s

środa, 29 maja 2019

Karmy odkłaczające dla kotów


Mruczki uwielbiają wylizywać sobie futro i jest to ich codzienny, bardzo potrzebny rytuał pielęgnacyjny. Niestety, wraz z wylizanym brudem połykają sporą ilość włosów, które – jeśli jest ich naprawdę dużo – zaczynają tworzyć w układzie pokarmowym zwierzaka kule.


Jeśli bezoary u kota » nie zostaną w naturalny sposób wydalone z organizmu (wraz ze stolcem albo – najczęściej – z wymiocinami), zaczynają rosnąć i stawać się dla układu trawiennego coraz większym obciążeniem. Robi się wówczas swojego rodzaju włochaty korek, który w skrajnych przypadkach potrafi nawet zablokować jelita. Jak sobie z tym radzić, jeśli pupil sam nie daje rady? Przydadzą nam się karmy odkłaczające dla kotów.

Jak unikać powstawania kul włosowych u kota?


Podstawą jest obserwacja zwierzaka. Codzienne wylizywanie się to norma, ale ilość połykanego futra zależy od kilku spraw. Są okresy, kiedy linienie futrzaka jest największe. To zazwyczaj wiosna i jesień, czyli pory przejściowe. Linienie z pewnością uda nam się wypatrzyć, ponieważ martwe, wypadające włosy osiadają na wszystkim w domu. Wypatrzymy je na kocim posłaniu, naszym łóżku, kanapie, dywanach, a nawet… w kubku kawy albo talerzu zupy. To znak, że mruczek potrzebuje porządnego wyczesania. Regularne szczotkowanie futra jest obowiązkiem każdego właściciela mruczka. Dzięki temu usuwamy nadmiar wypadających włosków i pupil nie połknie ich podczas codziennej pielęgnacji wylizującej. Im więcej sierści zbierzemy z kota sami, tym mniej trafi do przewodu pokarmowego zwierzaka. Mruczki długowłose należy wyczesywać co dwa dni, a nawet codziennie, zwłaszcza w okresach linienia. Nawet codzienne głaskanie futrzaka przyczynia się do ściągania do z niego wypadających partii sierści. Pamiętajmy tylko, aby koniecznie takie wyczesane futro zabrać sprzed kociego nosa, bo na pewno się nim zainteresuje i prawdopodobnie zje. W takiej ilości zaś może mu ono poważnie zaszkodzić.

↓ PASTY ODKŁACZAJACE DLA KOTA ↓Problemy z kulami włosowymi: po czym poznać?


Kiedy mruczek zaczyna mieć kłopoty ze zbyt dużą ilością sierści w przewodzie pokarmowym, zazwyczaj traci apetyt. Mogą wystąpić też kłopoty z wypróżnianiem się. Tak zwany stolec na nitce, czyli właśnie pełen włosów, to także znak, choć sam fakt, że pupil wydala sierść jest już powodem do radości. Jej całkowity brak świadczy o tym, że wszystko zostało w układzie pokarmowym. W skrajnych przypadkach dochodzi do zatamowania naturalnej pracy układu trawiennego. Objawia się to bólami brzucha, utratą apetytu, problemami z wydalaniem, często powiązanymi także z wymiotami. To ostatnie stadium i musimy natychmiast zabrać futrzaka do weterynarza. Prawdopodobnie czeka go operacja albo inwazyjny zabieg oczyszczający. Nie dopuśćmy jednak do takiej sytuacji i reagujmy o wiele wcześniej. Mruczek nie je? A może szuka w domu czegoś zielonego, co mógłby przekąsić? To naturalny sposób udrażniający układ pokarmowy przy niezbyt wielkich kulach włosowych - pupil zjada trawę i dzięki niej wymiotuje włosami, bo źdźbła działają jak miotełka. Kule włosowe u kota » mogą zalegać zarówno w żołądku, jak i w jelitach. Jeśli trawa nie działa lub działa zbyt słabo, zdecydowanie trzeba włączyć do menu pupila karmy odkłaczające.


Karmy odkłaczające dla kotów


Karmy odkłaczające dla kotów dostaniemy w dobrych sklepach zoologicznych. Pokarmy tego typu zawsze mają podaną informację na opakowaniu, że działają na kule włosowe. Zawierają przede wszystkich włókno roślinne, które usprawnia pracę układu trawiennego, umożliwia transport i wydalanie martwych włosów razem ze stolcem. Z kolei oleje roślinne zapewniają swoisty „poślizg” w układzie trawiennym, co utrudnia tworzenie się i zaleganie w nim kul włosowych. Ponadto w karmach tego typu możemy znaleźć w składzie ekstrakty proteinowe z warzyw, drożdże, jukkę oraz oczywiście witaminy i minerały. Karmy odkłaczające dla kotów, podobnie jak inne pokarmy wysokiej jakości, zawierają również duży procent mięsa oraz warzywno-owocowe dodatki. W niektórych karmach możemy spotkać też pulpę buraczaną, siemię lniane oraz zioła takie jak oregano, tymianek albo rozmaryn.

Pamiętajmy, aby stosować się do informacji na opakowaniu karmy odnośnie dawkowania, a także o tym, żeby zawsze stawiać w kocim kąciku żywieniowym miskę ze świeżą wodą, którą należy regularnie uzupełniać. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do wyboru karmy albo obawiamy się, że objawy występujące u zwierzaka mogą świadczyć o poważniejszym schorzeniu, koniecznie udajmy się najpierw do weterynarza.

↓ KARMY ODKŁACZAJĄCE DLA KOTÓW ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © Africa studio — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia