s

czwartek, 19 listopada 2020

Co zrobić, gdy kot skaleczył się w łapę?

Co zrobić, gdy kot skaleczył się w łapę?

Koty to niezwykle zwinne zwierzaki – w końcu nie bez kozery mówi się, że zawsze spadają na cztery łapy. A jednak nawet one nader często ulegają różnym urazom. Szczególnie podatne na zranienia i skaleczenia są opuszki kocich łap, które podrażnić mogą nawet ostre odłamki kamieni. Jak zaopiekować się kotem ze skaleczoną łapą i kiedy należy zabrać go do weterynarza?



Skaleczona łapa u kota – co robić?


Rozpoznanie skaleczenia łapy u kota może nie być tak proste, jak mogłoby się wydawać. Trzeba pamiętać, że koty niechętnie okazują słabość, a pradawny instynkt każe im jak najdłużej ukrywać ból, chorobę i złe samopoczucie. Niektóre domowe mruczki potrafią całymi dniami udawać przed opiekunem, że absolutnie nic im nie dolega. A jednak są pewne symptomy, które powinny zwrócić naszą uwagę na to, że z pupilem może dziać się coś niedobrego. Kot ze skaleczoną łapą będzie na pewno mniej ruchliwy, przestanie skakać, biegać i się bawić. Z czasem, gdy ból łapy zacznie się nasilać, kot może lekko utykać i lizać zranione miejsce. Pojawiają się także oznaki zapalenia, takie jak zaczerwienienie, opuchlizna czy ropnie.

Gdy odkryjemy skaleczenie u pupila, powinniśmy przede wszystkim zachować spokój i udzielić mu pierwszej pomocy. Nasze nerwy i panika szybko udzielą się zwierzakowi, a przestraszony kot może gryźć i drapać, co tylko utrudni nam opatrzenie rany. Jeśli rana jest świeża i powierzchowna, możemy leczyć ją sami. Jak to zrobić?

Jak zakładać opatrunek na skaleczoną łapę?


Skaleczoną łapę kota należy przede wszystkim zdezynfekować. Zaczynamy od usunięcia brudu i wszystkich widocznych ciał obcych. Następnie za pomocą gazy przemywamy ranę roztworem antyseptycznym. Najlepiej, by był to specjalny preparat przeznaczony dla zwierząt. Pamiętajmy, że czworonogi mają zupełnie inne pH skóry niż my, a używając produktów dla ludzi, możemy jedynie pogorszyć sytuację.

Po dezynfekcji dobrze będzie obandażować ranę, by pupil jej nie zabrudził i nie wylizywał skaleczonego miejsca, narażając się tym samym na infekcję. Kocią łapę można owinąć dwiema lub trzeba warstwami gazy, ale niezbyt ciasno, by nie utrudniać krążenia krwi. Po pierwsze sprawi to mruczkowi duży dyskomfort, a po drugie może opóźnić proces gojenia rany. Po zabezpieczeniu bandaża plastrem lub haftkami możemy jeszcze założyć na łapę skarpetkę, by utrzymać opatrunek w czystości. Opatrunek zmieniamy codziennie, aż do całkowitego wyleczenia łapy.

Co powinna zawierać apteczka dla kota?


Apteczka to coś, co raczej pomija się przy kompletowaniu wyprawki dla kota, a jednak warto mieć w domu przynajmniej kilka akcesoriów, które przydadzą się właśnie w takich awaryjnych sytuacjach. Kocia apteczka powinna zawierać to, co posłuży nam do odkażania ran i zakładania opatrunków. Jakie preparaty i przyrządy powinny się w niej znaleźć? Przede wszystkim środki do dezynfekcji weterynaryjnej, przeznaczone dla zwierząt. Do tego sterylne opatrunki do ran różnej wielkości, bandaż oraz taśma samoprzylepna do opatrunków.

W apteczce dla kota warto mieć także kilka dodatkowych rzeczy, takich jak pęseta do wyciągania kleszczy, tabletki węglowe na wymioty i biegunkę, termometr z elastyczną końcówką, czystą pęsetkę czy nożyce do bandaży. Mając to pod ręką, będziemy mogli udzielić pupilowi pierwszej pomocy, do czasu wizyty w lecznicy.

Zranienie łapy u kota – kiedy trzeba iść do weterynarza?


Jeśli sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z szamoczącym się kotem albo skaleczona łapa mocno krwawi, lepiej zabrać pupila do weterynarza. Specjalista oceni ranę, sprawdzi, czy żadne ciało obce nie utkwiło w środku i założy odpowiedni opatrunek. Jeżeli zranienie będzie poważne lub towarzyszy mu złamanie, konieczny może być zabieg albo operacja.

Do weterynarza bezwzględnie udajemy się, gdy rana nie została wykryta od razu i już widać wokół niej opuchliznę albo sączącą się ropę. Stan zapalny stanowi ogromne zagrożenie dla całego organizmu i nie należy go bagatelizować. Weterynarz zaleci nam dalsze postępowanie i przepisze właściwe leki. Konieczne mogą być leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, a nawet maść z antybiotykiem, jeśli już mamy do czynienia z infekcją.

↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI KOCICH ŁAP ↓

Sklep Telekarma


 

Tekst: Angelika Podgajna 

Zdjęcie: © Kzenon — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia