s

piątek, 23 czerwca 2017

Jak określić wiek kota?


Często zdarza się, że koty przygarniane są wprost z podwórka, a w takich sytuacjach nieco wątpliwości wzbudzać może kwestia kociego wieku. Jeśli mruczka wzięliśmy wówczas, gdy ten był jeszcze malutkim kociakiem, sprawa jest prosta. Jednak nawet w przypadku dorosłych dachowców przybliżone oszacowanie metryczki jest możliwym do wykonania zadaniem.Wiek kota, a stan uzębienia


Najwięcej na temat wieku naszego pupila powiedzą nam zęby. Oczywiście na stan kociego uzębienia w sposób znaczący wpływa też ogólny stan zdrowia, dieta, higiena oraz sposób życia. Stąd też sam wygląd zębów nigdy nie może być jedyną braną pod uwagę kwestią.

Młode kociaki posiadające pełne uzębienie pochwalić mogą się zestawem 26 zębów – 14 ulokowanych w górnej i 12 w dolnej szczęce. W tak kompletny garnitur młode zwierzaki wyposażone są w 8 tygodniu życia. Koty, podobnie zresztą jak większość ssaków, rodzą się bezzębne. Między 2, a 3 tygodniem rosnąć zaczynają im siekacze, między 3, a 4 – kły, między 4, a 6 tygodniem – przedtrzonowce w dolnej szczęce. Około 4 miesiąca kociakowi wyżynać zaczynają się zęby stałe. Tych jest nieco więcej, gdyż aż 30 – 16 w szczęce i 14 w żuchwie. Jako pierwsze i tym razem na światło dzienne wyłaniają się siekacze. Najpóźniej do siódmego miesiąca życia młody kot posiada już wszystkie właściwe zęby.

W przypadku dorosłych kotów szczególną uwagę zwrócić powinniśmy na poziom starcia zębów oraz na kamień nazębny. Zębiska rocznego zwierzaka lśnią bielą, te w pysku dwu latka, szczególnie z tyłu nosić już mogą drobne ślady kamienia. Między 3, a 5 rokiem życia kocie zęby są już zauważalnie starte, coraz wyraźniej widoczna staje się też zmineralizowana płytka nazębna. Procesy te nasilają się między 5, a 10 rokiem, wówczas też w sposób znaczący zmienia się kolor dziąseł. Kot skończywszy 10 lat, staje się już sędziwym zwierzakiem. Jeśli zęby jego nie były poddawane dentystycznym zabiegom, z pewnością widnieje na nich porządna warstwa kamienia. U kociego seniora może też brakować niektórych zębów.[1]

Wiek wyczytany z kociego spojrzenia


Pewnych wskazówek co do kociej metryczki dostarczyć mogą nam też oczy. Kociaki przychodzą na świat z zamkniętymi ślepiami – pełnie ich otwarcie zazwyczaj zabiera im około dwóch tygodni. Ponadto wszystkie nowo narodzone maluchy posiadają oczy błękitne. Dopiero później tęczówki pomału zaczynają zmieniać kolor i przyjmują swą właściwą barwę. Proces ten trwać może nawet 2 lata. Dodatkowo tęczówki młodych kotów posiadają regularne, gładkie brzegi, wraz z wiekiem krawędź ich może robić się jednak coraz wyraźniej postrzępiona. U młodych kotów oczy są czyste i przejrzyste, u starszych na skutek zaćmy często robią się mętne i matowe.

Co stan futra może nam powiedzieć o wieku kota?


Nie tylko uzębienie i oczy, ale również sierść mruczków zmienia się wraz z wiekiem. U zupełnie małych kociaków jest ona krótka i gęsta, u młodych kotów robi się miększa i cieńsza, koci seniorzy zaś posiadają grube, gęste futro miejscami przetkanie siwym włosem.

Wiek, a aktywność i ogólny wygląd zwierzaka


Podczas gdy kociaki skore są do zabaw, dojrzałe zwierzaki częściej od dzikich harców wybierają drzemkę na wygodnej sofie. Dzięki dużej dawce ruchu młode koty są szczupłe, ale dobrze umięśnione. Te starsze, między 6, a 9 rokiem życia, często posiadają nieco okrąglejsze kształty, u kocich seniorów zaś zazwyczaj zauważyć możemy wystające łopatki i gdzieniegdzie luźno zwisającą skórę.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA KOTÓW ↓

Sklep Telekarma

[1] http://www.ruralareavet.org/PDF/Physical_Exam-How_to_Determine_Age.pdf

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Bardzo przydatny post teraz określenie wieku mojego pupila ze schroniska okazało się prostsze. ;) Dzięki. ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia