s

czwartek, 21 lipca 2022

Astma u kota – objawy i leczenie

Astma oskrzelowa to jedna z najbardziej uciążliwych chorób cywilizacyjnych. Coraz częściej cierpią na nią nie tylko ludzie, ale również zwierzęta domowe. Astma u kota może poważnie obniżyć komfort życia naszego pupila. Choroba ta nie jest jednak wyrokiem. Przy odpowiedniej opiece mruczek może prowadzić całkiem normalne życie jeszcze przez wiele lat. Jak rozpoznać objawy astmy u kota? W jaki sposób dbać o kota astmatyka?

Astma u kotów – przyczyny i przebieg

Astma u kota to przewlekła choroba zapalna obejmująca dolne drogi oddechowe. W jej przebiegu dochodzi do zwężenia światła i nadreaktywności oskrzeli oraz przebudowy ich ścian. Chorobie towarzyszy naciek zapalny, zwykle eozynofilowego pochodzenia. Astma u kota prowadzi do utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe, zwiększonego wydzielania śluzu i występowania zaburzeń oddechowych, które mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka. 

Przyczyny choroby są bardzo złożone i nie do końca poznane. Astma uznawana jest za chorobę alergiczną, rozwijającą się na skutek nadwrażliwości na substancje i zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Do alergenów, które najczęściej wywołują ataki astmy u kota, należą m.in.: dym tytoniowy, kurz, pyłki roślin, perfumy i odświeżacze powietrza, pleśń. Kontakt tymi z alergenami niejednokrotnie prowadzi też do zaostrzenia objawów choroby. 

Występowanie astmy – zarówno u ludzi, jak i u kotów – wiązane jest z predyspozycjami genetycznymi. Dodatkowo wzrost zachorowań na astmę w ostatnich latach tłumaczy się pogorszeniem jakości powietrza. Na chorobę narażone są właściwie wszystkie koty, jednak najczęściej rozpoznaje się ją u mruczków w wieku 2-8 lat, zwłaszcza rasy syjamskiej. Szacuje się, że na astmę cierpi do 5% kotów. 

KARMY SUCHE DLA KOTÓW ↓

Astma u kota – objawy

Astma u kotów nie zawsze jest łatwa do rozpoznania. Choroba przebiega często w postaci ataków po kontakcie z substancją drażniącą. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest uporczywy kaszel. Zazwyczaj wiąże się on z dużym wysiłkiem przy oddychaniu, napięciem mięśni brzucha i przybieraniem przez kota obniżonej pozycji ciała z wyciągnięta do przodu głową. W zależności od stopnia nasilenia objawów kaszel może być męczący i intensywny lub sporadyczny i krótkotrwały. 

Kolejnym często występującym objawem astmy u kota jest świszczący oddech. Jeśli duszności u kota są nasilone, zwierzak może zacząć oddychać przez otwarty pyszczek i sapać. Czasami do problemów z oddychaniem dołączają wymioty. Astmie u kota mogą towarzyszyć również objawy ogólne takie jak: osłabienie, spadek apetytu, gorączka, utrata wagi, niechęć do aktywności, apatia. 

Zdarza się jednak, że objawy astmy u kota są mylone z symptomami innych chorób układu oddechowego, inwazjami pasożytów wewnętrznych, problemami trawiennymi, a nawet obecnością pilobezoarów w przewodzie pokarmowym. Jeśli zatem zauważymy jakiekolwiek symptomy choroby, koniecznie powinniśmy udać się z mruczkiem do lekarza weterynarii. W diagnostyce astmy wykorzystuje się m.in. badanie RTG i bronchoskopię. 

Jak leczyć astmę u kota?

Astma u kota jest chorobą nieuleczalną. Wszelkie terapie ukierunkowane są więc na zmniejszenie nasilenia objawów choroby, ograniczenie występowania napadów kaszlu i poprawę komfortu życia kota astmatyka. 

Terapie długoterminowe koncentrują się na ograniczeniu stanu zapalnego dróg oddechowych. Podstawą leczenia astmy u kota jest zatem stosowanie środków przeciwzapalnych, glikokortykosteroidów i leków rozszerzających oskrzela. Koty cierpiące na astmę są szczególnie narażone na infekcje układu oddechowego, dlatego zasadne w niektórych przypadkach może okazać się także podawanie antybiotyków. Przydatne są ponadto inhalacje, które pomagają szybko złagodzić objawy. 

Pomoc doraźna w przypadku ataków astmy ma natomiast na celu szybkie przywrócenie drożności dróg oddechowych i ustabilizowanie stanu kociego pacjenta. W stanach ostrych kota umieszcza się najczęściej w specjalnej komorze tlenowej. 

Witaminy i odżywki dla kotów ↓

Jak opiekować się kotem astmatykiem?

Sama terapia farmakologiczna z reguły nie wystarczy, by zwierzak mógł prowadzić normalne życie. Koci astmatyk potrzebuje specjalnej opieki. Niezbędne jest zwłaszcza ograniczenie kontaktu mruczka z substancjami powodującymi u niego ataki astmy. 

Niestety, określenie wszystkich kocich alergenów często jest niemożliwe. Z tego względu należy skupić się na substancjach o dużym potencjalne alergizującym. Lepiej zrezygnować więc ze stosowania w otoczeniu pupila perfum, kosmetyków i środków czyszczących w sprayu. Dobrym pomysłem może okazać się także wymiana kociego żwirku na niepylący (np. silikonowy) lub hipoalergiczny. Jeśli któryś z domowników pali, nie powinien nigdy robić tego w otoczeniu zwierzaka. 

Koci astmatyk powinien przebywać w miejscu o podwyższonym standardzie higienicznym. Warto więc sprzątać mieszkanie jak najczęściej i regularnie je wietrzyć. Nie wolno też zaniedbywać prania kocich legowisk i wymiany żwirku. Aby ułatwić mruczkowi oddychanie, można również – zwłaszcza w sezonie grzewczym – skorzystać z nawilżacza powietrza. Pamiętajmy także o regularnym odrobaczaniu i odkłaczaniu pupila – dzięki temu nie pomylimy ataków astmy z innymi problemami zdrowotnymi. 


Autorka: Marta Majewska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia