s

wtorek, 12 lutego 2019

Przysmaki dla kociaka


Dobrze dobrane przysmaki dla kociaka to nie tylko smaczne kęsy, ale i dodatkowe porcje cennych składników odżywczych. Młodym kotom serwować możemy niewielkie ilości takich rarytasów, gdy te skończą żywić się już mlekiem matki.


Dodatkowe przysmaki w diecie kocich maluchów


Bonusowe smakowite kąski gościć mogą w menu każdego domowego zwierzaka, w tym również młodego kota. W przypadku małych, dopiero rozwijających się pupili szczególnie uważnie dbać musimy jednak o skład jadłospisu. Dieta młodych kociąt wymaga bardzo starannego zbilansowania – białko, tłuszcze, witaminy, minerały i inne składniki odżywcze bezapelacyjnie muszą w niej występować w ściśle określonych ilościach. W diecie dorosłych zwierzaków dodatkowe przysmaki nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii. Kociakom zaleca się jednak obniżenie tego progu do 5%. Pamiętajmy, że zbyt często sięgając po przekąski, łatwo zaburzyć możemy te proporcje.

Od kiedy kociaki sięgać mogą po dodatkowe przysmaki?


Przez pierwsze dwa tygodnie życia młode kocięta pozbawione są zębów i zdane na mleko matki. Te powinno być ich jedynym pokarmem aż do 4-5 tygodnia. Ukończywszy miesiąc, większość maluchów posiada już garnitur mlecznych zębów. Tym samym zwierzaki pomału stają się gotowe na to, by rozpocząć przygodę z jedzeniem. Tak jak i małe dzieci, tak i kocięta nie od razu potrafią rzuć oraz dawać sobie radę z twardymi kęsami. Na pierwsze serwowane im pożywienie wybrać powinniśmy więc mokrą karmę bądź rozdrobnione, przetarte jedzenie. Od 10 tygodnia wprowadzać możemy też suche kocie specjały oraz drobne dodatkowe przekąski.

↓ PRZYSMAKI DLA KOCIAKA ↓Jakie przysmaki najbardziej nadają się dla młodego kota?


Każdy domowy pupil jadać powinien jedzenie zdrowe, pozbawione konserwantów, sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku. Wytyczne te odnoszą się zarówno do podstawowej karmy, jak i do wszystkich dodatkowych przysmaków. Poza tą oczywistą kwestią warto zadbać i o to, by przysmaki dla kociaka obfitowały w proteiny. Białko zwierzęce musi być głównym składnikiem kociej diety. Jeśli chodzi więc o dodatkowe specjały dla kocich maluchów, najlepiej sprawdzą się te, które w swym składzie zawierają go minimum 22%.

Innymi cennymi składnikami takich przekąsek jest:

    • wapń wspomagający rozwój układu kostnego,
    • tauryna dbająca o wzrok i serce,
    •  nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 troszczące się o skórę i sierść zwierzaka,
    • psyllium, a więc błonnik wspierający procesy trawienne oraz funkcjonowanie jelit.

W przypadku kotów ząbkujących pamiętajmy też o tym, że przysmaki okazać mogą się dobrym uspokajaczem. Zwierzakom tym ulgę przyniosą kąski odpowiednio twarde i nadające się do żucia.


Jak serwować kotom dodatkowe smakołyki?


Kocie maluchy nie tylko szybko rosną, ale i w mig się uczą. Jeśli chodzi o przekąski, ważna jest więc zarówno troska o skład tych przysmaków, jak i sam sposób ich serwowania. Przysmaki dla kociaka mogą być nagrodą za grzeczne sprawowanie, nigdy jednak nie powinny stać się wyżebranym kęsem. To my decydować musimy więc o tym, kiedy trafi ono do pyszczka kociaka. Gdy zwierzak w dziedzinie tej przejmie inicjatywę, możemy być pewni, że szybko nauczy się on wymuszać na nas serwowanie dodatkowych kęsów. 

↓ PRZYSMAKI DLA KOCIAKA↓

Sklep Telekarma
Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © aceshot — stock.adobe.com

1 komentarz:

  1. U nas najlepszym przysmakiem i tak mimo wszystko jest surowe mięso :P Czego bym im nie podrzucała pod nos, one i tak nie tkną.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia