s

czwartek, 17 stycznia 2019

Pielęgnacja sierści kota


Prawdą jest, że koty to czyściochy pieczołowicie dbające o swój wygląd. Na codzienną pielęgnację domowe mruczki poświęcają zazwyczaj wiele długich godzin. Wcale nie znaczy to jednak, że w kwestii tej nie jest im potrzebna żadna pomoc. Tak jak zajmować musimy się futrem psa, tak i kotu przydaje się nasze wsparcie. Regularna pielęgnacja sierści kota to recepta na utrzymanie pięknej okrywy włosowej i zdrowej skóry.


Zadbaj o właściwą kocią dietę


Nawet cała pula pielęgnacyjnych zabiegów na nic się zda, gdy zapomnimy o podstawie, a więc o dobrym odżywianiu. Wygląd sierści i skóry ściśle sprzężony jest z dietą naszego zwierzaka. Kiepskiej jakości pokarmy dla kotów są trudno przyswajalne. Znaczy to, że niemożliwe jest pozyskanie z nich niezbędnych dla organizmu substancji odżywczych. Dobrze zbilansowana, wysokiej jakości karma zawiera odpowiednie proporcje tłuszczów i łatwostrawnego białka. Ważną rolę w tym wypadku odgrywają też obecne w karmie kwasy omega-3 i omega-6, gdyż to one zapewniają kotu zdrową skórę, a tym samym przyczyniają się do pięknego wyglądu sierści. 


↓ KARMY DLA KOTA WSPOMAGAJĄCE SIERŚĆ I SKÓRĘ ↓


Tym kotom szczególnie przydadzą się pielęgnacyjne zabiegi


Regularne zabiegi pielęgnacyjne pozytywnie wpłyną na wygląd i zdrowie każdego kota. W przypadku niektórych zwierzaków działania takie stać muszą się jednak rutyną. Oczywiste jest, że bardziej problematyczne i trudniejsze w należytym utrzymaniu okazuje się futro zwierzaków długowłosych. Te nie zawsze, choć z reguły szybciej filcuje się i plącze. Inną grupę kotów wymagających szczególnej troski w tym zakresie stanowią zwierzaki nadmiernie otyłe oraz stare. W obu tych przypadkach mruczki mogą mieć problem z dosięgnięciem do wszystkich rejonów swego ciała. Dodatkowo zdarza się, że koci seniorzy tracą zainteresowanie swym wyglądem i przestają należycie się czyścić.

↓ WITAMINY DLA KOTA WSPOMAGAJĄCE SIERŚĆ ↓


Problem kul włosowych

Pielęgnacja sierści kota, to nie tylko przejaw dbałości o jego wygląd, ale również i zdrowie. Nie jest tajemnicą, że kotom doskwierać mogą formułujące się w ich żołądkach kule włosowe (poczytaj więcej o beozarach u kota KLIK), czyli tzw. trichoboazary. Te zaś nie są niczym innym jak wyciągniętą z futra, połkniętą i niestrawioną sierścią. Z kulami włosowymi nie ma żartów. Z żołądka przedostają się one do jelit i zdarza się, że tę część układu pokarmowego zatykają zupełnie. W takiej sytuacji wymagana jest interwencja chirurgiczna, gdy zaś spóźnimy się z nią, kule włosowe doprowadzić mogą nawet do śmierci zwierzaka. Preparaty odkłaczające zawarte w karmach, dodatkowych przysmakach bądź pastach minimalizujących powstawanie kłaczków z całą pewnością warto włączyć w kocią dietę. Jeśli faktycznie jednak pokonać chcemy ten problem, zabrać musimy się też za regularne wyczesywanie sierści pupila.

↓ PASTA ODKRZACZAJĄCA DLA KOTA ↓


Szczotki i grzebienie do czesania kociej sierści


Dokładnie wyszczotkować kocią czuprynę uda nam się tylko wtedy, gdy sięgniemy po odpowiednie, mogące sprostać temu zadaniu narzędzia. W przypadku pielęgnacja sierści kota krótkowłosego wystarczająca może okazać się  się szczotka z naturalnego włosia lub specjalna rękawica do masażu, która dobrze poradzi sobie z usunięciem martwych włosów. Ta ostatnia znakomicie sprawdza się też wtedy, gdy zwierzak nasz nie jest miłośnikiem pielęgnacyjnych zabiegów. Dla kotów obdarzonych długą bujną sierścią  niezastąpionym sprzętem będzie szczotka pudlówka oraz grzebień.

↓ SZCZOTKI I GRZEBIENIE DLA KOTA ↓


Nie tylko narzędzia pielęgnacyjne, ale i częstotliwość zabiegów dostosować powinniśmy do rodzaju sierści zwierzaka. Koty krótkowłose wystarczy wyczesać raz w tygodniu. Tym długowłosym potrzebna może być nawet codzienna chwila naszej uwagi.

Kąpanie kota


Koty nie przepadają za kąpielami i do pluskania się w wodzie wcale nie musimy ich namawiać. Zbyt częste mycie kota może doprowadzać do przesuszenia jego skóry oraz zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Zwłaszcza w przypadku kotów niewychodzących z domu o zabiegu takim niemal zupełnie możemy więc zapomnieć. Koty dbają o własne futro i czyszczą je regularnie. Kąpiel zwykle więc wskazana jest wtedy, gdy mruczek wytarza się w czymś podczas przechadzki bądź gdy walczyć musimy ze złapanymi przez niego pchłami. W takim przypadku używajmy delikatnych przeznaczonych właśnie dla kotów preparatów. Gdy zabrudzenia nie są zbyt poważne, sięgnąć możemy też po suchy szampon dla kota ».


↓ SUCHY SZAMPON DLA KOTA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © Impact Photography - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia