s

wtorek, 4 kwietnia 2017

Pielęgnacja uszu kota


Wiele kotów trafia do weterynarza z powodu problemów z uszami. Bakteryjnych, grzybicznych czy pasożytniczych zakażeń można jednak uniknąć, jeśli tylko zadbamy o podstawową kocią higienę. Przeprowadzany raz w tygodniu przegląd uszu z reguły załatwia sprawę.Co powinno nas zaniepokoić w wyglądzie kociego ucha?


Do kociego ucha zaglądać powinniśmy przynajmniej raz w tygodniu. W celu należytego wykonania tego zadania złapać powinniśmy za sam koniuszek małżowiny usznej – musimy odciągnąć ją tak, by z łatwością zajrzeć do środka. We wnętrzu ucha naszego milusińskiego może znajdować się lekko brązowy wosk, mogą też znajdować się tam nieczystości. Wszelka wydzielina innego koloru słusznie powinna nas jednak zaniepokoić. Domowa pielęgnacja uszu kota ma na celu usunięcie brudu i nadmiaru woszczyny. Ze zmianami ropnymi bądź niepokojącymi zaczerwienieniami zwrócić powinniśmy się do weterynarza. Również, gdy kot natarczywie drapie się w ucho lub uparcie potrząsa głową, podejrzewać możemy, że doskwierają mu uszne problemy. Jeszcze innym alarmującym znakiem jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z wnętrza ucha.

Pielęgnacja uszu kota – jak przygotować do tego zwierzaka?


Koci właściciele najczęściej rezygnują z pielęgnacyjnych zabiegów z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze często nie wiemy, jak zabrać się do czyszczenia kocich uszu. Po drugie boimy się, że zwierzak z działań takich wcale nie będzie zadowolony.

Gdy tylko kot skończy 8 tygodni, możemy zacząć przyzwyczajać go do wszelkich pielęgnacyjnych czynności. Maluch z łatwością wdroży się w taką zdrowotną opiekę, a nawet uzna ją za całkiem przyjemną formę spędzania czasu. W wieku dorosłym tak oswojony kot podczas czyszczenia uszu nie będzie sprawiał żadnych problemów.

Pielęgnacyjne czynności nie powinny zwierzakowi kojarzyć się ze stresem. Jeśli więc mamy mało czasu, jesteśmy poddenerwowani bądź kot wyraźnie jest nie w humorze, lepiej przełożyć je na inny, bardziej dogodny termin.

Smakołyk to zachęta pozytywnie działająca na zwierzaka. Taką drobną przegryzkę warto więc zawsze mieć pod ręką. Coś na ząb kot dostać może na zachętę w trakcie zabiegu i na koniec, jako nagrodę za wykazaną cierpliwość.

Jak zabrać się za czyszczenie kocich uszu? 


Kocie uszy czyścimy, używając specjalnych kropli. Do celu tego nie nadają się patyczki do uszu, nie nadaje się też woda z mydłem. Poza właściwym preparatem zawczasu przygotować powinniśmy też sobie czysty wacik. Samo wykonanie zabiegu jest proste. Wpierw do ucha zakrapiamy krople, potem wykonujemy porządny masaż ucha u jego nasady, następnie zaś nasączonym w tym samym płynie wacikiem, wymiatamy nieczystości. Czynność tę powtarzamy przynajmniej parę razy. Na sam koniec użyć możemy też izotonicznej płukanki przeznaczonej do higieny uszu zwierzaków. Preparat taki pomoże nam porządnie wypłukać resztki środka myjącego. Jeśli zabrudzenie ucha nie jest duże, do przetarcia go z powodzeniem wykorzystać możemy też specjalne chusteczki nasączone przeciwgrzybiczną i antybakteryjną substancją.

Wszelkie preparaty, jakich używamy do czyszczenia uszu naszych domowych pupili, powinny mieć temperaturę pokojową. Jeśli butelkę przechowywaliśmy w chłodniejszym miejscu, zadbajmy o to, by wystarczająco ją ogrzać. Zimny płyn wkropiony do ucha, łatwo może naszego sierściucha wyprowadzić z równowagi.

 ↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI USZU KOTA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia