s

piątek, 20 września 2013

Snowshoe

Snowshoe

Angielska nazwa tej kociej rasy, snowshoe, po polsku znaczy dosłownie „śnieżny but”. Charakterystyczną cechą tych kotów są bowiem białe „buciki” na wszystkich łapach. To bardzo rzadka rasa, choć widziałem już jej przedstawicieli na wystawie kotów w Polsce.

Muszę się przyznać, że sam niewiele wiem o kotach snowshoe. Mało jest bowiem w naszym kraju materiałów źródłowych na jej temat. Najwięcej chyba można o nich przeczytać na oficjalnej stronie Fife, choć informacje tam zawarte dotyczą budowy ciała i umaszczenia, czyli standardu rasy.

Zostały one wyhodowane w Stanach Zjednoczonych. O ile mi wiadomo, powstały ze skrzyżowania kotów syjamskich, amerykańskich kotów krótkowłosych. Po swych syjamskich przodkach odziedziczyły temperament i podobnie jak one, są niezwykle ruchliwe, energiczne, inteligentne i uwielbiają towarzystwo swoich opiekunów.

Snowshoe jest kotem średnich rozmiarów. Ma muskularne, ale bardzo eleganckie ciało, nieco  wydłużone, ale nie tak, jak to jest u kotów syjamskich. Głowa jest zaokrąglona, ale nos powinien być prosty. Sierść mają te koty krótką, więc jej pielęgnacja nie stanowi problemu. Nieco pracy trzeba włożyć w to, by białe łapki utrzymać w nieskazitelnej czystości. Umaszczenie snowshoe to colorpoint z białym (o tych dwóch typach umaszczeń pisałem już - może przeczytać o nich w postach: Colorpoint oraz Koty w łaty), prócz wspomnianych białych skarpetek koty mogą mieć jeszcze biały brzuszek i biały nos.


Odmiany barwne snowshoe uznane przez Fife:


 1. seal z białym,
 2. niebieskie z białym,
 3. czekoladowe z białym,
 4. liliowe z białym,
 5. cynamonowe z białym,
 6. płowe z białym,
 7. rude z białym,
 8. kremowe z białym,
 9. czarne szylkretowe z białym,
 10. niebieskie szylkretowe z białym,
 11. czekoladowe szylkretowe z białym,
 12. liliowe szylkretowe z białym,
 13. cynomowe szylkretowe z białym,
 14. płowe szylkretowe z białym,
 15. seal tabby z białym,
 16. niebieskie tabby z białym,
 17. czekoladowe tabby z białym,
 18. liliowe tabby z białym,
 19. cynamonowe tabby z białym,
 20. płowe tabby z białym,
 21. rude tabby z białym,
 22. kremowe tabby z białym,
 23. czarne szylkretowe tabby z białym,
 24. niebieskie szylkretowe tabby z białym,
 25. czekoladowe szylkretowe tabby z białym,
 26. liliowe szylkretowe tabby z białym,
 27. cynomowe szylkretowe tabby z białym,
 28. płowe szylkretowe tabby z białym.

Zdjęcie: Fotolia.com

1 komentarz:

 1. Mam Snowshoe, znaleźliśmy go jako kociaka, kiedy nawet nie potrafił jeszcze miauczeć czy pić. Dopiero gdy zaczął nabierać kolorów dowiedzieliśmy się, że jest to rasowy kot :) najlepsze zwierze pod słońcem :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia