s

piątek, 15 lipca 2022

Czy można często zmieniać kotu karmę?

Koty to stworzenia, które cenią sobie rutynę i nie najlepiej znoszą wszelkie życiowe rewolucje. Dotyczy to także zmian w żywieniu. Zbyt częste lub nagłe zmiany karmy mogą nie tylko wprawić pupila w gorsze samopoczucie, ale i przysporzyć wielu przykrych dolegliwości. Kiedy można zmienić kotu karmę i jak zrobić to bezpiecznie?

Zbyt częste zmiany karmy dla kota: co może się stać?

Jeśli karma smakuje kotu i nie ma żadnych zdrowotnych wskazań do zmiany diety, to raczej nie należy eksperymentować z nowymi rodzajami posiłków. Trzeba pamiętać, że koci organizm funkcjonuje nieco inaczej niż ludzki i duże rewolucje w diecie mogą przynieść przykre rezultaty. Koci żołądek, wątroba i jelita są niezwykle delikatne i bardzo łatwo podrażnić je, serwując pupilowi zupełnie nowy posiłek, do którego organizm mruczka nie miał szans się przyzwyczaić. Symptomami świadczącymi o podrażnieniu przewodu pokarmowego są wymioty, biegunka, złe samopoczucie, ospałość i brak energii.

Zdarza się jednak, że zmiana karmy dla kota jest konieczna, ze względu na stan zdrowia lub wiek pupila. Jak zmienić karmę kotu, by pupil nie odczuł przykrych dolegliwości?

KARMY SUCHE DLA KOTÓW ↓

Kiedy trzeba zmienić kotu karmę?

Koty przyzwyczajają się do swoich posiłków i zwykle nie mają problemu z jedzeniem tego samego przez dłuższy czas, ale to wcale nie znaczy, że mogą spożywać tę samą karmę przez całe życie. Zdarzają się sytuacje, gdy zmiana karmy jest wręcz konieczna, by utrzymać pupila w dobrym zdrowiu i kondycji. Pośród takich sytuacji można wymienić:

1. Sterylizacja

Koty po zabiegu kastracji lub sterylizacji powinny przejść na nieco inny typ karmy. Ich organizm będzie odtąd funkcjonował trochę inaczej, zwolni metabolizm, a same zwierzaki staną się być może nieco mniej aktywne. Wszystko to sprawia, że futrzaki mogą szybciej przybierać na wadze. Dlatego też karma dla kotów po sterylizacji powinna zawierać mniej kalorii, a więcej składników wspomagających trawienie i utrzymujących wagę na właściwym poziomie.

2. Zmiana grupy wiekowej

Potrzeby żywieniowe młodych kociąt znacznie różnią się od tych, jakie wykazują koty dorosłe i starsze. Dlatego właśnie należy modyfikować żywienie kota wraz z jego dorastaniem, tak aby na każdym etapie życia pupil otrzymywał dokładnie te składniki odżywcze, których najbardziej potrzebuje.

3. Choroby

Zmianę karmy wymuszają także niektóre choroby, takie jak cukrzyca, alergia pokarmowa czy problemy z nerkami i układem moczowym. Jeśli nasz pupil boryka się z jakimś schorzeniem, zmianę karmy należy skonsultować z weterynarzem, który pomoże nam dobrać karmę najlepiej odpowiadającą potrzebom mruczka. Najprawdopodobniej lekarz zaleci przestawienie kota na tak zwaną karmę weterynaryjną, dedykowaną kotom z konkretnym schorzeniem.

4. Nuda i zbyt monotonna dieta

Zdarza się, że koty po jakimś czasie zaczynają grymasić przy misce i z coraz mniejszą chęcią zjadają swoje posiłki. To może znaczyć, że karma po prostu znudziła się kotu albo przestała mu smakować. W takiej sytuacji warto pomyśleć o małej zmianie jadłospisu. Jeśli obawiamy się przestawienia pupila na produkt zupełnie nowej marki, możemy po prostu wypróbować inną wersję smakową dotychczasowej karmy. Większość producentów pokarmów, zwłaszcza tych o najlepiej jakości, ma w ofercie pokarmy z różnymi rodzajami mięs. Warto je wypróbować i w ten sposób urozmaicić jadłospis pupila.

Jak zmienić kotu karmę?

Zmieniając karmę kotu trzeba pamiętać o tak zwanym okresie przejściowym, podczas którego organizm mruczka będzie mógł stopniowo przyzwyczajać się do nowego rodzaju pokarmu.

  1. Zaczynamy od dosypywania jedynie niewielkiej ilości nowego produktu do dotychczasowej karmy. Na początek wystarczy nie więcej niż 20% nowego pokarmu. Takie proporcje zachowujemy przez co najmniej 3 dni. W tym czasu obserwujemy pupila i zwracamy uwagę na jego zachowanie. Jeśli nic nas nie zaniepokoi, możemy znów zmienić proporcje posiłków.
  2. Przez kolejne 3 dni podajemy kotu posiłki składające się pół na pół z karmy nowej i starej. Jeśli zwierzak chętnie zjada swoje posiłki i nic w jego zachowaniu się nie zmieni, to znaczy, że jesteśmy na dobrej drodze.
  3. Po kilku dniach znów zmieniamy proporcje pokarmów. Tym razem posiłek mruczka powinien składać się w większości z nowego produktu, a jedynie w około 20% z poprzedniego. Jeżeli pupil zaakceptuje i tę nowość, możemy po kolejnych 3 dniach przestawić go całkowicie na nową karmę.

Cały proces zmiany karmy dla kota powinien trwać od tygodnia do 10 dni. Okres przejściowy pozwoli kotu zapoznać się z nowym pożywieniem, a jego organizmowi przyzwyczaić się do jego trawienia. Przez cały okres zmiany karmy warto uważnie obserwować pupila i reagować na wszelkie objawy złego samopoczucia.


Autorka: Angelika Podgajna

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia