s

czwartek, 19 września 2013

Karmy dla kocich seniorów

Karmy dla kocich seniorów

Wiek jest głównym kryterium podziału karm dla kotów. Mamy więc karmy dla kociąt, karmy dla kotów dorosłych oraz karmy dla kocich seniorów. O dwóch pierwszych trochę już sobie powiedzieliśmy, czas zatem na te ostanie.

Jak łatwo się domyśleć są to produkty przeznaczone dla futrzaków, które lata młodości mają już daleko za sobą, czyli po prostu dla kocich staruszków. Tylko kiedy kot robi się stary? No niestety, na to pytanie trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć. Bo też dostępne w źródłach dane na temat wieku kotów są bardzo różne. Na przykład wspominany już przeze mnie wcześniej brytyjski naukowiec Desmond Morris podaje, że średnia długość kociego życia wynosi od 8 do 12 lat, z czego rok przypada na biologiczną starość. Jak jednak uczy doświadczenie, a wiele mądrych książek to potwierdza, koty mogą żyć znacznie dłużej.

Jeśli zerkniemy na opakowania karm dla starszych kotów, zauważymy, iż producenci zalecają rozpocząć ich podawanie, jak tylko zwierzak skończy 7 – 8 lat (zależy od producenta). Uzasadniają to tym, że już w tym wieku zaczynają się zmiany w jego organizmie, które prowadzą do ostatecznego końca, czyli do jego śmierci. Ich produkty zaś mają owe efekty starzenia opóźniać, między innymi dzięki dodatkowi antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy. Właściwie więc nic nie stoi na przeszkodzie, by takim ośmioletnim futrzakom serwować już owe produkty.

Muszę jednak uczciwie przyznać, że ja nie stosuję karm dla seniorów, mimo że mam w domu kotkę kilkunastoletnią. Nie robię tego z bardzo prostego powodu: oprócz niej mam inne koty, w różnym wieku. Od czasu do czasu pojawiają się też kocięta. Niestety, gdy w jednym domu przebywa kilka futrzaków, trudno jest każdego karmić oddzielnie, tym bardziej, gdy stosujemy zasadę „zawsze pełnej miski”. A ani maluchów ani młodych zwierzaków żywić karmą dla staruszków nie można! I muszę powiedzieć, że mimo iż moja seniorka nie jada takich produktów, ma się naprawdę dobrze! (Choć nie wykluczam, że gdyby je jadła, może miałaby się jeszcze lepiej. Nie wiem.)

Karmy dla kocich seniorów produkuje większość firm. Da się jednak zauważyć, że ich asortyment – podobnie, jak karm dla kociąt – nie jest tak duży, jak produktów dedykowanych kotom dorosłym. Zarówno wśród karm mokrych, jak i suchych.

Sklep Telekarma
Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia