s

poniedziałek, 9 grudnia 2013

Kurylski bobtail długowłosy

Kurylski bobtail długowłosy
Kurylski bobtail długowłosy jest siostrzaną rasą kurylskiego bobtaila krótkowłosego. Obydwa koty różni tylko długość futra.

Uważa się, że podobnie, jak jego krótkowłosy krewniak, kurylski bobtail długowłosy jest rasą naturalną, co oznacza, że powstała ona bez ingerencji człowieka. Hodowcy tylko ją później „udoskonalili” poprzez ujednolicenie typu.

Obydwie rasy, jak same nazwy na to wskazują, pochodzą z Wysp Kurylskich, położonych między japońską wyspą Hokkaido a Kamczatką. W lecie średnie temperatury wahają się tam od 10 do 17ºC,  zimą zaś temperatura spada tam nawet do minus 25ºC. Takie warunki ukształtowały koty silne, wytrzymałe i całkowicie odporne na warunki atmosferyczne. Ich futro jest gęste i z duża ilością podszerstka. U odmiany długowłosej, średnio długie, w tylnej części ciała i na brzuchu wyraźnie dłuższe. Na krótkim ogonku włosy tworzą wyraźny, charakterystyczny pomponik.

Mimo długiego futra, pielęgnacja kotów tej rasy zupełnie nie jest kłopotliwa. Włos się nie filcuje, więc nie wymaga częstego szczotkowania. Tylko w czasie linienia, trzeba przeprowadzać ten zabieg z nieco większą częstotliwością, chociaż kurylskie bobtaile krótkowłose raczej nie gubią dużo futra.

Tak samo jak ich krótkowłosi krewni, osobniki długowłose są wesołe i towarzyskie. Lubią towarzyszyć opiekunowi we wszelkich domowych pracach.

Zdjęcie: Fotolia.com

1 komentarz:

  1. Witam. Jesteśmy pierwszą hodowlą kurylskich bobtaili w Polsce. Więcej informacji na naszej stronie: http://www.kurylskibobtail.republika.pl

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia