s

wtorek, 18 kwietnia 2017

Pielęgnacja oczu kota


Koty to jedne z najczystszych zwierzaków. Jednak mimo dbałości o higienę, milusińskim tym często przydarzają się wirusowe bądź bakteryjne infekcje oczu. Warto pamiętać o tym, że takim zdrowotnym problemom zawczasu da się zapobiec. Wystarczą regularne domowe kontrole i delikatna pomoc w pielęgnacyjnych zabiegach.


Jak sprawdzać stan kocich oczu?


Kontrola gałek ocznych naszego domowego pupila wcale nie jest trudną sprawą. Wystarczy dobre światło w pomieszczeniu i wnikliwe spojrzenie w kocie ślepia. Gdy nasz sierściuch ma ochotę nieco się połasić, wykorzystajmy tę okazję i sprawdźmy, czy jego oczy nie wyglądają inaczej niż zazwyczaj. Zaniepokoić powinno nas łzawienie, wodnista, gęsta bądź zasychająca w kącikach oczu wydzielina, widoczna trzecia powieka, zamglenie, opuchnięcie bądź zmiana koloru oka, intensywne mruganie lub pocieranie oczu łapą. Warto też podczas oględzin odchylić nieco skórę od dołu okalającą gałkę oczną. Spodnia warstwa powieki powinna mieć kolor różowy. Gdy odcień jej jest czerwony bądź biały też zgłośmy się ze zwierzakiem do weterynarza.

Nieleczone infekcje oczu prowadzić mogą do zaburzenia widzenia, a nawet utraty wzroku. Nie lekceważmy więc żadnych podejrzanych objawów.

Pielęgnacja oczu kota – podstawowe zabiegi


Troszcząc się o oczy domowego mruczka, na uwadze musimy mieć nie tylko samą gałkę oczną, ale i wszystko to, co dookoła niej się dzieje. Szczególnie problematyczną i niebezpieczną sprawą jest zbyt długa sierść, mogąca zadrapać rogówkę. Pozbywając się nadmiaru futra w tym miejscu, musimy jednak wykazać się wzmożoną ostrożnością. Zwierzak powinien być spokojny i porządnie przytrzymany, nożyczki zaś zakończone okrągłą końcówką.

Wydobywająca się z oka wydzielina, nie powinna pozostawać na powiekach czy zasychać w kącikach. Jest ona wręcz wymarzonym miejscem do rozmnażania się bakterii, dlatego też dobrze jest ją zetrzeć środkiem do przemywania oczu. Pielęgnacja oczu kota musi być dla zwierzaka w pełni bezpieczna. Najlepiej wybrać więc płyn antyseptyczny i izotoniczny, o takim Ph, które tożsame będzie z naturalnymi łzami. Oko przecierać powinniśmy nasączonym gazikiem, zaczynając od strony wewnętrznej i kierując się ku zewnątrz. W ten sposób pozbędziemy się nagromadzonej wydzieliny i wszelkich nieczystości.

Jeśli zwierzakowi naszemu od czasu do czasu fundujemy kąpiel, podczas pobytu w wannie koniecznie zadbać musimy o oczy. Każdy szampon, nawet ten przez producentów uznany za szczególnie delikatny, może podrażniać spojówkę. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by nie dostawał się on do oka.

Specjalne wymagania persów w kwestii pielęgnacji oczu


Persy posiadają dość specyficzną budowę głowy. Czaszki ich są okrągłe, czoła wypukłe, a mordki spłaszczone. Rasa ta posiada oczy wyjątkowo duże, szeroko rozstawione i wraz z nosem ulokowane niemal na tej samej linii. Na różnicach łatwych do dostrzeżenia sprawa się jednak nie kończy. Koty perskie mają nie tylko krótkie pyszczki, ale i krótkie kanaliki łzowe. Te zaś z racji swej anatomicznej budowy łatwo tracą drożność, przez co długowłose sierściuchy miewają zapłakane oczy. W celu samooczyszczenia kanalików łzowych dochodzi do produkcji specyficznej brązowej wydzieliny. Ta potrafi przebarwiać sierść wokół oczu i sklejać powieki.[1] Dodatkowo persy często cierpią też na wywinięcie powiek. Rzęsy drażniące powierzchnię oka powodować mogą nadmierne łzawienie, zapalenia i infekcje bakteryjne.

Łzy działają oczywiście antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie, niestety zbyt duża ich ilość jest niebezpieczna dla skóry wokół oczu. Gdy jest ona nieustanie mokra, robi się bardziej podatna na zakażenia. Płyn do przemywania oczu i powiek w tym wypadku stosować możemy nawet codziennie.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI OCZU KOTA ↓

Sklep Telekarma


[1] http://www.e-lecznica.pl/artykul/kot-perski

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia