s

czwartek, 7 lutego 2019

Jak oswoić kota?


Mówi się, że dzikiego, wolno żyjącego kota można oswoić tylko dopóki nie ukończy trzeciego miesiąca życia. Potem szanse na socjalizację są coraz mniejsze, czasem wręcz znikome. Na szczęście i od tej reguły są pewne wyjątki. Wszystko zależy bowiem od charakteru i temperamentu danego zwierzaka, a także odpowiedniego podejścia ze strony człowieka. Zobaczmy zatem, jak oswoić kota i zdobyć jego zaufanie.


Czy trzeba oswajać dzikie koty?


Pamiętajmy przede wszystkim, że dzikie koty mają pełne prawo do życia na wolności i jeśli nic nie wskazuje na to, że dzieje im się krzywda lub nie radzą sobie same, to nie powinniśmy zabierać ich do domu. Oswajanie kota, który całe życie spędził żyjąc dziko, nie będzie łatwe i bardzo możliwe, że taki mruczek na zawsze pozostanie nieufny i zdystansowany. Dzikie dorosłe koty zazwyczaj świetnie radzą sobie na wolności, są przystosowane do takiego życia i zwykle nie przepadają za kontaktem z ludźmi, więc pomoc dla nich powinna ograniczać się do dokarmiania lub zorganizowania ciepłego schronienia na okres zimowy.

Kiedy trzeba oswoić kota?


Socjalizacji i oswojenia wymagają jednak koty chore lub poturbowane w wypadku oraz osierocone kocięta, które nie poradzą sobie same na wolności. Jedyną szansą dla nich jest pomoc ze strony człowieka, bezpieczne schronienie i dach nad głową. Właściwa socjalizacja bywa niezbędna także w przypadku kotów ze schroniska, które straciły swoje dotychczasowe schronienie w dramatycznych okolicznościach lub mają za sobą ciężkie doświadczenia. Takie zwierzaki nieraz boją się ludzi, unikają kontaktu z nimi, a nawet reagują agresywnie na wszelkie próby zbliżania się czy dotyku. Jak oswoić takiego kota?

Socjalizacja dzikiego kota


Oswajając kota pamiętajmy o tym, by nie spieszyć się i nie robić niczego na siłę. Mruczki są z natury bardzo ostrożne i nieufne, więc pozyskanie ich zaufania bywa niezwykle trudne. Zacznijmy od dokarmiania zwierzaka. Róbmy to zawsze o stałych porach, a gdy mruczek się posila trzymajmy się gdzieś blisko, ale tak, by go nie spłoszyć. W ten sposób kot skojarzy naszą obecność ze smaczną przekąską, a z czasem zacznie stawiać się na posiłki punktualnie.

↓ KARMA DLA KOTA ↓Po kilku takich spotkaniach możemy stopniowo skrócić dystans, ale wciąż nie próbujmy głaskać zwierzaka ani brać go na ręce. Dajmy mu czas, by poczuł się bezpiecznie i przekonał, że z naszej strony nie grozi mu nic złego. Kontakt fizyczny nawiązujemy dopiero wtedy, gdy zwierzak sam go zainicjuje, na przykład zacznie ocierać się o nasze nogi. Jeśli kot wyraźnie się nie boi, śmiało podchodzi do miski ignorując naszą obecność, możemy spróbować go delikatnie pogłaskać. Przemawiajmy do niego przy tym łagodnie i pieszczotliwie. Możemy też spróbować karmienia z ręki. W procesie oswajania kota może pomóc również wspólna zabawa. Dzikie koty też lubią się bawić, więc kawałek sznurka, wędka czy mysz mogą przypaść im do gustu.

↓ ZABAWKI DLA KOTA ↓Z czasem możemy stopniowo przesuwać miskę w stronę domu, garażu czy werandy, a w końcu ustawić ją wewnątrz, tuż za drzwiami. Być może kot w końcu zechce wejść do środka. Pamiętajmy tylko, by nie zamykać za nim drzwi od razu, dajmy mu wybór. Jeśli zwierzak zdecyduje się wrócić na dwór, nie zabraniajmy mu tego.

Oswajanie kota ze schroniska – krok po kroku


Oswojenia mogą potrzebować także koty przygarnięte ze schroniska. Pierwsze chwile w nowym domu to stresujące przeżycie, więc zadbajmy o to, by zwierzak miał spokój i mógł swobodnie zapoznać się z nowym terytorium. Na początku pokażmy mu tylko kuwetę. Po przyniesieniu kota do domu, włóżmy go do kuwety i tam go zostawmy.

↓ KUWETA DLA KOTA ↓Przez pierwsze dwie doby starajmy się nie zaczepiać kota. Przeważnie zwierzaki wybierają sobie jeden cichy kąt, w którym czują się bezpiecznie. Mogą schować się za łóżkiem lub pod szafą i długo stamtąd nie wychodzić. Nie wyciągajmy kota na siłę, starajmy się nie hałasować i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Nie zmuszajmy kota do zabawy, nie bierzmy go na ręce ani nie głaskajmy. Z czasem zwierzak poczuje się pewniej, nabierze do nas zaufania i sam zacznie szukać z nami kontaktu.

O czym trzeba pamiętać oswajając kota?


Jeśli mamy w domu dzieci, nauczmy je odpowiedniego postępowania z nowym pupilem. Przez pewien czas nie zostawiajmy dziecka samego z kotem, nadzorujmy ich zabawy i zwracajmy uwagę, gdy dziecko ciągnie zwierzaka za ogon czy uszy. Pamiętajmy, że kot to żywe stworzenie, a nie zabawka, więc wożenie go w wózku dla lalek czy przebieranie w ubranka to prosta droga do katastrofy. Nieodpowiednie traktowanie bywa przyczyną agresji, stresu lub nadmiernej lękliwości u kota.

↓ MISKI DLA KOTA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Syda Productions — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia