowe mruczki mają bardziej ograniczone możliwości, dlatego potrzebują pomocy swoich właścicieli. Zobaczmy zatem czym i w jaki sposób podcinać kocie pazury. Dlaczego trzeba przycinać pazury kota?


To dziwne, jak wielu właścicieli zapomina o regularnym podcinaniu pazurów swojego mruczka. Niektórzy uważają ten zabieg za zupełnie zbędny, wszak dzikim kotom nikt pazurów nie obcina, a one i tak świetnie sobie radzą. To prawda, ale wolno żyjące zwierzaki same dbają o należyty stan swoich szponów. Każdego dnia biegają po twardych nawierzchniach, wspinają się po drzewach lub drapią ich korę. W ten sposób pazury naturalnie się ścierają, nie ma więc możliwości, by przerosły i utrudniały zwierzakowi życie.

Nasi domowi ulubieńcy mają trochę trudniej. Możemy być jednak pewni, że jeśli sami nie zadbamy o kocie pazurki, zwierzak weźmie sprawy w swoje łapy. Przerośnięte szpony zahaczają o dywany, tapicerki mebli oraz poduszki. Mogą także sprawiać zwierzakowi spory dyskomfort, a nawet ból podczas chodzenia. Wiele kotów próbuje pozbyć się problemu drapiąc domowe sprzęty, framugi drzwi, nogi krzeseł lub stołów. By uchronić meble od zniszczeń warto regularnie podcinać pazury pupila i zainwestować w porządny drapak.

Jak często obcinać kotu pazury?


Na to pytanie niełatwo odpowiedzieć, każdy z nas sam musi wyczuć właściwy moment. Warto uważnie obserwować zwierzaka. Jeśli zauważymy, że zaczepia pazurami o dywany lub nasze ubrania, a podczas zabawy zdarza mu się nas podrapać, to znak, że powinniśmy wkroczyć do akcji uzbrojeni w gilotynkę lub nożyczki do kocich pazurków. Warto także od czasu do czasu uważnie przyjrzeć się łapom pupila. Sprawdzajmy czy pazury nie są połamane, rozdwojone lub wrośnięte w opuszki. Wszystko to może wskazywać, że zabiegi pielęgnacyjne nie odbywają się wystarczająco często. Zwróćmy także uwagę na spody łap, każda ranka lub naruszenie skóry wokół paznokcia może prowadzić do poważnych infekcji.

Narzędzia do przycinania kocich pazurów


Do kociego manicure niezbędne są odpowiednie akcesoria. W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne nożyczki lub cążki, zaprojektowane tak aby bezpiecznie i bezboleśnie przyciąć koci pazur. Najprostsze w użyciu są gilotynki lub cążki, wystarczy wsunąć paznokieć do określonego miejsca i nacisnąć. Dzięki nim cały zabieg odbywa się szybko i bez ryzyka, że obetniemy zbyt dużo i sprawimy ból pupilowi.

Pamiętajmy, że do obcinania kocich pazurów absolutnie nie nadają się nożyczki czy obcinaczki przeznaczone dla ludzi. Szpony zwierzaków są dużo twardsze od naszych paznokci, zatem zwykłe nożyczki raczej sobie z nimi nie poradzą, a mogą wyrządzić sporo szkód.

Jak przyzwyczaić kota do przycinania pazurów


Obcinanie kocich pazurów wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy od odpowiedniego podejścia i pokładów cierpliwości, nie tyle naszej, co kociej. Większość mruczków niestety nie przepada za takimi zabiegami i robi wszystko, by tylko ich uniknąć. Nie każdemu zwierzakowi spodoba się chociażby to, że dotykamy lub naciskamy na jego łapki celem wysunięcia pazurów. O właściwe nastawienie naszego czworonoga warto zadbać dużo wcześniej i już od małego oswajać go z naszym dotykiem. Do przełamania kociego oporu możemy wykorzystać codzienne pieszczoty, głaszcząc i masując delikatnie jego łapki. W ten sposób przyzwyczaimy zwierzaka do naszego dotyku i pokażemy, że nie ma powodów do niepokoju.

Jak obcinać kocie pazury?


Do obcinania kocich pazurów zabieramy się tylko wtedy, gdy zwierzak jest spokojny, najlepiej zmęczony zabawą. Wszystkie akcesoria przygotowujemy sobie wcześniej, poza cążkami warto mieć pod ręką waciki i smakołyki dla kota. Z pupilem postępujemy stanowczo, ale bardzo łagodnie, możemy cały czas cicho do niego przemawiać, głaskać, a w nagrodę za grzeczne zachowanie częstować przysmakami.

Do zabiegu wybieramy dobrze oświetlone miejsce, gdzie będziemy mogli przyjrzeć się pazurom i zlokalizować miazgę twórczą. Jest to znajdująca się we wnętrzu kociego pazura tkana, mocno ukrwiona i unerwiona. Jej naruszenie może spowodować duży ból i krwawienie. Na szczęście dosyć łatwo ją zlokalizować, jest wyraźnie ciemniejsza a czasem różowawa. Najbezpieczniej obciąć tylko końcówkę pazura, najwyżej 2mm.

Jeśli w trakcie zabiegu pupil się zniecierpliwili, nie warto przytrzymywać go na siłę. W ten sposób tylko zniechęcimy go do kolejnych prób. Nie musimy przecież obciąć wszystkich pazurków za jednym zamachem, nic nie stoi na przeszkodzie, by robić to stopniowo.

↓ CĄŻKI I OBCINACZKA DO KOCICH PAZURÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia