s

czwartek, 26 lipca 2018

Jak dbać o sierść persa?


Koty perskie » mają delikatne i wyjątkowo piękne futro. Aby zachowało swój blask, elastyczność i oczywiście cudowny wygląd, należy nie tylko odpowiednio je pielęgnować (a to oznacza zarówno mycie, jak i szczotkowanie), ale także wzmacniać od wewnątrz, dzięki bogatej w składniki odżywcze diecie.


Zaniedbane lub skołtunione futro to nie tylko nieestetyczny wygląd, ale też duże utrapienie dla mruczka: pazury zaczepiają się o kołtuny, tworzą się bolesne strupy i całe zmechacone fragmenty, których nie sposób nawet wylizać. Do tego brudna i zniszczona sierść upodabniająca się do ptasiego gniazda jest doskonałym miejscem do wylęgania się i bytowania pasożytów oraz bakterii, a nawet grzybów. Nie dopuśćmy do tego, aby nasz piękny pers utracił cały swój blask i zadbajmy porządnie o jego futro.


Dieta, która wzmacnia futro perskiego kota


Każdy mruczek jest mięsożercą, więc w jego diecie nie może zabraknąć mięsa w dużych ilościach, będącego podstawowym źródłem białka zwierzęcego. Możemy podawać mięso prosto ze sklepu (musi być ze sprawdzonego, zaufanego źródła, czyli przebadane na obecność pasożytów i bakterii) albo serwować pupilowi pełnowartościową karmę (do wyboru mamy suchą lub mokrą, dobre efekty daje też połączenie obu typów w codziennym menu). Unikajmy wieprzowiny, bo zawiera najwięcej pasożytów (oczywiście potencjalnie), a poza tym jest tłusta, a więc ciężkostrawna. Persom na pewno zasmakuje wołowina, drób, dziczyzna albo jagnięcina. Im delikatniejsze i bardziej chude mięso, tym lepiej. W diecie naszego czworonoga nie może też zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych, które w dużej mierze odpowiadają właśnie za dobrą kondycję futra. Włączmy do diety ryby, podroby, żółtka jaj. Ponadto możemy sięgnąć po gotowe karmy specjalnie dedykowane kotom długowłosym.

↓ KARMA DLA KOTA WZMACNIAJĄCA SIERŚĆ ↓



Nie zapomnijmy też o witaminach i minerałach. Są doskonałych wsparciem i wręcz budulcem kociej sierści. Unikajmy natomiast chemii w jedzeniu w postaci konserwantów, ulepszaczy albo sztucznych barwników. Ma fatalny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu zwierzaka.

↓ WITAMINY DLA KOTA WZMACNIAJĄCE SIERŚĆ ↓


Czesanie kota perskiego


Czesanie persa to podstawa, jeśli chodzi o pielęgnację futra. Persy mają długie, delikatne włosy, które bardzo łatwo się łamią i kołtunią, więc powinniśmy szczotkować je codziennie. Należy mieć rzecz jasna do tego specjalny sprzęt. W żadnym wypadku nie wolno czesać pupila własnymi przyrządami pielęgnacyjnymi – to niehigieniczne i do tego zupełnie nie sprawdzi się przy sierści jakiegokolwiek zwierzęcia, ponieważ potrzebują one specjalnego wyposażenia. W dobrym sklepie zoologicznym należy wybrać grzebień z szeroko rozstawionymi zębami oraz szczotkę, najlepiej z naturalnego włosia (dowiedz się więcej na temat szczotek dla kota KLIK). Grzebień służy do rozczesywania kołtunów. Należy brać w dłoń każdą kępkę i powoli, bez ciągnięcia – rozczesywać. Nie szarpmy i nie wykonujmy gwałtownych ruchów, bo sprawimy mruczkowi ból i do tego go wystraszymy. Jeśli kołtuny są wyjątkowe okropne, warto użyć specjalnego pudru lub odżywki, która da nam większy „poślizg” po sierści i tym samym ułatwi poradzenie sobie z wyjątkowymi włosowymi supłami. Szczotka z naturalnego włosia służy z kolei do wygładzenia futra. Sprawia ponadto, że sierść persa staje się błyszcząca. Samo czesanie nie tylko sprawia, że futro pupila zostaje doprowadzone do porządku, ale także poprawia krążenie, co wspomaga rośnięcie włosa, oraz umożliwia pozbycie się martwych fragmentów naskórka oraz warstwy starego łoju. Czeszemy pupila od głowy do ogona, pamiętając też o brzuchu i łapach. Wykonujemy posuwiste, powolne ruchy. Jeżeli nasz pers zdecydowanie nie jest miłośnikiem czesania, warto połączyć pielęgnację futra z zabawą i pieszczotami, a po wszystkim nagrodzić ulubieńca jakimś smakołykiem.

↓ SZCZOTKI I GRZEBIENIE DLA KOTA PERSKIEGO ↓



Uwaga! Jeżeli sierść persa jest mocno sfilcowana i wisi w brzydkich strąkach wokół ciała, szczotkowanie nie pomoże. Takie futro należy obciąć i bardzo porządnie dbać o odrastające włoski, aby sytuacja więcej się nie powtórzyła.

Mycie kota perskiego


Raz na jakiś czas przydałoby się naszego pupila wykąpać. Większość mruczków reaguje na wodę wręcz alergicznie, więc przyda nam się ktoś do pomocy. Zamknijmy też łazienkę i wcześniej przygotujmy sobie wszelkie niezbędne akcesoria. Persa kąpiemy w letniej wodzie, najlepiej w brodziku prysznicowym albo w niskim poziomie wody w wannie. Potrzebujemy specjalnego szamponu dla mruczków, najlepiej takiego, który jest dedykowany bezpośrednio kotom perskim, bo ich futro jest wyjątkowe i ma specjalne wymagania. Uważajmy, aby produkt nie dostał się do oczu i nosa zwierzaka. Zmyjmy go też porządnie, bo w przeciwnym razie ulubieniec zliże resztki zaraz po kąpieli. Podczas wycierania nie trzyjmy zbyt mocno ręcznikiem, lepiej jest ugniatać futro i w ten sposób odciskać delikatnie wodę. Jeżeli jest lato, możemy pozwolić mruczkowi wyschnąć na słońcu, w zimie koniecznie okaże się użycie suszarki. Możemy też zastosować odżywkę, aby wzmocnić i wygładzić futro. Nie nakładajmy zbyt wielu kosmetyków, bo włosy zostaną przeciążone. Pudry, spreje i specjalne płyny zostawmy na specjalną okazję, czyli na wystawę. Pamiętajmy też, aby w żadnym wypadku nie czesać persa na mokro – jego sierść jest wtedy bardzo delikatna i podatna na złamania i uszkodzenia. Możemy natomiast wysuszone futro wygładzić szczotką z naturalnego włosia. Dzięki temu będzie pięknie ułożone i lśniące (poczytaj więcej o pielęgnacji kotów długowłosych KLIK).

↓ KOSMETYKI DLA KOTA PERSKIEGO ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Cenne wskazówki! Myślę, że każdy kociarz powinien się z tym zapoznać :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia