s

wtorek, 13 czerwca 2017

Ile powinien jeść kot?


Nie ma oczywiście jednej, konkretnej recepty na odpowiednie żywienie mruczka. Pamiętajmy, że wiele zależy od rasy, wieku, przebytych chorób i trybu życia. Zupełnie inaczej odżywiamy domowego kanapowca (i to jeszcze po sterylizacji) oraz pupila biorącego udział w zawodach, dla którego codzienna aktywność to coś absolutnie normalnego.

Odmienna dieta jest także dla kociąt, mruczków-seniorów, dla ulubieńców z problemami z układem moczowym albo z alergią pokarmową. Jedno tylko nigdy nie powinno się zmienić: serwowanie zdrowych, pełnowartościowych posiłków o rozsądnych porach i w rozsądnych ilościach. W przeciwnym wypadku czworonogowi grozi otyłość, awitaminoza lub hiperwitaminoza, ale też zwyczaj grymaszenia podczas jedzenia lub alergie pokarmowe. Zdrowy rozsądek właściciela to podstawa.

Karmienie kota – ilość porcji jedzenia każdego dnia


W karmieniu kota bardzo wiele zależy od jego wieku. Nowonarodzone kocięta piją tylko mleko matki i jest to dla nich pełnowartościowy i całkowicie wystarczający pokarm. Mleko kotki jest bogate we wszystkie substancje, jakich potrzebuje kociątko. Do tego zapewnia odporność na długie lata. Przez kilka pierwszych tygodni nie wolno zatem zabierać małych od ich mamy. A co potem? Młodziutki mruczek potrzebuje bardzo delikatnej dieta, początkowo zdecydowanie miękkiej, wręcz papkowatej i obowiązkowo lekkostrawnej. Warto zainwestować w karmę dla kociąt z najwyższej półki. Pamiętajmy, że kocie dziecko rozwija się bardzo szybko i potrzebuje zdrowego, odżywczego paliwa, aby wejść w dorosłość z silnym organizmem, odpornym na choroby, bez zbędnych kilogramów, ze zdrowym układem kostno-stawowym, mięśniowym i wszystkimi pozostałymi. Bardzo ważne jest nie tylko podawanie najlepszej jakościowo karmy, ale też serwowanie jej w małych porcjach, nawet do sześciu razy dziennie. W ten sposób nie przeciążymy układu pokarmowego, natomiast dostarczymy potrzebną zwierzakowi porcję energii. Podawanie małych kęsów jest też bardzo bezpieczne – nie wiemy przecież, czy nasz mruczek nie jest na coś uczulony. W razie wątpliwości koniecznie powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Kiedy zwierzak podrośnie i wejdzie w wiek dorosły, należy karmić go dwa razy dziennie (ewentualnie trzy). Zawsze należy też zostawiać przy miskach pojemnik z wodą, aby pupil mógł ugasić pragnienie. Wodę zmieniamy regularnie.

↓ SUCHE KARMY DLA KOCIĄT ↓


 

Pory karmienia kota


Przede wszystkim powinny być stałe. Nic tak fatalnie nie wpływa na kocie pożywianie się, jak rozchwiane godziny serwowania karmy. W ten sposób sprawiamy, że pupil może zacząć jeść bardzo nerwowo w obawie, że to ostatni posiłek przed długą głodówką. Połykanie pod wpływem stresu jest szkodliwe i może prowadzić do biegunek, wymiotów i bólów brzucha. Konkretne pory serwowania posiłku pozwalają kotu wyrobić sobie rytm sytości i głodu. Nigdy nie zostawiajmy też pełnej miski przez cały dzień. Zabierajmy ją po mniej więcej piętnastu minutach, nawet jeśli nasz zwierzak nie dojadł. W przeciwnym wypadku nigdy tak naprawdę nie zgłodnieje, będzie wiecznie podjadał i do tego prawdopodobnie zacznie grymasić. Nie ulegajmy również kocim humorom i nie zmieniajmy co chwila karmy. Jedna może mu nie zasmakować, ale jeśli to samo dzieje się z każdą po kolei, to mruczek po prostu testuje naszą cierpliwość i sprawdza, na ile może sobie pozwolić. Pamiętajmy też, że zbyt częste rewolucje żywieniowe to ryzyko kłopotów z żołądkiem, który jest bardzo delikatny. Nigdy nie podawajmy też czworonogowi pokarmu przed wysiłkiem fizycznym (czyli przede wszystkim przed spacerem). Pełny brzuch i uprawianie sportu to fatalne połączenie – grozi skrętem kiszek, które jest i bolesne, i niebezpieczne.

↓ MOKRE KARMY DLA KOTÓW ↓


Karmy dla kotów


W sklepach zoologicznych dostaniemy mnóstwo karm dla kotów. Warto sięgać po te najlepsze, zrobione z najwyższych jakościowo składników. Są trochę droższe, ale na żywieniu pupila w żadnym wypadku nie wolno oszczędzać! Na karmach są informacje o składzie i grupie kotów, którym dedykowany jest produkt. Zawsze należy takie etykiety czytać, zwłaszcza jeśli musimy unikać pewnych substancji, ponieważ nasz ulubieniec ma na nie uczulenie. Karmy są dostosowane do wieku kotów (kocięta, koty dorosłe, seniorzy), trybu życia (mruczki aktywne, po sterylizacji, pozbawione energii), rasy oraz problemów zdrowotnych (kłopoty z nerkami, słabe futro, brak apetytu). Warto dobrze poznać mruczka i wiedzieć, czego najbardziej mu potrzeba. Oczywiście do diety zawsze możemy dodać trochę smakołyków. W drobnych ilościach i podawane co jakiś czas w żaden sposób mu nie zaszkodzą. Możemy także połączyć zabawę z nauką i kupić zwierzakowi zabawkę interaktywną, w której ukryto porcje jedzenia. Żeby się do nich dostać, mruczek musi nieźle pogłówkować.

↓ SUCHE KARMY DLA KOTÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia