s

wtorek, 24 listopada 2020

Badanie USG dla kota - jak przygotować mruczka?

Badanie USG dla kota - jak przygotować mruczka?
 

USG to całkiem bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które może dostarczyć nam wielu cennych informacji na temat zdrowia naszego mruczka. Aby uzyskać dokładny i miarodajny wynik, należy jednak przestrzegać kilku zasad oraz właściwie przygotować pupila. W jakich przypadkach wykonuje się badanie ultrasonograficzne? I jak przygotować kota do USG?Badanie USG – na czym polega?


Ultrasonografia, czyli badanie USG polega na obrazowaniu narządów i ich tkanek za pomocą ultradźwięków. Pozwala to uzyskać bardzo dokładny przekrój i analizę badanego obiektu, a tym samym wykryć nawet najdrobniejsze zmiany zachodzące w narządach wewnętrznych.  

Badanie to jest całkiem bezbolesne, delikatne i nieinwazyjne. W razie potrzeby można powtarzać je wielokrotnie, w niemal każdym gabinecie weterynaryjnym. Ultrasonografię wykorzystuje się przeważnie do diagnostyki ciąży, oceny zdrowia rozwijających się płodów oraz szacowania terminu porodu. Analiza USG pomaga także w diagnostyce chorób serca i schorzeń układu moczowego, wczesnym wykrywaniu guzów, cyst, zmian w obrębie jamy brzusznej oraz urazów wewnętrznych po wypadkach.

Wskazania do wykonania badania u USG


Badanie USG wykonuje się przeważnie w sytuacji, gdy wyniki testów laboratoryjnych nie zapewniają jasnej diagnozy, a stan czworonoga się nie poprawia. Weterynarz może posiłkować się ultrasonografem, gdy kot zmaga się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak wymioty czy biegunka. Wskazaniem do badania może być także brak apetytu lub przeciwnie – duży apetyt przy jednoczesnej utracie masy ciała.

USG pomoże też zdiagnozować zmiany zachodzące w nerkach i dolnych drogach moczowych kota, gdy w moczu widać krew lub zmienił się sposób jego oddawania. Badanie wykonuje się także zwierzakom z objawami, takimi jak kaszel, duszności, niedokrwistość czy zaburzenia neurologiczne. Standardowo badaniu poddaje się także czworonogi przed zabiegiem chirurgicznym, a także rutynowo u mruczków starszych, by na bieżąco monitorować stan ich zdrowia.

Jak przygotować kota do badania USG?


Sposób przygotowania do USG zależeć będzie od tego, jakie narządy mają być badane. To niezwykle istotne, ponieważ od tego, jak przygotujemy pupila, zależeć będą wyniki badań oraz możliwość ich interpretacji. Jak zatem przygotować kota do USG?

Po pierwsze, kot musi być na czczo, więc nie powinniśmy karmić go na około 10-12 godzin przed badaniem. Pamiętajmy, że obecność treści w żołądku i mas kałowych w jelitach może przekłamać wyniki badań, a to utrudni weterynarzowi postawienie właściwej diagnozy. Weterynarz może też zalecić podanie espumisanu, by zlikwidować ewentualne pęcherze powietrza z jelit, które też utrudniają wykonanie badania.

Jeśli badanie USG dotyczyć będzie pęcherza moczowego, mruczek nie powinien oddawać moczu przez około 2 godziny przed zabiegiem. Gdy pęcherz jest wypełniony, łatwiej ocenić jego światło oraz grubość ścian. Aby powstrzymać pupila przed oddawaniem moczu, można zabrać mu kuwetę albo zamknąć w transporterze.

Przed samym badaniem mruczka trzeba będzie też wygolić. To niestety konieczne, bo gęste futro znacznie utrudnia badanie, a głowica ultrasonografu powinna przylegać bezpośrednio do skóry. Jeśli badane będą okolice jamy brzusznej sierść trzeba będzie usunąć od łuków żebrowych, aż po narządy rodne. Również w trakcie badania USG serca weterynarz może wyciąć niewielki fragment futra na klatce piersiowej zwierzaka.

Przebieg badania USG u kota


W zależności od tego, jakie narządy będą badane, kot powinien leżeć na boku albo na grzbiecie. Z reguły badanie rozpoczyna się, gdy pacjent ułożony jest na prawym boku, a następnie, w miarę potrzeb i oceny weterynarza, kota odwraca się a plecy. Niekiedy u kocic w zaawansowanej ciąży lub w stanie uniemożliwiającym ułożenie pacjenta, badanie wykonuje się w pozycji stojącej.

Kiedy mruczek jest już na stole, lekarz goli dany fragment ciała, a następnie wprowadza dane czworonoga do aparatu USG. Na skórę kota nakłada się specjalny żel, po którym porusza się głowica ultrasonografu. Preparat lepiej przewodzi ultradźwięki i poprawia kontakt pomiędzy aparatem a skórą zwierzaka. W zależności od tego, jakie narządy poddaje się badaniu, cały zabieg może trać od 30 minut od godziny.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


 

Tekst: Angelika Podgajna 

Zdjęcie: © Lyuba Burakova/Stocksy — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia