s

czwartek, 9 lutego 2023

10 ciekawostek o kotach

Mruczki potrafią zaskakiwać, rozśmieszać, wzruszać do łez. Niektóre ich zabawne zachowania dobrze znany, inne mogłyby naprawdę wprawić nas w zdumienie. Choć internet pełen jest ciekawostek o mruczkach, nie wszystkie są zgodne z prawdą, a niektóre – co bardzo przykre – wręcz krzywdzące.

Nie warto kierować się stereotypami i głupotami powtarzanymi w kółko przez ludzi, którzy różnych spraw na własną rękę nie weryfikują. Warto natomiast wiedzieć, jakie interesujące rzeczy nasze zwierzaki potrafią robić. Dowiadywanie się o ciekawostkach dotyczących naszych mruczących przyjaciół to nic złego, wręcz przeciwnie – dzięki temu możemy lepiej poznać naszego pupila. Ciekawostki o kotach mają oczywiście wymiar nieco statystyczny, tak naprawdę trzeba pamiętać, że każdy pupil jest inny i może zachowywać się w sposób wyjątkowy. Warto go obserwować, aby samemu zebrać zestaw interesujących i zaskakujących kocich zachowań. Choćby po to, aby móc wymienić się doświadczeniem z drugim właścicielem mruczka – czy to z rozmowie twarzą w twarz, czyli poprzez komputer. Jakie są zatem najbardziej popularne ciekawostki o kotach?

1. Koty nie powinny pić mleka

Kot pijący mleko - stereotyp równie znany jak jeże noszące jabłka na swoich kolcach. Mruczki wcale nie muszą i często wręcz nie powinny pić mleka, kiedy przestają być kociętami. Z jakiego powodu? Otóż zanika im enzym do rozkładania laktozy (enzym nazywa się laktaza) i to na dosyć wczesnym etapie życie, bo zazwyczaj już w drugim miesiącu życia. Efekt? Dorosły (lub nawet podrośnięty) pupil pijący mleko zaczyna mieć problemy żołądkowe. Efektem tego są biegunka lub wymioty, czasem także wzdęcia i bolący brzuch. 

Kolejna ciekawostka? Nie u każdego mruczka laktaza zanika. Wiele zależy od samej biochemii organizmu, ale zdarzają się zwierzaki, które mają enzym do końca życia i piją mleko bez problemów. Nawet wówczas należy jednak dawać im tego mleka niewiele, ponieważ nie jest potrzebne organizmowi. Jeżeli natomiast nasz zwierzak uwielbia mleko, ale nie może go pić, warto zastąpić je mlekiem skwaśniałym albo produktami kozimi, bo one laktozy nie zawierają.

2. Koty radzą sobie bez wzroku

To oczywiście dużo uproszczenie, ale rzeczywiście ślepy mruczek wciąż może bardzo dobrze się poruszać i postronna osoba nawet się nie zorientuje, że coś mu dolega. Oczywiście o wiele łatwiej jest zwierzakom domowym, które znają układ mieszkania, ale nawet dziki futrzak ma szansę sobie poradzić. Dlaczego tak jest?

Mruczki posiadają wibrysy – te najbardziej charakterystyczne widzimy pod postacią wąsów, ale wibrysy znajdują się też na łapach. To dzięki nim koty łapią równowagę, ale także są w stanie ocenić odległość albo szerokość przejścia, do którego wchodzą. Pozbawione wibrysów zwierzaki zaczynają się zataczać i mają poważne kłopoty z określeniem odległości.

3. Koty mają dodatkowy zmysł

Nie jest to może szósty zmysł, ale i tak bardzo się przydaje. To swoiste połączenie smaku i węchu. W ich górnej części podniebienia znajduje się specjalny organ, nazywamy organem Jacobsona, który odbiera bodźce zapachowe z języka i przesyła je dalej do mózgu pod postacią impulsów neurologicznych. Dzięki temu o mruczkach mówi się, że mogą nie tylko coś powąchać, ale poczuć zapach tego czegoś pod postacią smakową.

Przysmaki dla kotów ↓

4. Koty to śpiochy

Może jest to mało zaskakujące, bo przecież wszyscy wiemy, że te pupile to prawdziwi koneserzy wypoczynku i czasu wolnego, ale ciekawostką będzie już na pewno fakt, że przesypiają niemal dwie trzecie swojego życia! To naprawdę sporo. Zadbajmy zatem o to, aby naszemu futrzakowi było wygodnie i komfortowo – sprawmy mu odpowiednie legowisko, miękki kocyk, a na okres jesienno-zimowy zamontujemy specjalny koci hamak na kaloryferze!

5. Koty są dalekowidzami

Tak, mruczki doskonale widzą na duże odległości. W końcu to bardzo przydatna umiejętność, kiedy trzeba wypatrzeć ofiarę z daleka i na nią zapolować. Choć wzrok nie jest dominującym zmysłem u tych pupili (mają doskonały słuch i całkiem dobry węch), widzenie na dużą odległość bardzo im się przydaje.

Gorzej jest z widzeniem tego, co blisko, a już zwłaszcza centralnie przed kotem. Z tego powodu mruczek nie tylko nie dostrzeże własnego nosa, ale też potrząsanej tuż przed jego oczami zabawki albo miski z karmą. Pamiętajmy o tym!

6. Koty są nieprzystosowane anatomicznie do schodzenia z drzewa

To bardzo ciekawe, że mruczki mają w taki sposób zagięte pazury, że bez problemu wejdą na drzewo lub słup do góry, ale już wcale nie przyjdzie im łatwo schodzenie z takiej wysokości. Kocie pazury działają trochę jak haki i są akurat tak zakrzywione, że dają dużo oparcia podczas podchodzenia do góry, ale już zupełnie nie dają gwarancji przyczepności i stabilności podczas schodzenia w dół. Do tego wiele zwierzaków po prostu boi się schodzić, co skutkuje koniecznością ściągania zwierzaka na dół przy pomocy drabiny albo wysięgnika straży pożarnej.

7. Koty potrafią wyczuć trzęsienie ziemi

Oczywiście nie jest to przewidzenie katastrofy tydzień wcześniej, bo mruczki nie są wróżkami, ale ich czułość na nawet najmniejsze drgania sprawia, że są w stanie wyczuć już wstrząsy początkowe, których nikt poza nimi nie odbiera. W efekcie nasz pupil wie o trzęsieniu ziemi jakiś kwadrans przed tym, zanim my cokolwiek zauważymy. Ciężko zatem tak naprawdę nazwać to przewidywaniem klęski żywiołowej, jest to po prostu umiejętność odczytywania wczesnych sygnałów, dla reszty zupełnie niewyczuwalnych.

8. Koty nie czują słodkiego smaku

Choć wielu właścicieli mruczków ma na ten temat inne zdanie, nauka twierdzi bez wątpliwości, że koty nie odbierają słodkiego smaku. Nie jest im to potrzebne, ponieważ na wolności słodkiego w diecie w ogóle nie potrzebują, ponieważ ich organizm nie potrzebuje cukru. Ewolucja zatem nie wyposażyła ich w odczuwanie słodkiego smaku.

Wielu właścicieli mruczków uważa, że ich koty czują słodki smak, bo uwielbiają słodycze. Bez względu na to, jaką mamy teorię na ten temat, należy pamiętać, że kotom w żadnym wypadku nie wolno podawać ludzkich słodyczy, w tym zwłaszcza czekolady, bo działa ona na koci organizm jak trucizna!

9. Koty nie lubią wody

Większość kotów nie przepada za wodą, ponieważ ich futro nie potrafi od niej izolować zwierzaka. Nie lubią się zatem moczyć, niechętnie się kąpią i w ogóle wolą trzymać od wody na dystans. Wyjątkiem jest Van turecki, który kocha pływać, ale jest też do tego lepiej przystosowany.

To oczywiście nie oznacza, że mruczki w ogóle do wody się nie zbliżają. Szczególnie lubią tę kapiącą w zlewie czy stojącą w sedesie (którą wiele z nich z radością pije, mimo pełnych misek w kąciku żywieniowym). 

10. Koty mają wiodącą łapę

Tak jak ludzie są praworęczni lub leworęczni, tak samo koty mają jedną z łap wiodącą. Co ciekawe, jest to mocno zdeterminowane płcią. W przypadku kotek dominująca jest zazwyczaj prawa łapa, a u kocurów lewa!


Autorka: Magdalena Dolata


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia