s

wtorek, 4 czerwca 2019

Jak często kąpać kota?


Kąpiel kota – dla wielu właścicieli mruczków brzmi to jak urzeczywistnienie ich najgorszych sennych koszmarów. Statystycznie większość mruczków ucieka od wody tak daleko, jak tylko się da. Próby wsadzenia ich do wanny lub brodzika prysznicowego kończą się krwawą walką. To oczywiście stereotypy, bo przecież każdy futrzak jest inny, lubi co innego i inaczej się zachowuje w różnych sytuacjach. Problem jednak jest dla wielu posiadaczy mruczków realny. Zatem jak często kąpać kota, czy w ogóle to robić i jak to robić, aby wszystko trwało możliwie krótko i przebiegło bezstresowo dla nas i dla pupila?


Dlaczego nie należy często kąpać kota?


Przede wszystkim dlatego, że koty doskonale same sobie radzą z utrzymaniem czystości futra. Należą one bowiem do wielkich czyściochów, co na pewno często obserwujemy, mając zwierzaka w naszym domu. Mruczki sporą ilość czasu każdego dnia poświęcają na dokładne wylizanie całego ciała, czasami więcej niż raz. Dzięki temu pozbywają się brudu, ale także (zwłaszcza w czasie upałów) ochładzają się – parująca ślina zabiera choć trochę nadmiaru ciepła. Ludzkie kwestie estetyczne są zupełnie inne niż kocie. Próby częstego kąpania kota to zły pomysł i to z kilku powodów. Po pierwsze, dla większości futrzaków kąpiel jest bardzo traumatycznym przeżyciem, nawet jeśli trwa szybko. Po drugie, zbyt częste kąpanie pupila spowoduje naruszenie jego naturalnej warstwy ochronnej skóry, co może prowadzić do uczuleń, łupieżu oraz przesuszania się naskórka. Kot potrzebuje naturalnych substancji zawartych w skórze i futrze, ważne jest też, aby miał naturalny zapach. Oczywiście w przypadku rasowego mruczka przygotowującego się do udziału w wystawie kąpiel jest zazwyczaj konieczna, ale wystawy nie odbywają się przecież co tydzień.


↓ BENEK SUCHY SZAMPON DLA KOTA ↓Kiedy trzeba wykąpać kota?


Czasem zdarzy się, że nasz milusiński ubrudzi się do tego stopnia, że bez mycia się nie obejdzie. Dotyczy to oczywiście widowiskowych zabrudzeń, wyjątkowo cuchnących albo takich, z którymi zwierzak sam sobie nie poradzi – chodzi zwłaszcza o substancje wyjątkowo klejące. Takich brudów nie da rady wylizać językiem, a czasami zdecydowanie nie powinien, bo zjedzenie substancji chemicznych zaszkodzi poważnie jego zdrowiu. Jeśli nasz pupil pobrudził się substancjami toksycznymi, żrącymi albo niszczącymi w poważny sposób futro, w pierwszej kolejności powinniśmy go zabrać do weterynarza, bo nie chodzi wówczas o kwestie estetyczne, tylko zdrowie i życie zwierzaka! Czasami zdarza się również tak, że ze względu na defekty anatomiczne albo wiek lub otyłość mruczek nie daje rady wymyć niektórych części swojego ciała. Warto mu wtedy pomóc. Przecieranie wilgotną szmatką albo watą to jednak o wiele lepszy pomysł, niż całościowe kąpanie. To ostatnie zostawiamy tylko na sytuacje wyjątkowe.

↓ VET EXPERT SZAMPONY DLA KOTA ↓
 

Jak kąpać kota?


Zanim przystąpimy do kąpania kota, upewnijmy się, że wszystko mamy dobrze zorganizowane, aby sama czynność zabrała jak najmniej czasu i przebiegała możliwie sprawnie. Jeśli to nasz pierwszy raz, najlepiej weźmy kogoś z domowników do pomocy. Kota najwygodniej jest kąpać w wannie (nalewamy do niej trochę letniej wody) albo w brodziku prysznicowym. Zamknijmy łazienkę na czas tego przedsięwzięcia, chyba że mamy ochotę ganiać mokrego pupila po całym mieszkaniu. Musimy też naszykować delikatne ręczniki do odsączania nadmiaru wody po zakończeniu mycia i ewentualnie suszarkę, zwłaszcza w okresie zimowym. Jeżeli tylko to możliwe, starajmy się nie kąpać pupila w czasie mrozów ani jesiennych słot. Okres letni zdecydowanie bardziej nadaje się do tego rodzaju praktyk. Musimy przecież też wziąć pod uwagę, że dla nieprzyzwyczajonego do podobnych zabiegów mruczka kąpiel może oznaczać nadwyrężenie odporności i prowadzić do przeziębienia. Mokry kot zdecydowanie nie powinien także wychodzić na zewnątrz, dopóki nie wyschnie. Sama kąpiel powinna polegać na namydleniu i spłukaniu zwierzaka niezbyt dużym strumieniem wody. Uważajmy na oczy, nos i uszy pupila. Pianę należy dokładnie wypłukać z sierści, potem odsączyć nadmiar wody (nie trzeć i nie szarpać!) i ewentualnie wysuszyć.

↓ FRONTLINE SZAMPONY DLA KOTA ↓Kosmetyki do pielęgnacji kota

Kota kąpiemy przy użyciu preparatów specjalnie dedykowanych kotom. Nie wolno stosować ludzkich kosmetyków! Mają nieodpowiednie pH i są zbyt mocne dla wrażliwej skóry futrzaka. Specjalne kosmetyki dla kota» (szampony, odżywki, spreje) dostaniemy w dobrych sklepach zoologicznych. Najlepsze są delikatne produkty nawilżające, w przypadków mruczków z alergią sięgnijmy po te hipoalergiczne. Specjalne tonujące odżywki i pianki zostawmy tylko na wielkie wyjścia, stosowane częściej mogą powodować przetłuszczanie się futra i jego nadmierne obciążenie.

W przypadku mruczków, które lubią się mocno pobrudzić, natomiast wykąpanie ich przypomina prawdziwą wojnę, warto rozważyć suche szampony, które rozpyla się nad zwierzakiem i wyczesuje. Działają naprawdę skutecznie i oszczędzą zwierzakowi nadmiernego stresu (poczytaj więcej o tym, jak stosować suchy szampon dla kota KLIK).

↓ SZAMPONY DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © ollegn — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia