s

czwartek, 7 lipca 2022

Pozycje bólowe u kotów. Jak je rozpoznać i jak pomóc kotu?

Okazywanie słabości nie leży w kociej naturze. Instynkt każe zwierzakom ukrywać chorobę, aby nie zwracać na siebie uwagi potencjalnych wrogów czy większych drapieżników.

Dopiero gdy ból i dyskomfort stają się bardzo dokuczliwe, zwierzę zaczyna wysyłać charakterystyce sygnały, do których należy między innymi pozycja bólowa. Jak ją rozpoznać?

Czym jest pozycja bólowa u kota?

Pozycja bólowa to charakterystyczna postawa ciała, którą kot przyjmuje pod wpływem silnego bólu lub fizycznego dyskomfortu. Pozycja ta ma osłonić lub odciążyć obolałe miejsca na ciele zwierzaka.

Warto dodać, że koty nie przybierają tej pozycji ot, tak, przy każdym rodzaju bólu. Trzeba pamiętać, że nasze futrzaki nie lubią okazywać słabości, więc ból czy dyskomfort o mniejszym nasileniu będzie przez nie raczej ukrywany i tym samym trudniejszy do zaobserwowania. Pozycja bólowa pojawia się dopiero wtedy, gdy kot odczuwa naprawdę silny ból i nie czuje się już na siłach, by maskować swoją słabość. To zaś oznacza, że zwierzak ten potrzebuje pilnej pomocy lekarskiej.

Witaminy i odżywki dla kotów ↓

Pozycja bólowa u kota: jak wygląda?

W zależności od przyczyny i rodzaju dolegliwości, kot może w inny sposób sygnalizować ból lub dyskomfort. Wyróżnia się 3 główne pozycje bólowe u kotów:

1. Pozycja bólowa kucająca

Pozycja bólowa, w której kot wygląda, jakby kucał, może być oznaką silnego bólu brzucha, narządów wewnętrznych, kości i stawów lub uporczywego świądu skóry. Rozpoznaje się ją po kilku charakterystycznych elementach:

 • kot jest skulony i przygarbiony, grzbiet wygięty w łuk, tak aby brzuch nie dotykał podłoża,
 • ciężar ciała przeniesiony na przednie łapy, ułożone na wysokości klatki piersiowej,
 • głowa pochylona do przodu, mięśnie na pysku wyraźnie napięte,
 • przymrużone oczy
 • opuszczone wąsy,
 • uszy skierowane do tyłu.

Kot w pozycji bólowej może mieć też nastroszoną sierść. Przeważnie trwa w bezruchu przez dłuższy czas i nerwowo lub agresywnie reaguje na wszelkie próby dotyku.

2. Pozycja bólowa head pressing

To pozycja, w której kot przyciska głowę do ściany lub innej powierzchni, chcąc złagodzić doskwierający mu ból głowy. Dociskając głowę do ściany, zwierzak próbuje odciąć się od otoczenia i bodźców zewnętrznych, a za pomocą nacisku na bolące miejsce złagodzić dyskomfort. Pozycja bólowa head pressing może świadczyć o wielu poważnych chorobach i zaburzeniach, takich jak:

 • zatrucie,
 • zarażenie pasożytami,
 • udar słoneczny,
 • zaburzenia neurologiczne,
 • guz mózgu.

3. Pozycja bólowa przy oddawaniu moczu

Charakterystyczną pozycję bólową przyjmują również koty odczuwające dyskomfort w czasie oddawania moczu lub załatwiania się w kuwecie. Pozycję tę można rozpoznać po:

 • wygiętym grzbiecie i napiętych mięśniach,
 • opuszczonej głowie,
 • podkurczonych łapach tylnych, a przednich wyprostowanych,
 • skierowanych w tył uszach.

Zwierzaki, które odczuwają ból podczas załatwiania czynności fizjologicznych, mogą też wokalizować albo załatwiać się poza kuwetą.

Pozycja bólowa u kota: jak mu pomóc?

Gdy tylko cokolwiek w zachowaniu pupila wzbudzi nasz niepokój, najlepiej od razu zabrać go do weterynarza. Pozycja bólowa świadczy o tym, że nasz zwierzak naprawdę cierpi i potrzebna jest mu szybka, fachowa pomoc. Samodzielne diagnozy nie zdadzą się na nic. Podobnie jak próby domowego leczenia za pomocą środków przeciwbólowych. Serwując kotu leki czy inne preparaty bez porozumienia z weterynarzem możemy nawet pogorszyć stan pupila.

W gabinecie weterynaryjnym lekarz przeprowadzi niezbędne testy i badania. Prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie badań USG i RTG. Dopiero po postawieniu diagnozy będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie za pomocą środków farmakologicznych.

Pamiętajmy, by nie zwlekać z wizytą u weterynarza. Czas ma duże znaczenie, a im szybciej nasz pupil otrzyma niezbędną pomoc, tym większe będzie miał szanse na powrót do zdrowia.

 

Autorka: Angelika Podgajna

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia