s

poniedziałek, 17 czerwca 2013

Podział kocich ras według Fife

Podział kocich ras według Fife

Największa międzynarodowa organizacja felinologiczna Fife dzieli wyróżnia cztery grupy ras kotów: koty długowłose, koty półdługowłose, koty krótkowłose oraz koty orientalne. Podział ten w dużej mierze jest umowny i nie zawsze wynika z rzeczywistych cech fizycznych poszczególnych futrzaków.

Grupa I – Koty długowłose


Grupa ta obejmuje tylko dwie rasy kotów: koty perskie i koty egzotyczne. Co ciekawe, tylko jednak z nich cechuje się długim włosem. To persy. Koty egzotyczne mają włos zupełnie krótki. Znalazły się jednak w tej grupie wyłącznie dlatego, że są siostrzaną rasą kotów perskich – różnią się od nich wyłącznie długością okrywy włosowej. Z tego powodu, Fife od pewnego czasu nie używa już nazwy koty długowłose, ale persy i egzotyki dla tej grupy.

Grupa II – Koty półdługowłose


W grupie tej znalazły się wszystkie pozostałe, prócz persów, rasy kotów o długiej sierści. Jest ich w tej chwili dziesięć uznanych przez Fife na chwilę obecną. Dlaczego używa się nazwy koty półdługowłose pisałem już w jednym z wcześniejszych postów. Po prostu zwyczajowo.

Grupa III – Koty krótkowłose


Grupa trzecia jest największa. Najwięcej jest bowiem uznanych ras o krótkiej sierści. I znów pewna ciekawostka. W grupie tej znalazły się również bezwłose rasy: sfinksy kanadyjskie i sfinksy dońskie. Nie ma dla nich osobnej grupy kotów nagich. I druga ciekawostka: do grupy tej zalicza się również koty somalijskie, choć to rasa o długim włosie. Podobnie jednak jak w przypadku persów i egzotyków, koty somalijskie są siostrzaną rasą krótkowłosych kotów abisyńskich, od których się wywodzą. Z tego powodu pełna nazwa tej grupy to: Koty krótkowłose i somalijskie.

Grupa IV – koty orientalne


Czwarta grupa, czyli koty orientalne obejmuje siedem siostrzanych ras – sześć krótkowłosych i jedną nagą. Wszystkie one, na czele z kotami syjamskimi, mają identyczną budową ciała, a różnią się jedynie futrem. W poście Ile jest ras kotów wymieniam wszystkie rasy z grupy II, III i IV.

Koty domowe


Wymienione wyżej cztery kategorie wystawowe obejmują rasowe futrzaki. Prócz nich istnieje jeszcze jedna. To koty domowe. Przeznaczona jest dla zwierząt nierasowych, bo takie również można prezentować na wystawach fifowskich.

Zdjęcie: Fotolia.com

1 komentarz:

  1. Piękne są dla mnie koty toygery, po prostu małe tygrysy!!! Chociaż Fife nie uznaję ich jeszcze, ale ważne, że istnieją i to się wszystko może zmienić, że jedbqk zmienią zdanie.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia