s

niedziela, 18 czerwca 2017

Jak wyrobić paszport dla kota?


Planujesz urlop za granicą i chcesz zabrać ze sobą mruczka? Jeśli tak, musisz pamiętać, że wszystkie zwierzaki towarzyszące, takie jak psy, koty czy fretki, powinny posiadać odpowiednie dokumenty, zezwalające na taką podróż. Zaświadczenie o stanie zdrowia i przebytych szczepieniach oraz paszport dla kota są niezbędne, by pupil mógł legalnie przekroczyć granicę państwa, do którego się udajecie. Jak przygotować się do zagranicznej  podróży z kotem? Jakich formalności należy dopełnić?


Kiedy trzeba wyrobić paszport dla kota?


Zanim zaczniesz załatwiać jakiekolwiek formalności związane z wyjazdem, dowiedz się, jakie wymagania musi spełniać Twój zwierzak, by dostać się na terytorium wybranego kraju. Dokładnych wytycznych odnośnie międzykrajowego transportu zwierząt można szukać na stronach odpowiednich ambasad. Doskonałym źródłem informacji będzie także strona Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego, z której dowiesz się o wymogach nakładanych przez poszczególne państwa. Znajdziesz tam również listę lecznic weterynaryjnych, wystawiających paszporty dla czworonogów.
Paszport dla kota to podstawowy dokument, dzięki któremu będziecie mogli swobodnie poruszać się po większości państw należących do wspólnoty Unii Europejskiej. Standardowy paszport honorowany jest także przez kraje, takie jak Islandia, Norwegia, Andora, Monako, Szwajcaria, Liechtenstein oraz Watykan.

Gdzie zgłosić się po paszport dla kota?


Po paszport dla czworonoga należy udać się do zaufanej przychodni weterynaryjnej, której lekarz jest upoważniony do wystawiania tego typu dokumentów. Warto pamiętać, że nie każda lecznica posiada licencję do świadczenia takich usług. Dokument upoważniający kota do podróży wydawany jest na miejscu „od ręki”. Nie trzeba na niego czekać, o ile pupil spełnia już wszystkie podstawowe wymogi. Koszt wyrobienia paszportu dla czworonoga waha się w granicach 50zł, ale trzeba pamiętać, że często dochodzi do tego jeszcze koszt szczepień i zaczipowania kota.

Paszport dla kota na podróż po UE


Zwierzak ubiegający się o paszport musi spełniać kilka podstawowych kryteriów. Jednym z dwóch najważniejszych warunków jest zaczipowanie kota, czyli nadanie mu numeru identyfikacyjnego, działającego na zasadzie ludzkiego numeru PESEL. Taki identyfikator pozwoli rozpoznać psa i przyporządkować go do właściciela poprzez internetową bazę danych.

Kolejnym wymogiem niezbędnym do uzyskania paszportu jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeżeli mruczek jest szczepiony po raz pierwszy, powinno się to odbyć na co najmniej 21 dni przez datą wyjazdu. Przyjmuje się, że dopiero po takim czasie szczepienie jest ważne. Inaczej jest w przypadku psów starszych, które przeciw wściekliźnie szczepi się raz w roku. Taka szczepionka ważna jest już od dnia jej wykonania.

Warto dokładnie zaplanować wszystko w czasie, ponieważ zasadą jest, by najpierw oznakować zwierzę, a potem je zaszczepić. O paszport możesz ubiegać się dopiero po spełnieniu tych dwóch podstawowych wymogów.

Jakie informacje zawiera paszport dla kota?


Podstawowy paszport, który otrzymasz w lecznicy weterynaryjnej będzie zawierał przede wszystkim:

• Twoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer kontaktowy oraz adres poczty elektronicznej
• Informacje dotyczące zwierzaka, tj. rasę, gatunek oraz płeć
• Numer identyfikacyjny przypisany do mikroczipa, datę jego implantacji a także miejsce, w którym został wszczepiony
• Datę wykonania szczepionki przeciwko wściekliźnie

Wyjazd zagraniczny z kotem – dodatkowe dokumenty


Warto pamiętać, że niektóre kraje nałożyły dodatkowe obostrzenia dotyczące wwozu zwierząt na swoje terytorium. O ile podróżowanie w obrębie Unii Europejskiej nie sprawia większych problemów, tak wyjazd do odleglejszego zakątka świata może sprawić więcej trudności.  Aby dostać się na teren niektórych państw, możesz potrzebować kilku dodatkowych zaświadczeń weterynaryjnych.

Dla przykładu krajom, takim jak Malta, Irlandia czy Wielka Brytania nie wystarcza sama informacja o zaszczepieniu kota przeciw wściekliźnie. Wymagane są także badania krwi, potwierdzające właściwą ilość przeciwciał. Ponadto niezbędne jest także zaświadczenie o przebytym leczeniu przeciw tasiemcowi oraz kleszczom. W paszporcie powinna znaleźć się również informacja o podaniu preparatu na odrobaczenie w określonym czasie, czyli około 24 godziny przed wyjazdem.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia