s

piątek, 14 czerwca 2013

Kot egzotyczny

Kot egzotyczny

Kot egzotyczny nazywany bywa persem dla leniwych. Od tego drugiego różni bowiem wyłącznie długością futra, które jest krótkie, choć geste, a tym samym znacznie łatwiejsze w pielęgnacji. Co ciekawe obydwie rasy krzyżuje się ze sobą, w miocie zaś mogą pojawić się zarówno persy, jak i egzotyki.

Persy i egzotyki to rasy siostrzane.


Tak Fife określa te kocie rasy, które są praktycznie identyczne i różnią się jednym szczegółem: długością futra czy umaszczeniem. Zwykle jedna z tych ras wywodzi się w prostej linii od drugiej. To dlatego można je ze sobą krzyżować. I dlatego, choć krótkowłose, egzotyki zaliczane są przez Fife do grupy kotów długowłosych, wspólnie z persami.

Koty egzotyczne są potomkami persów.


Wyhodowane je w stanach zjednoczonych w latach 1950 – 1960. Wyczytałem, że były niejako efektem ubocznym dwóch zupełnie innych programów hodowlanych. Pierwszy z nich miał na celu poprawienie wyglądu amerykańskich kotów krótkowłosych, drugi zaś wyhodowanie kotów perskich czekoladowych poprzez kojarzenie ich z burmami.

W trakcie tych „eksperymentów hodowlanych” ktoś postanowił stworzyć nową rasę – kota o krótkim, miękkim, gęstym futerku, ale o budowie ciała persa. Pewnie był to ktoś, kto kochał persy, lecz nie cierpiał ich czesania. Nową rasę nazwano kotami egzotycznymi. Ich eksterier początkowo pozostawiał sporo do życzenia, ale dzięki wytrwałości hodowców szybko poprawiano wygląd egzotyków.

Trzeba jednak przyznać, że wyhodowanie pięknego i zgodnego ze wzorcem kota egzotycznego nie jest takie proste. Przy krótkim włosie doskonale widać wszelkie wady budowy, które u persów maskuje ich długa sierść.

Koty egzotyczne mają taki sam charakter jak koty perskie.


No skoro są ich bezpośrednimi potomkami, to raczej powinny. Spotkałem się jednakże z opiniami, wypowiadanymi przez hodowców obu ras, że egzotyki są ruchliwsze i sprytniejsze od kotów perskich. Niestety nigdy nie hodowałem kotów egzotycznych, choć miałem persy, więc nie mogę potwierdzić tej opinii własnym doświadczeniem.

Wszystkie odmiany barwne uznane u kotów perskich są również uznane u kotów egzotycznych.


Możecie poczytać o nich w poście o kotach perskich.

Zdjęcie: Fotolia.com

1 komentarz:

  1. Strasznie podobny wie pan? NormLnie czysta kropla wody z jedyną wadą..

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia