s

wtorek, 17 października 2017

Jak stosować suchy szampon dla kota?


Wiele kotów jest w stanie zrobić wszystko, by tylko uniknąć kąpieli. Mruczki niejednokrotnie doskonale rozpoznają niecne zamiary swoich właścicieli i zawczasu szukają bezpiecznego schronienia w domowych zakamarkach lub decydują się na wypowiedzenie wojny. W żadnym wypadku nie jest to jednak przejaw kociej złośliwości, lecz desperacka próba uniknięcia nieprzyjemnego – w oczach pupila – zabiegu. Aby oszczędzić milusińskiemu stresu, warto spróbować wyczyścić futerko ulubieńca bez użycia wody. Niezastąpiony w takim przypadka może okazać się suchy szampon. Jak prawidłowo go stosować?


Kiedy może przydać się suchy szampon dla kota?


Mogłoby się wydawać, że kocia niechęć do wody stoi w zupełnej sprzeczności z zamiłowaniem do czystości. W rzeczywistości awersja mruczków jest raczej związana z naturalnym środowiskiem życia ich przodków. Futrzaki wywodzą się bowiem z terenów pustynnych, ubogich w wodę. Właśnie dlatego kąpiel wielu zwierzakom jawi się jako coś nienaturalnego i niebezpiecznego. Nie znaczy to jednak wcale, że mruczki nie są w stanie zaakceptować tego typu zabiegów. Jeśli zaczniemy przyzwyczajać je do kontaktu z wodą już na wczesnym etapie życia, istnieje duża szansa, że w przyszłości będą dzielnie znosić kąpiele. Co ciekawe, niektóre rasy kotów (np. turecki van) przepadają za zabawami w wodzie i wcale nietrudno nakłonić je do zamoczenia futerka.

Jeśli jednak nasz pupil bardzo boi się kąpieli, nie należy go do niej zmuszać. W afekcie podopieczny może nas bowiem dotkliwie zranić. Bywa też, że negatywne skojarzenia powodują utratę zaufania zwierzaka do ludzi i utrudniają mu budowanie z nimi przyjaznych relacji. Aby oczyścić futerko wyjątkowo lękliwych lub nieufnych pupili, warto zaopatrzyć się zatem w suchy szampon dla kota, który nie wymaga spłukiwania. Kosmetyki tego typu, dzięki zawartości określonych składników (np. talku), pochłaniają nadmiar łoju i usuwają zanieczyszczenia. Dodatkowo neutralizują nieprzyjemne zapachy i odświeżają futerko mruczka. Suchy szampon świetnie sprawdzi się w sytuacjach, gdy musimy szybko oczyścić sierść pupila i nie możemy pozwolić sobie na skomplikowane zabiegi (np. przed wystawą, w czasie podróży). Produkt można polecić ponadto właścicielom zwierzaków, które mają szczególne potrzeby pielęgnacyjne (np. koty długowłose) lub potrzebują pomocy przy czyszczeniu futerka (np. koci seniorzy). Suchy szampon pozwoli nam również zadbać o czystość chorych mruczków, które muszą przez pewien czas unikać kąpieli.

Na co zwrócić uwagę, wybierając suchy szampon dla kota?


Wśród suchych szamponów dla kotów znajdziemy całą gamę produktów różniących się składem, właściwościami czy sposobem stosowania. Zawsze warto upewnić się więc, czy kosmetyk będzie odpowiedni dla naszego futrzaka. Oprócz produktów, które jedynie dobrze usuwają zanieczyszczenia, istnieją też szampony o właściwościach pielęgnacyjnych czy regeneracyjnych. Jeśli więc nasz pupil ma problemy z futerkiem lub zmaga się z chorobami dermatologicznymi, powinniśmy poszukać preparatu, który pozytywnie wpłynie na jego skórę. Szampony wspomagające walkę z łojotokiem lub nadmiernym złuszczaniem naskórka zawierają specjalne substancje czynne, np. kwas borowy, biosiarkę, tlenek cynku. Istotne jest też, by kosmetyk odznaczał się neutralną wonią, która nie będzie drażniła naszego pupila.


Podstawowe zasady stosowania suchego szamponu u kota


Choć czyszczenie kociej sierści przy pomocy suchego szamponu nie jest skomplikowane, do zabiegu zawsze należy się odpowiednio przygotować. Pielęgnację najlepiej przeprowadzać, gdy mruczek jest odprężony i wprawiony w pozytywny nastrój. Bardzo ważny jest też wybór ustronnego miejsca. Zdecydujmy się na pomieszczenie, w którym futrzaka nie będą niepokoić inne zwierzaki czy hałasy. Pupila najlepiej położyć na antypoślizgowym podłożu, w które będzie mógł wczepić swoje pazurki. Zanim przystąpimy do nakładania szamponu, powinniśmy gruntownie wyczesać milusińskiego – rozplątać wszystkie kołtuny i usunąć martwe włosy. Jeśli nasz podopieczny lubi pieszczoty, warto dodatkowo przeczesać jego futerko szczotką do masażu. Dobrze też nieco podnieść koci włos – ułatwi nam to aplikację preparatu. Suchy szampon dla kota można nanosić bezpośrednio palcami lub przy pomocy szczotki o miękkim włosiu. W tym celu należy przygotować odrobinę preparatu, a następnie delikatnie, okrężnymi ruchami wmasować w sierść. Pamiętajmy, by używać jedynie minimalnej ilości specyfiku – nadmiar może być bowiem później ciężko usunąć. Kosmetyk powinniśmy równomiernie nałożyć na całą powierzchnię ciała kota. Trzeba jednak uważać z aplikowaniem suchych szamponów w okolicach oczu i nozdrzy kota. Aby zwiększyć efektywność działania preparatu, można pozostawić go na kilkanaście minut na skórze zwierzaka. W wielu przypadkach jest to jednak zbędne. Ostatnim etapem zabiegu jest dokładne wyczesanie resztek szamponu. Za grzeczne zachowanie zawsze warto nagrodzić pupila jakimś smakowitym kąskiem.

Jeśli nasz mruczek zmaga się z problemami dermatologicznymi, stosowanie suchego szamponu, powinniśmy najpierw omówić z weterynarzem. U szczególnie wrażliwych futrzaków należy też przeprowadzić próbę uczuleniową. Zanim więc zastosujemy suchy szampon na całe ciało mruczka, musimy przetestować go najpierw na niewielkim fragmencie skóry zwierzaka. Jeżeli po upływie kilkudziesięciu godzin nie zaobserwujemy żadnych niepokojących objawów, możemy bez obaw przystąpić do zabiegu.

↓ SUCHY SZAMPON DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

2 komentarze:

 1. Suchy szampon to dobre rowiązanie dla kota. Chociaż kot ma wszczepioną potrzebę dbania o czystość i sam czyści futerko poświęcając sporą ilość czasu w ciągu dnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, koty to prawdziwe czyściochy i w większości przypadków są w stanie same zadbać o swoje futerko. Suchy szampon warto stosować tylko w wyjątkowych stacjach.

   Pozdrawiamy,
   Na Drapaku

   Usuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia