s

czwartek, 12 listopada 2020

10 rzeczy, które sprawiają kotom przyjemność

 

10 rzeczy, które sprawiają kotom przyjemność

Wielu właścicieli stara się rozpieszczać swoje zwierzaki i bardzo dobrze, ponieważ pupil, któremu okazujemy miłość i troskę jest szczęśliwy, czuje się potrzebny i bezpieczny. Oczywiście z nadmiarem czułości trzeba uważać, ale małe przyjemności to coś, co doceni każdy futrzak, w tym także mruczki. Koty mają to do siebie, że wprost uwielbiają przyjemności, te małe i te większe. Osoby niewiele znające kocią naturę potrafią im zarzucać, że są skrajnymi hedonistami, ale tak naprawdę mruczki po prostu opanowały sztukę relaksu i czerpania radości z danej chwili i są w tym prawdziwymi mistrzami. Chłoną świat każdym zmysłem, lubią odpoczynek, ale też dobrą zabawą, pyszne jedzenie czy pieszczoty. Jakie są zatem najważniejsze rzeczy, które sprawiają kotom przyjemność? Poniżej opis dziesięciu najważniejszych!1. Polowanie

Może to być prawdziwe polowanie albo tylko zabawa, tak czy inaczej mruczki uwielbiają tropić i gonić ofiarę, są też wyjątkowo cierpliwe w oczekiwaniu na odpowiedni moment, aby zaatakować. Tak przystosowała je natura i są idealnymi łowcami. Futrzaki mieszkające w domu z ogrodem albo mające możliwość spacerowania po okolicy, łatwo dają radę zaspokoić ten naturalny instynkt. Wokół jest przecież wiele gryzoni, ptaków czy drobnych gadów. Zdarza się i to często, że zamiast zjadać ofiarę, przynoszą ją jako trofeum właścicielowi. Nie należy się wtedy denerwować, tylko pogratulować zwierzakowi. Co mają jednak zrobić pupile siedzące w mieszkaniach w blokach? Trzeba im trochę pomóc z polowaniem, na przykład przy wykorzystaniu odpowiedniej zabawki na sznurku czy wędki z doczepionym piórkiem. 

↓ WĘDKI DLA KOTA ↓

 

2. Spanie

Tak, mruczki są śpiochami i czasem wybierają na miejsce odpoczynku przedziwne kąty i przedmioty. Warto zorganizować im takie legowisko, aby chciały przebywać tylko tam i aby było im tam bezpiecznie i komfortowo. Niektóre pupile lubią zabudowane domki przypominające pluszowe budy, inne najbardziej ucieszą się z piętrowych konstrukcji lub tuneli wyściełanych miękkim materiałem. W okresie zimowym doskonały okaże się mięciutki hamak dla kotów do podwieszania na kaloryferze. Możemy też pozwolić spać pupilowi w naszym łóżku, ale to już kwestia, którą indywidualnie ustala każdy właściciel zwierzaka.

3. Drapanie

Nie chodzi tutaj o drapanie po grzbiecie, ale o drapanie przedmiotów. Ostrzenie pazurów jest naturalnym zachowaniem mruczka. W ten sposób dba o kondycję i stan swoich pazurów, ale także znaczy teren, ponieważ w opuszkach łap ma gruczoły zapachowe, rozsiewające woń, która dla człowieka jest właściwie niewyczuwalna. Co robić, aby mruczek nie zniszczył nam mebli albo dywanów? Zainwestować w dobry drapak. Może być przykręcany do mebli, wiszący, wbudowany w domek albo po prostu położony na dywanie. Kilka kropli waleriany lub kocimiętka skutecznie zachęcą nawet nieprzekonanych. 

↓  DRAPAK DLA KOTA ↓4. Obserwowanie świata z góry


Mruczki lubią mieć kontrolę i poczucie, że nie omija ich nic ważnego w danej chwili. Aby to osiągnąć, muszą znajdować się możliwie wysoko. To właśnie z tego powodu nasz pupil wchodzi na lodówkę, próbuje wdrapać się na szafki kuchenne albo zakłada punkt obserwacyjny na parapecie. To ostatnie miejsce jest szczególnie dobre, ponieważ widać wówczas także świat za oknem. Warto zainwestować w podwieszany wyżej hamak dla kota, kupić wysokie legowisko albo zaaranżować przytulny kącik gdzieś na wysokościach. 

 ↓ WYSOKIE DRAPAKI DLA KOTA ↓5. Wspinanie się

Czynność ta często połączona jest z potrzebą obserwowania wszystkiego z góry, ale sprawia zwierzakowi radość też sama w sobie. Wiszenie na firankach, wspinanie się po szlafrokach na drzwi łazienki, próba dostania się na szafę – to wszystko dobre przykłady tego, jak ważną czynnością jest wspinanie się dla mruczka. Co robić? Jeśli wychodzimy z futrzakiem na spacer, warto wypróbować chodzenie na niższych drzewach, natomiast domowym kanapowcom najlepiej jest kupić wysokie legowisko połączone różnymi pochylniami i przejściami z pośrednimi albo jeszcze wyższymi poziomami. Będzie zachwycony!

6. Wygrzewanie się


W lecie mruczki wybierają plamy słońca, w ziemie preferują okolice pieca albo kaloryfera. Koty po prostu uwielbiają ciepło (oczywiście nie do przesady, w upały często szukają ochłodzenia w pobliżu domowego klimatyzatora lub zacienionego kącika w ogrodzie). Warto zorganizować mruczkowi legowisko na parapecie okiennym albo wręcz na balkonie (trzeba go jednak wcześniej porządnie zabezpieczyć siatką!), gdzie łatwo „złapie” promienie słońca. W ziemie warto docieplić legowisko domowe – może je wyścielić przyjemnymi materiałami, przestawić bliżej kaloryfera albo nawet zainteresować pupila termoforem. 

↓ LEGOWISKO DLA KOTA NA PARAPET ↓7. Jedzenie


To żadna niespodzianka, że mruczki uwielbiają jeść. Niektóre są gotowe pożywiać się aż do mdłości, więc to na nas spoczywa obowiązek rozsądnego dawkowania pokarmów. Warto urozmaicać kocie menu, aby nie stało się nudne, pozwalać mu próbować nowych rzeczy (początkowo w małych dawkach, na wypadek, gdyby okazał się uczulony), raz na jakiś czas możemy też kupić futrzakowi przysmak. Zadajmy o to, aby do miski mruczki trafiały pokarmy wysokiej jakości, z dużą ilością składników odżywczych. Dzięki temu będzie nie tylko szczęśliwy i najedzony, ale także zdrowy i w pełni sił.

8. Pieszczoty

Każdy pupil lubi pieszczoty i koty nie są tu żadnym wyjątkiem. Lubią być drapane, głaskane, trzymane na kolanach, niektóre lubią też noszenie na rękach. Każdy właściciel dosyć szybko orientuje się, co lubi jego zwierzak, a czego jednak lepiej nie próbować, bo można zarobić pacnięcie łapą. Zazwyczaj należy unikać dotykania ogona i łap, ale mruczki bywają różne. Ważne jest, aby szanować kocią prywatność i nigdy nie tulić na siłę. Jeśli zwierzak ma ochotę na pieszczoty, zazwyczaj to okazuje, a głośne mruczenie jest najlepszym dowodem na to, że jest zachwycony.

9. Zabawę


Bawią się nie tylko kocięta, ale nawet futrzaki w podeszłym wieku. O mruczkach domowych często mówi się, że nigdy nie końca nie dorastają, ponieważ nie muszą – na stałe mają swoją mamę lub tatę, którzy wszystkim się zajmą. Chęć do zabaw pozostaje im zatem aż do starości, choć oczywiście z wiekiem spada kocia witalność i zmniejszają się siły. Mruczki uwielbiają zabawy w polowanie, łapanie uciekających przedmiotów, są jednak też takie, które bardzo lubią grać w piłkę albo… jeździć na deskorolce. Oczywiście najlepsza zabawa to ta z właścicielem, ale na czas naszej nieobecności w domu możemy pupilowi kupić zabawkę edukacyjną albo interaktywną. 

↓ INTERAKTYWNE ZABAWKI DLA KOTA ↓10. Kartonowe pudła

Robią furorę nie tylko w Internecie – mruczki naprawdę uwielbiają kartonowe pudła. Nie muszą być nawet koniecznie kartonowe, bo w torebki foliowe, a nawet duże garnki czy miski też chętnie wejdą. Ogólna zasada jest taka, że jeśli da się do czegoś wejść, to jest wysoko notowane wśród kotów. Kartonowe pudła biją rekordy popularności, ponieważ są lekkie, dobrze obudowane i często jest w nich naprawdę sporo miejsca. Nawet duże koty w zoo doceniają kartonowe pudła! 

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © piranka — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia