s

środa, 28 czerwca 2017

Jak sprzątać kocią kuwetę?


Koty to bezproblemowe zwierzaki. Nie potrzebują one aż tak wiele uwagi, jak psiaki. Nie muszą też być wyprowadzane na spacery. Kot swe potrzeby może załatwiać w domu, niezbędna jest mu jednak do tego czysta kuweta. Jeśli nie chcemy, by pupil nasz brudził w mieszkaniu, ubikację jego zawsze utrzymujmy w nienagannym stanie.Porządne sprzątanie kociej kuwety


To, jak często sprzątać powinniśmy kocią kuwetę, uzależnione jest od wielu różnorakich czynników. Jeśli pupil nasz jest kotem typowo domowym i nie wyściubia nosa poza drzwi mieszkania, ubikację jego czyścić trzeba będzie częściej – nawet raz w tygodniu. Podobnie sytuacja wygląda również wówczas, gdy z kuwety korzysta więcej niż jeden zwierzak. Gdy zaś kot jest jedynakiem, w dodatku często wychodzącym na zewnątrz, może okazać się, że toaletę jego wystarczy gruntownie posprzątać raz w miesiącu.

Porządne wyczyszczenie kociej kuwety obejmować musi usunięcie całej „ściółki” i dokładne wymycie pojemnika. Pamiętajmy, że zużytego żwirku, szczególnie silikonowego i bentonitowego nie można wrzucać do toalety. Żwirek drewniany trafiać może tam zaś tylko w niewielkich ilościach. Stąd, gdy wymieniamy całą zawartość kuwety wszystko, czego chcemy się pozbyć, wrzucajmy do plastikowego worka.

↓ ŻWIRKI DO KUWET ↓Do mycia pojemnika używać powinniśmy odpowiedniego czyszczącego środka. Koci nos nie znosi zapachu cytrusów i amoniaku, przeszkadzać mogą mu też wszelkie inne intensywnie pachnące detergenty. Dobrym preparatem do czyszczenia będzie delikatny płyn do mycia naczyń – zadbajmy jednak o to, by naprawdę dobrze go spłukać. Bezpiecznie jest też sięgnąć po zwykłą sodę kuchenną. Tę wystarczy tylko zmieszać z ciepłą wodą  i taką miksturą umyć pojemnik. Soda idealnie nadaje się też na spodnią warstwę, leżącą pod żwirkiem, gdyż bardzo dobrze chłonie ona zapachy. Ostatnim krokiem przy czyszczeniu kuwety jest jej dokładne wytarcie. Niektóre kocie żwirki zbrylają się pod wpływem wilgoci, wysypujmy je więc tylko na suche podłoże.

Codzienne porządki w kociej toalecie


Oczywiście wielkie porządki to nie wszystko – kocia kuweta wymaga też drobnego codziennego szlifu. Przynajmniej raz dziennie, a jeszcze lepiej rano i wieczorem, przy pomocy specjalnej szufelki z kociego wychodka usuwać powinniśmy wszystkie odchody. W przypadku żwirków bentonitowych równocześnie usuwamy też zbrylone grudki z moczem. Po zakończonych porządkach, w razie potrzeby, zawsze dosypać możemy do kuwety nieco świeżej wyściółki.

↓ POCHŁANIACZE I NEUTRALIZATORY ZAPACHÓW ↓


 Jak chronić się przed toksoplazmozą podczas sprzątania toalety?


Kocie odchody mogą być siedliskiem pierwotniaka Toxoplasma gondii. Zabierając się więc za sprzątanie kuwety, zachować powinniśmy odpowiednie środki ostrożności. Jednorazowe rękawiczki i maseczka wcale nie są przesadą. Zwłaszcza o tej ostatniej nie powinniśmy zapominać. Toksoplazmozą zarazić możemy się nie tylko wówczas, gdy bezpośrednio dotkniemy odchodów. Podczas sprzątania kuwety wznieca się zazwyczaj trochę kurzu i to wystarczy, by nieproszony gość dostał się do naszego organizmu.

Jeśli w domu dysponujemy wyposażonym w zlew pomieszczeniem gospodarczym, to właśnie tam zabrać powinniśmy się za czyszczenie kuwety. Mieszkając w domku jednorodzinnym, sprzątanie spokojnie przenieść możemy też na zewnątrz.

↓ KUWETY DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia