s

czwartek, 24 stycznia 2019

Robaki u kota


Inwazja pasożytów wewnętrznych może dotkliwie odbić się na zdrowiu każdego mruczka. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest jak najszybsze wyeliminowanie robaków z organizmu futrzaka. Niestety, pierwsze objawy ataku endopasożytów dość łatwo przeoczyć. Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że nasz kot ma robaki?


Jak kot może zarazić się pasożytami?


Na zarażenie pasożytami najbardziej narażone są bez wątpienia koty wychodzące. W środowisku zewnętrznym zwierzaki niejednokrotnie mogą się zetknąć zarówno z jajami oraz larwami robaków, jak i ich nosicielami. Wbrew pozorom nie znaczy to jednak wcale, że zagrożeni inwazją nie są koci domatorzy. Pasożyty mogą bowiem trafić do organizmu futrzaków na wiele różnych sposobów. Zapaleni mruczący łowcy najczęściej zarażają się endopasożytami poprzez spożycie gryzoni, będących ich nosicielami. W ten sposób rozpocząć się może np. inwazja tasiemców lub glist. Żywicielami pośrednimi niektórych gatunków tasiemców są również pchły lub wszoły, które zwierzaki nieraz przypadkowo połykają podczas starannej pielęgnacji sierści. Jaja i larwy wielu pasożytów (np. glist, tęgoryjców) znajdują się w wilgotnej glebie. Źródłem robaków u kota bywają ponadto odchody zarażonych zwierzaków lub pozyskane z nich surowe mięso. Robaki przenoszą się także drogą laktogenną i śródmaciczną. W ten sposób ich inwazja rozprzestrzenia się od kocich matek na ich kocięta. Pamiętajmy, że w domowym środowisku jaja pasożytów mogą znaleźć się też za naszym nieświadomym pośrednictwem – zdarza się, że przynosimy je na butach.

↓ OBROŻE PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA KOTA ↓Objawy inwazji pasożytów u kota


Duży wpływ na przebieg inwazji endopasożytów u futrzaka ma jego ogólny stan zdrowia oraz liczebność robaków w organizmie. Koty przewlekle chore, młode i osłabione w walce z endopasożytami są po prostu bezradne. U takich mruczków objawy robaczycy przyjmują z reguły najbardziej spektakularny charakter. Dodatkowo pojawiają się dosyć wcześnie. Z kolei u dorosłych kotów, będących w dobrej kondycji, obecność endopasożytów może przez długi czas nie dawać żadnych wyraźnych symptomów. Pojawiające się objawy bywają zaś bardzo niespecyficzne. Znacznie utrudnia to wykrycie problemu.

Robaki u kota bytują przede wszystkim w jelitach. Z tego względu na ogół najszybciej zaobserwujemy u zwierzaków zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. O inwazji pasożytów u kota » świadczyć mogą przewlekłe biegunki lub zaparcia i wymioty. Dolegliwości trawienne u mruczków są spowodowane chemicznym i mechanicznym drażnieniem błony śluzowej jelit przez robaki. Pasożyty utrudniają też wchłanianie składników odżywczych, a ponadto pozbawiają koty części istotnych substancji pokarmowych. Właśnie dlatego często powodują utratę wagi, mimo zwiększonego apetytu. Wyrazem niedoborów żywieniowych są również problemy z sierścią. Futerko kota, cierpiącego z powodu robaczycy, może stać się matowe i łamliwe. Toksyny wydzielane przez endopasożyty wywołują zaburzenia neurologiczne, np. przypominające te występujące przy padaczce. W skrajnych przypadkach robaczyca może doprowadzić do wyczerpania, znacznego osłabienia, apatii, niepokoju. Silna inwazja pasożytów niekiedy skutkuje nawet perforacją jelit, a u młodych zwierzaków zahamowaniem wzrostu.

Warto zwrócić szczególną uwagę na symptomy, które mogą sugerować, z jakim pasożytem zmaga się nasz mruczący pupil. Inwazja glist nierzadko objawia się powiększeniem obwodu brzucha. Dodatkowo ich larwy, w trakcie wędrówki przez płuca, mogą powodować u futrzaków trudności z oddychaniem i kaszel. Z kolei tęgoryjce są w stanie wywołać u kotów niedokrwistość. W kale zwierzaków zmagających się z ich inwazją może być widoczna krew. Niektóre pasożyty da się zauważyć gołym okiem w odchodach pupila. W przypadku inwazji tasiemców widoczne są białe człony maciczne – przypominając nasiona dyni. W kocich odchodach i wymiocinach zaobserwować można także glisty, która wyglądem przypominają białe nitki o długości 5-10 cm. Aby jednak potwierdzić robaczycę u kota, najlepiej udać się do weterynarza, który zleci odpowiednie badania.


Kiedy trzeba odrobaczyć kota?


Regularne odrobaczanie kota to podstawa profilaktyki antypasożytniczej. Mruczki wychodzące należy odrobaczać przynajmniej co 3 miesiące, natomiast niewychodzące – co pół roku. Koniecznie trzeba też zwalczyć pasożyty u kociąt. Pierwszą dawkę preparatu przeciwpasożytniczego podaje się im zwykle w 3. lub 4. tygodniu życia. Następnie zabieg powtarza się co 2 tygodnie – aż do ukończenia przez maluchy 6. miesiąca życia. Warto także odrobaczyć kotkę jeszcze przed planowanym kryciem oraz każdego mruczka przed szczepieniem. Częste podawanie środków odrobaczających jest również wskazane w przypadku kotów przebywających w dużych skupiskach. Mruczki w hodowlach odrobacza się nawet raz na miesiąc. Profilaktycznie należy wyeliminować ewentualne pasożyty u wystawowych futrzaków – zarówno kilka tygodni przed konkursem piękności, jak i po nim.

↓ TABLETKI NA PASOŻYTY DLA KOTA ↓Środki przeciwpasożytnicze, w formie tabletek, kropli czy past, zwykle mają szerokie spektrum działania, dlatego efektywnie zwalczają różne pasożyty. Doskonale sprawdzą się więc w ramach profilaktycznego odrobaczania. Pamiętajmy jednak, że nie wystarczą do wyleczenia silnej inwazji. Leczenie robaczycy u kota » powinno zawsze odbywać się pod nadzorem weterynarza. Dobierze on specyfik odrobaczający do rodzaju pasożyta, który znajduje się w organizmie naszego pupila. Dzięki temu terapia będzie skuteczniejsza i mniej uciążliwa dla naszego mruczącego pacjenta.

↓ KROPLE SPOT ON PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie:© pliekhova - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia