s

czwartek, 20 kwietnia 2017

Ile powinien jeść stary kot?


Jeśli coraz częściej widujesz kota drzemiącego w ciepłym kącie, niż goniącego za ulubioną zabawką, to znak, że Twój mruczek się starzeje. Wraz z wiekiem zmienia się tryb życia kota, a tym samym jego zapotrzebowanie energetyczne. Na tym etapie należy dostosować żywienie pupila do jego nowych potrzeb. W jadłospisie zwierzaka musi pojawić się karma dla seniorów, a wielkość porcji powinna zostać odpowiednio zredukowana. Czym i jak często karmić starego kota?

Kocia starość


Starzenie się kota to proces długotrwały i zależny od wielu różnych czynników. U niektórych kotów, schorowanych lub wyjątkowo źle odżywianych, pierwsze symptomy świadczące o postępującym wieku pojawiają się już około 7 roku życia. Inne zwierzaki nawet w wieku 15 lat zachowują niebywałą wręcz sprawność ciała i umysłu. To, jak długo będziemy cieszyć się towarzystwem ukochanego pupila zależy w dużej mierze od nas samych, od troski i opieki jaką otaczamy go na co dzień. Właściwe żywienie oraz drobiazgowa pielęgnacja dają zdumiewające efekty, niektóre koty dożywają sędziwego wieku  20 lat, wciąż ciesząc się zaskakująco dobrą kondycją. 

Niemniej jednak organizm kota zaczyna się zmieniać po upływie około 7-8 lat. Wtedy też możemy mówić o tym, że nasz mruczek powoli staje się seniorem. Pierwszym symptomem zachodzących zmian jest wyraźny spadek aktywności i wzmożona potrzeba snu. Kot wolniej się porusza i ma zdecydowanie mniej chęci do zabawy. Sierść pupila traci dawny blask i powoli siwieje, a on sam zaczyna przybierać na wadze. Niestety wszystkie te zmiany są nieuchronne, ale to od naszej reakcji zależy, jak szybko będą one postępowały.

Żywienie kota seniora


Odpowiednia i dobrze zbilansowana dieta to kluczowy element opieki nad starzejącym się pupilem. Nieprawidłowe żywienie kota w wieku powyżej 8 lat może znacznie skrócić jego życie. W diecie naszego seniora nie może zabraknąć witamin E i C, selenu oraz beta-karotenu, które znacznie opóźniają procesy starzenia komórkowego.

Jadłospis staruszka opieramy na produktach lekkostrawnych i niskokalorycznych, ze względu na tendencję do tycia. Starsze koty są mniej aktywne, a zatem zbyt duża zawartość białka w karmie może powodować odkładanie się tłuszczu. A jednak starość grozi nie tylko otyłością, zdarza się, że jest wręcz przeciwnie i wraz z wiekiem kot znacznie traci na wadze. W takiej sytuacji należy odpowiednio zwiększyć kaloryczność jego posiłków.

Ile jedzenia potrzebuje stary kot?


W sklepach zoologicznych znajdziemy bogaty wybór specjalnych karm przeznaczonych dla kotów starszych. Karmienie ulubieńca tego typu pokarmem to chyba najlepszy pomysł, ponieważ produkty dobrej jakości są dostosowane do potrzeb seniora i zawierają wszystkie niezbędne mu składniki odżywcze. Pytanie tylko, ile karmy powinniśmy podawać naszemu kotu. Niestety nie zawsze prosto odpowiedzieć na to pytanie. Wiek to tylko jeden z czynników, jakie musimy wziąć pod uwagę. Niemniej istotna jest waga mruczka, jego aktywność, kondycja i stan zdrowia. Na opakowaniach karm dla kocich seniorów znajdziemy dane dotyczące dawkowania karmy, którymi możemy się kierować.

Szacuje się, że starszy, mniej aktywny kot potrzebuje około 40kcal na 1 kg masy ciała w ciągu doby. Taka informacja też jest dobrym punktem wyjścia przy ustalaniu codziennych porcji pożywienia. Pamiętajmy, że racjonowanie żywności pozwala zachować kontrolę nad wagą ulubieńca. Otyłość może być przyczyną wielu poważnych chorób, które znacznie skracają długość życia zwierzęcia.

Kiedy i jak karmić starego kota?


Zacznijmy od częstotliwości karmienia. Jak często powinien jest starszy kot? Tutaj ponownie odpowiedź nie jest łatwa. Koty żyjące na wolności jedzą niewielkie posiłki kilka razy dziennie. Dzieje się tak między innymi dlatego, że polują one na drobne zwierzęta, na przykład myszy. Co więcej koty mają bardzo małe żołądki, a więc naturalne predyspozycje uniemożliwiają im przejadanie się. Posiłki kotów domowych powinny wyglądać podobnie. Lepiej podawać im mniejsze porcje jedzenia, ale rozłożone w ciągu całego dnia. Dwa posiłki to zdecydowanie za mało dla kota, również starszego. Rozsądniej będzie podzielić dzienną dawkę karmy na mniejszych 5-6 porcji. Układ pokarmowy kociego seniora nie funkcjonuje już tak sprawnie i może mieć on problemy z przetrawieniem dużej ilości jedzenia na raz.

Pamiętajmy również, aby kota karmić zawsze o tej samej porze i w tym samym miejscu. Te zwierzaki uwielbiają rutynę i są do niej niezwykle przywiązane. Niektóre mruczki zjawiają się przy misce niemal punktualnie, gdy tylko zbliża się pora karmienia. Wprowadzanie zmian do uporządkowanego i stabilnego, kociego życia może wywołać niepotrzebny niepokój oraz niezdrowy stres.

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia