s

wtorek, 3 września 2013

Koty w łaty


Gdy mówimy o kotach łaciatych, mamy na myśli futrzaki z kolorowo-białe, np. Czarno-białe, rudo-białe lub cynamonowo-białe. Niby koty szylkretowe też są łaciate – wszak mają łaty czarne i rude albo niebieskie i kremowe lub inne, ale nie określamy je tą nazwą. No chyba, że mają dodatkowo białe plamy na ciele.

Zatem koty łaciate to koty z białym. Biel na futerku może ograniczać się dosłownie do kilku włosków a może również zajmować niemal całą powierzchnię ciała, dlatego hodowcy kotów rasowych wyróżniają kilka typów łaciatości. To van, arlekin, bikolor i umaszczenie z nieokreśloną ilością białego.

Umaszczenie van – Biel obejmuje niemal całe ciało. Kot ma zabarwiony tylko ogon i uszy. Na głowie znajdują się zwykle dwie łatki. Jedna czy dwie małe łatki mogą być również na grzbiecie, zwykle u nasady ogona.

Umaszczenie arlekin – W tym typie umaszczenia bieli jest mniej niż u vanów. Łączna powierzchnia białych łat musi jednak obejmować więcej niż 1/2 powierzchni całego ciała kota.

Umaszczenie bikolor – Białe futro zajmuje od 1/2 do 1/4 powierzchni ciała. Zwykle białe są łapki, brzuch, gardło, broda i trochę boki ciała. U kotów rasowych bardzo pożądana jest biała strzałka na czole i nosie.

Umaszczenie z białym nieokreślonym – Nazwa ta odnosi się ogólnie mówiąc do kotów łaciatych, których nie da się zakwalifikować do trzech pierwszych typów. U kotów rasowych biel obejmuje mniej niż 1/4 powierzchni ciała. W przypadku futrzaków bez rodowodu ten typ umaszczenia można by również odnieść do osobników, które są niemal całe białe, a mają na przykład tylko kolorową plamkę na szyi lub głowie, czyli kolorowych plam jest mniej niż u vanów.

Ale skąd się biorą łaciate koty?


Na pewno nie ze skojarzenia kota białego z kotem innej barwy. Za umaszczenie to odpowiada allel S oraz jego antagonista allel s. Gdy w kocim DNA spotkają się dwa allele S – zwierzak będzie miał umaszczenie van. Jeśli zaś spotkają się allel S i allel s – futrzak będzie albo arlekinem, albo bikolorem, albo z nieokreśloną ilością białego. A to, jaki dokładnie zależy od innych, nie do końca zidentyfikowanych, genów.

 A co z kotami, które mają białego futra więcej niż vany? Z kotami, na ciele których widnieje na przykład pojedyncza mała plamka na głowie? Moim zdaniem umaszczenia takie jest odmianą umaszczenia Van, być może zmodyfikowanego przez jakieś inne niezidentyfikowane geny.

Zdarza się również, że białe łaty na ciele kota są wynikiem miejscowej mutacji lub uszkodzenia komórek skóry. Skutkiem tego jest zatrzymanie produkcji melanin i powstanie białej łatki. 

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia