s

czwartek, 12 grudnia 2013

Dziedziczenie umaszczenia syjamskiego u kotów

Dziedziczenie umaszczenia syjamskiego u kotów

Umaszczenie syjamskie zwane jest również himalajskim lub po prostu colorpoint. Może wiecie już, choćby z tego, co wcześniej pisałem o tym umaszczeniu, że odpowiada za niego recesywny allel cs. Jego antagonistą jest dominujący allel C. Wynika z tego, że koty o genotypie cscs mają umaszczenie syjamskie, zaś koty o genotypach CC i Ccsumaszczenie nie-syjamskie. A jak dziedziczy się syjamskie futerko?

Kojarzenie ze sobą dwóch kotów o syjamskim umaszczeniu


Skoro allel cs jest recesywny, to po dwóch rodzicach o syjamskim umaszczeniu urodzą się wyłącznie kocięta o syjamskim umaszczeniu (genotyp cscs).


Dziedziczenie umaszczenia syjamskiego u kotów

Kojarzenie kota o syjamskim umaszczeniu z kotem i nie-syjamskim umaszczeniu


W tym przypadku mogą nam się urodzić kocięta o umaszczeniu syjamskim, ale wcale nie muszą. Zależy to od tego, czy nie-syjamsko umaszczony rodzic jest nosicielem allelu cs.

Jeśli nie jest nosicielem allelu cs (genotyp CC), to wszystkie kociaki nie będą miały syjamskiego umaszczenia, ale wszystkie będą jego nosicielami (genotyp Ccs).

Dziedziczenie umaszczenia syjamskiego u kotów

Jeśli natomiast jest nosicielem allelu cs (genotyo Ccs), to statystycznie połowa kociąt będzie syjamsko umaszczona (genotyp cscs), a połowa nie, choć będzie nosicielami tego umaszczenia (genotyp Ccs).

Dziedziczenie umaszczenia syjamskiego u kotów

 

Kojarzenie dwóch kotów o nie-syjamskim umieszczeniu, ale będących nosicielami syjamskiego umaszczenia


Koty te mają genotyp Ccs. U ich dzieci geny mogą rozłożyć się w następujący sposób: CC, Ccs oraz cscs. Statystycznie wygląda to tak: 1/4 kociąt o genotypie CC (umaszczenie nie-syjamskie), 2/4 kociąt o genotypie Ccs (umaszczenie nie-syjamskie noszące syjamskie) oraz 1/4 kociąt o genotypie cscs (umaszczenie syjamskie).

Dziedziczenie umaszczenia syjamskiego u kotów

Wnioski:


Kocięta o umaszczeniu syjamskim mogą urodzić się wyłącznie w trzech przypadkach:
  1. gdy obydwoje rodzice są umaszczenia syjamskiego (wszystkie kocięta o umaszczeniu syjamskim),
  2. gdy jedno z rodziców jest umaszczenia syjamskiego a drugie jest jego nosicielem (statystycznie połowa kociąt o umaszczeniu syjamskim),
  3. gdy obydwoje rodzice są nosicielami umaszczenia syjamskiego (statystycznie 1/4 kociąt o umaszczeniu syjamskim).

Zdjęcie: Fotolia.com
Schematy: Jacek P. Narożniak 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia