s

poniedziałek, 4 listopada 2013

Ticked

Ticked

Co to jest ticked? To typ umaszczenia, które charakteryzuje się tym, że każdy włos jest poprzecznie prążkowany (tzw. ticking), co daje bardzo ciekawy efekt. Czasami można spotkać się z nazwą umaszczenie królicze lub zajęcze, ponieważ przypomina ono futerko dzikich królików lub zajęcy.

Kiedyś uważano, że za umaszczenie ticked odpowiedzialny jest kolejny allel pręgowania (o kotach pręgowanych możecie poczytać tutaj). Na chwilę obecną sądzimy, że nie ma ono z rysunkami pręgowania nic wspólnego, a za wystąpienie tickingu odpowiedzialne są całkiem inne geny.

Allel ten nazwano abisyńskim, ponieważ umaszczenie ticked jest typowe dla kotów abisyńskich (i ich krewniaków kotów somalijskich). Zapisujemy go literą T.  Jego antagonistą jest allel t, jednakże nie ma w tym przypadku pełnej dominacji. Jeśli kot ma genotyp TT, ticking obejmie całe ciało, jeśli zaś ma Tt na łapach, szyi i ogonie pojawią się pręgi.

Allel T zatem dominuje również nad allelami odpowiedzialnymi za cętkowanie oraz pręgowanie. Jego obecność blokuje ich działania. Jak można wywnioskować z tego, co napisałem powyżej, w przypadku genotypu TT, blokada ta jest całkowita, a w przypadku genotypu Tt, częściowa.

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia