s

środa, 11 grudnia 2013

Dziedziczenie umaszczeń jasnych i ciemnych u kotów

Dziedziczenie umaszczeń jasnych i ciemnych u kotów

Do ciemnych zaliczamy wszelkie umaszczenia, w których występują kolory: czarny, czekoladowy, cynamonowe, rudy, bursztynowy i brzoskwiniowy. Do jasnych umaszczenia,  których występują: niebieski, liliowy, płowy, kremowy, jasno bursztynowy i karmelowy.

Za wszelkie jasne umaszczenia u kotów odpowiada allel d. Jego antagonistą jest allel D, który warunkuje ciemne umaszczenia. Allel d jest recesywny wobec allelu D, dlatego koty o jasnym umaszczeniu mogą mieć wyłącznie genotyp dd. Koty ciemne zaś mogą mieć dwa różne genotypy: DD lub Dd.

Kojarzenie jasnego kota z jasnym kotem


Kojarzenie ze sobą dwóch kotów o jasnym umaszczeniu może dać tylko jeden efekt. A to dlatego, że obydwa mają genotyp dd, więc ich dzieci mogą mieć wyłącznie genotyp dd. Innej możliwości nie ma. Zatem wszystkie kocięta zawsze będą jasne.

Dziedziczenie umaszczeń jasnych i ciemnych u kotów

Kojarzenie ciemnego kota z ciemnym kotem


Inną sytuację mamy, gdy kojarzymy ze sobą dwa koty o ciemnym umaszczeniu, ponieważ mogą być one nosicielami recesywnego allelu d (genotyp Dd). My więc trzy możliwości:
 1. żaden z rodziców nie jest nosicielem allelu d (genotyp DD),
 2. tylko jeden z rodziców jest nosicielem allelu d,
 3. obydwoje rodzice są nosicielami allelu d.
W pierwszym przypadku kojarzymy ze sobą dwa koty o genotypach DD, dlatego zawsze urodzą się kocięta ciemne i żadne z nich nie będzie nosicielem jasnego umaszczenia (genotyp DD).


W drugim przypadku kojarzymy kota o genotypie DD z kotem o genotypie Dd. Jak wynika z poniższej tabelki, statystycznie połowa kociąt będzie miała genotyp DD, a połowa Dd. Czyli wszystkie będą ciemne, ale połowa będzie nosicielami jasnego umaszczenia (genotyp Dd).

Dziedziczenie umaszczeń jasnych i ciemnych u kotów

W trzeci przypadku sytuacja jest najbardziej skomplikowana. Kojarzymy ze sobą dwa ciemne koty, które są nosicielami umaszczenia jasnego (genotyp Dd). U ich potomstwa geny mogą połączyć się ze sobą w trzech różnych kombinacjach: DD, Dd, dd. Statystycznie wygląda to tak, że urodzi się 1/4 kociąt ciemnych, które nie są nosicielami allelu d (genotyp DD), 2/4 kociąt ciemnych, które są nosicielami jasnego umaszczenia (genotyp Dd) i 1/4 kociąt o jasnym umaszczeniu (genotyp dd).

Dziedziczenie umaszczeń jasnych i ciemnych u kotów

 

Kojarzenie ciemnego kota z jasnym kotem


Przy kojarzeniu kota ciemnego z jasnym mamy dwie możliwości, ponieważ ciemne zwierzę może być nosicielem jasnego umaszczenia. Czyli:
 1. albo ciemny rodzić nie jest nosicielem allelu d (genotyp DD),
 2. albo ciemny rodzić jest nosicielem allelu d (genotyp Dd).
W pierwszym przypadku kojarzymy kota o genotypie DD z kotem o genotypie dd. Efekt może być tylko jeden: wszystkie kocięta mają genotyp Dd, czyli wszystkie są ciemne i wszystkie są nosicielami umaszczenia jasnego.

Dziedziczenie umaszczeń jasnych i ciemnych u kotów

 W drugim przypadku kojarzymy kota o genotypie Dd z kotem o genotypie dd. Po takich rodzicach statystycznie połowa kociąt urodzi się jasnych (genotyp dd), połowa zaś będzie ciemnymi nosicielami allelu d (genotyp Dd).

Dziedziczenie umaszczeń jasnych i ciemnych u kotów

Wnioski:

 1. Ciemne kocięta znacznie łatwiej jest uzyskać.
 2. Jeśli chcemy, by urodziły nam się ciemne kocięta, wystarczy, że jeden z rodziców będzie ciemny.
 3. Jeśli chcemy, by urodziły nam się jasne kocięta, ich rodzice muszą być:
 • albo obydwoje o jasnym umaszczeniu,
 • albo o obydwoje ciemnym umaszczeniu, ale być nosicielami jasnego umaszczenia
 • albo jeden jasny, drugi ciemny, ale ciemny musi być nosicielem allelu jasnego umaszczenia.

Zdjęcie: Fotolia.com
Schematy: Jacek P. Narożniak 

1 komentarz:

 1. Mam pytanie, jaka rasa tego ślicznego kotka powyżej?

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia